jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۰۹۳   ۲۹ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۲

مهدی اسماعیلی‌تبار / سردبیر مجله خانواده سبز

رسانه ملی، نقدها و هجمه‌ها

رسانه ملی در 9 ماه اخیر با سعه‌صدر و نگاه مشفقانه‌تری نسبت به گذشته، نقد سازنده و نقد درون انقلابی را مورد توجه قرار داده است. این یک نوزایی و تولد مجدد رسانه‌ای است.

در کشوری که انتقادهای صاحب‌نظرانش جزیره‌ای و بیستون یا چهل‌ستونی است، دمیدن روحیه وحدت و اجرایی نمودن «آیینه بودن نسبت به یکدیگر» از جمله دستاوردهای مجاهدان رسانه ملی است. از جمله نتایج تغییر و انتقاد به خود در سیما عبارتند از:

1.‌ نقد عادلانه برنامه‌های تولیدی شبکه‌های مختلف در بخش‌های خبری نظیر صرفا جهت اطلاع

2. پرسشگری از مدیران شبکه‌های تلویزیونی نظیر گفت‌وگوی مدیران مذکور در برنامه پارک ملت

3.‌ عبور از ساختارهای سنتی و تحلیل محتوایی برنامه‌های ماهواره نظیر برنامه دالان شبکه اول

4. واقعی و عینی‌سازی مشکلات اجتماعی با رویکردی پژوهش‌گرایانه نظیر مستند شوک

همچنین دعوت و حضور مهمانان و کارشناسان مختلف با سلایق و علایق مختلف موجب شده که مسائل از زوایای متعدد مورد بحث و تضارب آرا قرار گیرد. شاید یکی از وجوه مشترک بسیاری از تحلیل‌ها، نقد عملکرد تلویزیون توسط مدعوین باشد؛ مساله‌ای که در برخی موارد از جاده انصاف و عدالت نیز خارج شده است. مثلا در گفت‌وگوهای چالشی و مناظره‌ها، وقتی طرفین موضوع اخلاق رسانه‌ای را رعایت نمی‌کنند، رسانه ملی آماج تندترین انتقادها قرار می‌گیرد. در حالی که فقر فرهنگی برای تحمل و شنیدن صدای مخالف نه به صداوسیما بلکه به بخش اعظمی از فرهنگ و جامعه ما برمی‌گردد.

در بسیاری از مواقع تلویزیون بابت هر کار انجام داده یا نداده‌ای مورد عتاب قرار می‌گیرد. در حالی که با تولد شبکه‌های جدید می‌توان سال 90 را سال عزت مجدد رسانه ملی تلقی نمود. کارشناسی و تخصصی شدن نشست‌های مدیران ارشد سازمان و بلوغ کمی و کیفی شبکه‌های محلی و منطقه‌ای نیز همین نقاط مثبت است. البته بدیهی است در کنار همه موارد مثبت اشاره شده، اشکالاتی نیز وجود دارد.

یکی از شاخص‌ترین دستاوردهای رسانه ملی، نجابت در شنیدن نقد از خود است. شاید کمتر فرد و قوه‌ای در طول سال کاری گذشته به اندازه این رسانه استقبال و انعطاف‌پذیری لازم را در مقابل نقدها از خود بروز داده باشد. معمولا مهمانان در هر شرایطی رعایت حال میزبان خویش را می‌کنند، اما سیمای جمهوری اسلامی ایران از جمله معدود شبکه‌های تلویزیونی در جهان است که به میزبانی مودب، محترم و الگوساز تبدیل شده است؛ میزبانی که از هر سو مورد هجمه و انتقاد قرار گرفته و با صبوری به کار خود ادامه می‌دهد.

این نجابت برای همه خانواده بزرگ ایران در هر سن و شرایطی یک موهبت است؛ موهبتی برای تلطیف قلوب و رفاقت بیشتر فرزندان انقلاب؛ به همین جهت این خط‌شکنی آگاهانه و عالمانه مردان رسانه موجب مباهات و تقدیر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر