jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۴۸۵۸۸۳ ۱۸ تير ۱۳۹۱  |  ۱۴:۰۴

پایگاه خبری المنار اعلام کرد که اخیرا حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نخست‌وزیر ترکیه را تهدید کرده و خواستار اطمینان از صحت و سلامت رهبر بازداشتی خود(اوجالان) شده است.

در حالی که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با روزنامه جمهوریت ترکیه و در پاسخ به اتهامات مقامات ترکیه اعلام کرد که اگر ترکیه از جانب پ.ک.ک نگران است، این امر نتیجه سیاست دولت ترکیه است و ربطی به همسایگان این کشور ندارد، پایگاه خبری المنار اعلام کرد که حزب کارگران کردستان، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه را تهدید کرده است که استانبول را به شهر حمص سوریه تبدیل می‌کند.

المنار با رد هرگونه مسئولیت خود درباره محتوای این خبر، آن را نظر نویسنده گزارش یعنی «نضال حماده» دانست و به نقل از وی نوشت: عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان از حدود یک سال پیش تحت بازداشت انفرادی و اجباری در زندانی در جزیره ایمرالی در نزدیکی استانبول است و تا همین ایام اخیر مقامات ترکیه هرگونه درخواست وکلای او و سازمان‌های حقوقی جهانی برای دیدار کردها با او و یا جویا شدن حال او را رد می‌کردند و آنکارا بر موضع مخالف خود با این موضوع تا دو هفته پیش پافشاری می‌کرد در حالی که از دو هفته پیش شایع شده است که اوجالان به دلیل بیماری و سال‌ها حبس و شکنجه در زندان درگذشته است.

نضال حماده افزود: از دو هفته گذشته شرایط روند صعودی گرفته است. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تهدید کرد که اگر مقامات ترکیه به کمیته مستقلی اجازه دیدار با اوجالان را در زندان ندهند تا از زنده بودن او اطمینان حاصل کنند، استانبول را به حمص دیگری تبدیل خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، همزمان با این تهدید، عملیات نظامی پ.ک.ک در مناطق متعددی در ترکیه و درگیری ها در کوه‌های قندیل افزایش یافته است و همین امر سبب شده است ترکیه از موضع سرسختانه خود عقب‌نشینی کند و اجازه دیدار با اوجالان را بدهد.

نضال حماده افزود: برخی رهبران بلندپایه در حزب کارگران کردستان به من تاکید کردند که کمیته‌ای بین‌المللی از مبارزه با شکنجه، آخر هفته گذشته با اوجالان دیدار کرده و این کمیته تاکید کرده است که اوجالان زنده است و وضعیت سلامتی او خوب است.

این منابع تاکید کردند که از طریق میانجیگران آمریکایی که میان ما و مقامات ترکیه در مذاکرات اوسلو هستند، به سران ترکیه تاکید کردیم که می‌توانیم فصل گردشگری ترکیه را خراب کنیم و شما قدرت ما را در عملی کردن تهدیدهایمان می‌دانید و می‌توانیم استانبول را به حمص دیگری تبدیل کنیم.

در همین ارتباط، منابع کرد نزدیک به پ.ک.ک اعلام کردند که مذاکرات اسلو بین حزب کارگران و دولت ترکیه به شکست منجر شد؛ مذاکراتی که با میانجیگری آمریکا آغاز شده است زیرا آمریکا در صدد است کردها را به دلیل وضعیت سوریه کنار نگاه دارد تا بتواند به تلاش براندازانه خود در سوریه ادامه بدهد اما منابع کرد تاکید کردند که اردوغان و دولت او اصلا قصد امتیازدهی ندارند و همه این مذاکرات مانوری سیاسی برای کنار نگاه داشتن کردهاست.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر