jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۵۲۶۳ ۲۰ آبان ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۷

هوای سرد، گرفتگی بینی را شایع می‌کند، اما همه گرفتگی‌های مجاری بینی به سبب هوای سرد رخ نمی‌دهد. آگاهی‌های ذیل ممکن است برای این دسته افراد مفید باشد:

برای رفع گرفتگی بینی و مشکل تنفسی ابتدا باید دلیل گرفتگی را مشخص کرد. ابتلا به آسم، انحراف استخوان بینی، حساسیت به گرده گل‌ها یا برخی عوامل طبیعی و شرایطی خاص، تنگی یا گشادی عروق اطراف مجاری بینی، وجود پولیپ، سینوزیت، سرماخوردگی، وجود کثیفی و جِرم در مجاری، غبار یا آلودگی بیش از حد هوا، حتی کمبود رطوبت هوا برخی از عوامل ایجاد گرفتگی در بینی به شمار می‌رود.

به یاد داشته باشید همواره هر دارو یا راهکار درمانی باید پس از مشورت با پزشک استفاده شود. پزشکان می‌توانند بر حسب تداخلات دارویی یا عوارض احتمالی و شناخت و آگاهی بهتر و بیشتر، امکان خطر و ریسک را کاهش دهند و درمان را آسان‌تر و سریع‌تر کنند.

اگر انحراف بینی ندارید، گاهی مؤثرترین کار برای حذف مخاط، شست‌وشوی مجاری بینی با مخلوط آب‌ونمک است.

برخی داروهای موسوم به ضد احتقان بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه‌ها عرضه می‌شود که می‌توان با آنها گرفتگی بینی را برطرف کرد؛ هرچند نباید آنها را پیاپی و دو یا سه روز متوالی مصرف کرد. قطره‌های موسوم به منیلافرین، فنیلافرین، منتون و قرص پزودوافدرین از این دسته‌ است.

برخی عصاره‌های گیاهی یا راهکارهای سنتی نیز بسته به دلیل گرفتگی بینی، مفید است؛ به عنوان مثال انداختن مقداری جوهر نعنا در آب جوش و تنفس یا بخور آن در حال بسته بودن چشم‌ها (برای جلوگیری از وارد شدن بخار آن به چشم)، اغلب مواقع راهگشاست. انفیه و جوهر نعنا را می‌توان از عطاری‌ها تهیه کرد.

پزودوافدرین گاهی سبب گیجی، تپش قلب، بدخوابی یا بیخوابی و اختلال فشار خون در برخی افراد می‌شود. احتیاط و مشورت با پزشک را بخصوص همزمان با مصرف داروهایی خاص برای درمان یا پیشگیری از بیماری‌های دیگر فراموش نکنید.

بیشترین کاربرد داروهای ضداحتقان درمان گرفتگی‌های حاصل از حساسیت، سینوزیت، سرماخوردگی و مانند آن است.

گاهی دلیل احساس گرفتگی در بینی، سختی تنفس در هوای خشک است. استفاده از دستگاه‌های کوچک افزایش رطوبت در این مواقع توصیه می‌شود.

گفته می‌شود جای دادن مقداری عسل در برنامه غذایی روزانه، به سبب خاصیت آنتی‌اکسیدان آن، سبب رفع گرفتگی رگ‌های خونی می‌شود و چون برخی گرفتگی‌های بینی به دلیل گرفتگی در رگ‌های نزدیک آن است، راهکاری مفید تلقی می‌شود.

برخی نیز بر این باورند که مخلوط یک لیوان آب با یک قاشق چایخوری سرکه سیب و غرغره یا شست‌وشوی بینی با آن نیز برای رفع گرفتگی بینی مفید است.

از ایجاد فشار به نواحی بینی و دستکاری مجاری آن به سبب احتمال ایجاد التهاب و افزایش گرفتگی خودداری کنید.

رشید حسام / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر