jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۴۲۵۹ ۱۵ آبان ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

براساس تحقیقات گسترده انجام شده سویا شناخته شده‌ترین داروی طبیعی برای کاهش علائم یائسگی است.

با وجود این امروزه گیاهان دارویی بی‌شماری برای درمان مشکلات یائسگی در دسترس قرار دارد. برخی از آنها شامل:

کوهاش سیاه یا زراوند: این گیاه دارویی به گیاه یائسگی شهرت دارد. این گیاه ضمن تاثیر بر رحم موجب کاهش گرفتگی و انقباض عضلات، دردهای عضلانی، ضعف حافظه و تغییرات خلقی می‌شود.

همچنین گفته می‌شود که کوهاش سیاه برای کاهش پرفشاری خون و کلسترول بالا نیز سودمند است.

درخت پنج انگشت یا عفیفه: این گیاه و میوه آن به‌عنوان دارویی مفید برای متعادل کردن سطح هورمون‌های دوران یائسگی معروف است. گفته می‌شود که درخت عفیفه و میوه آن برای تعادل هورمون‌ها و کاهش خطرات افسردگی در دوران یائسگی مفید است.

مریم گلی: این گیاه منحصربه‌فرد علاوه بر این‌که درمانی موثر برای بهبود گرگرفتگی و تعریق شبانه در دوران یائسگی به شمار می‌رود دارای خواص دارویی دیگری نیز هست.

شبدر چمنی: این گیاه به‌عنوان اکسیر علائم و مشکلات یائسگی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا منبعی غنی از استروژن گیاهی موسوم به فیتواستروژن است. این استروژن گیاهی مانند یک هورمون زنانه در بدن عمل می‌کند و برای افزایش سطح استروژن بدن نیز مفید است.

سیب‌زمینی شیرین وحشی: گفته می‌شود که این گیاه دارویی می‌تواند به بهبود ورم مفاصل در دوران یائسگی کمک کند. ثابت شده است که سیب‌زمینی شیرین وحشی دارای خواص ضدالتهابی و برای کاهش خونریزی در دوران قاعدگی نیز نافع است.

ریشه سنبل الطیب: مقدار مصرف: 2 تا 4 گرم

به اندازه ذکر شده ریشه گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

لوبیا، عدس، لوبیا چشم بلبلی از دیگر منابع استروژن طبیعی هستند.

استفاده از حس بویایی برای تسکین علائم عاطفی یا بدنی نشان داده شده که استفاده از برخی روغن‌های معطر به صورت عطر، ماساژ یا برای تنفس موثر است. به‌عنوان مثال از روغن‌های زیر برای این علائم و نشانه‌ها می‌توانید استفاده کنید:

گرگرفتگی: روغن گل سرخ یا نعنا

خستگی: اکلیل کوهی

کاهش میل جنسی: هل

خشکی واژن: روغن بهار نارنج یا شمعدانی

بی‌اختیاری در ادرار: اوکالیپتوس

فشار عاطفی: استوقدوس یا یاس رازقی

برای آرامش عمومی: پماد لیمو، گل سرخ، یا سرو.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر