سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: فوتبال یک ورزش یازده نفره است و 11 نکته برای برتر شدن در این رشته ورزشی پر طرفدار وجود دارد.
کد خبر: ۴۵۲۷۶۰

به گزارش جام‌جم آنلاین کارلوس کرش درخصوص وضعیت تیم ملی فوتبال ایران گفت‌وگویی مفصل با سایت رسمی فدراسیون فوتبال انجام داده که حاوی نکات جالب توجه و مهمی است. متن این گفت و گو به شرح زیر است:

مشکل فوتبال ایران را در حال حاضر چه می‌دانید؟

این‌که خیلی‌ها معتقدند شاید فقط فوتبال ایران مشکل دارد، اشتباه است. مشکل، فوتبال ایران نیست بلکه همیشه در این رشته مشکلات وجود داشته است و جزئی از ورزش است و در واقع مشکل از خود فوتبال است. نباید هر روز انتظار برد داشته باشیم و نمی‌توان همیشه پیروز بود و این جزئی از ماهیت فوتبال است. بازی برد و باخت دارد، اما همه همیشه به دنبال پیروزی هستند و مهم‌ترین مساله‌ای که حائز اهمیت است سیر صعودی در روند تیم ملی است. باید در این بین تلاش بازیکنان در بالاترین حد خود باشد. بازیکنان باید ظرفیت خود را بالا ببرند و به تعهدی که داده اند پایبند باشند، تا پیروز بود.

سیر صعودی و تکامل در فوتبال ایران در چه وضعیتی قرار دارد و چه نقشه راهی برای رسیدن به بهترین وضعیت دارید؟

مهم نیست که در کجا و در کدام بازی، امتیاز می‌گیریم و پیروز می‌شویم. مهم موفق بودن و فراهم شدن بستر برای رشد و موفقیت است. باید پروسه‌ای برای قهرمانی تیم مطرح کرد تا تیم یک باشگاه یا تیم ملی در بهترین شرایط قرار گیرد. به عنوان مثال تیم منچستر شرایط مناسبی نداشت اما اکنون به عنوان تیم اول در جدول حضور دارد. زمانی که به ایران آمدم اولین گام و هدفم برای رسیدن به موفقیت، دادن انگیزه به بازیکنان تیم ملی بود. هر روز صبح بازیکنان را با ذهنیت برد، آماده می‌کردم تا تمرینات خود را آغاز کنند و فکر و انگیزه‌ای که به ملی پوشان تلقین کردم باعث شد تا با تفکر پیروزی در مستطیل سبز حاضر شوند. پیغامی که فوتبال برای هر بازیکن دارد، بیدار باش بودن آن بازیکن است. یک بازیکن باید سخت کار کند تا به سطح حرفه‌ای برسد. ما با سطح حرفه‌ای فوتبال جهان فاصله داریم. ما نیاز به اردو، کمپ و برنامه داریم تا موفق باشیم. اگر تلاشی نباشد، اردویی برگزار نشود و عرقی ریخته نشود نمی‌توان به هدف رسید. اگر کسی معتقد است که با برگزاری اردوهای فراوان به جایی نمی‌رسد و فقط یک سری تمرینات مقدماتی کافی است، واقعیت را پنهان می‌کند. اگر تیم ملی حرفه‌ای می‌خواهیم، باید سخت کار کنیم.

اما همه انتظار دارند که تیم ایران بهترین تیم آسیا باشد...

من فکر نمی‌کنم که فوتبال ما در آسیا بهترین باشد، ما هنوز از این جایگاه فاصله داریم. به ژاپن نگاه کنید، من همیشه برنامه توسعه فوتبال ژاپن را پیگیری کرده ام و با هیچ جای دیگر قابل مقایسه نیست. مردم و افکار عمومی بیشتر به دنبال راه حل‌های غیرواقعی هستند تا کار کردن. چرا که کار کردن زیاد و پشتکار داشتن سخت است. این‌که روی کاناپه بنشینید و آرزو کنید تا تیم ملی بدون تلاش به جام جهانی برود کار ساده‌ای است و البته طرفداران زیادی هم دارد. اما حقیقت این است که تلاشگران موفق می‌شوند و راحت طلبان به جایی نمی‌رسند. من تجربه فعالیت در بسیاری از نقاط دنیا را دارم و با این تجربه به شما می‌گویم که مهم ترین چیزی که در فوتبال ایران وجود دارد علاقه وافر به فوتبال است که هیچ جای دیگر پیدا نمی‌شود. فوتبال یک ورزش یازده نفره است و 11 نکته برای برتر شدن در این رشته ورزشی پر طرفدار وجود دارد.

نکته اول این است که باید برای تیم‌های ملی برنامه توسعه‌ای داشته باشیم.

نکته دوم، برای رشد بازیکنان در رده‌های سنی پایه نیاز به یک برنامه توسعه‌ای مدون هستیم.

سوم، یک برنامه آموزشی کارآمد و موثر برای مربیان است.

چهارم، داشتن زمین‌های فوتبال با کیفیت است، چرا که با داشتن این زمین‌ها چه در رده ملی و چه در رده باشگاهی به جایی نمی‌رسیم.

مطلب پنجم، ایجاد تجهیزات ورزشی حرفه‌ای برای تیم‌های ملی و باشگاه‌هاست.

ششم، سیستم برگزاری مسابقات است که باید بهتر شود. به نظر من 18 تیم برای لیگ برتر ایران زیاد است و حضور 16 تیم کفایت می‌کند.

هفتم، سیستم برگزاری رقابتها باید بین‌المللی باشد.

هشتم، بهبود کیفیت و توجه ویژه به رقابتهای لیگ‌های پایه است

نکته نهم این است که باید برای توسعه داوری برنامه داشته باشیم و از تجربه داوران بین‌المللی استفاده کنیم.

نکته دهم هم درباره مسوولان و مدیران فوتبال ایران است که باید خیلی بیشتر در کلاس‌های مدیریتی که در سطح دنیا برگزار می‌شود شرکت کنند.

نکته یازدهم و در واقع مهم‌ترین نکته مساله بودجه است که دادن آن باید از قالب وعده دادن در بیاید و به عمل برسد. من عقیده دارم زمانی که برای عده‌ای سفت و سخت در حال کار و تلاش هستم و می‌خواهم به آنها کمک کنم تا وضعشان بهبود پیدا کند، نمی‌توانم به آنها دروغ بگویم. باور کنید باید بودجه کافی تخصیص داد تا مشکلات فوتبال ایران حل شود.

نظر شما درباره اعتراض مربیان به داوران چیست؟

همیشه و در هر مکانی که مسابقات فوتبال برگزار می‌شود، اعتراض به داوری یا شرایط حاکم بر جو بازی موجود است. من هم یک مربی بودم و همیشه به تصمیمات داوری اعتراض می‌کردم. اما بعد از مدتی متوجه شدم که اعتراض فایده‌ای ندارد چرا که هیچ داوری تاکنون از تصمیم خود بر نگشته و نخواهد گشت و با اعتراض‌های بی مورد تنها تمرکز مربی و بازیکن از بین می‌رود. در واقع این اعتراضات یک نوع وقت تلف کردن و به نوعی کمک به حاشیه سازی در فوتبال است.

وضعیت لیگ ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

زمانی که لیگ برتر ایران را در قالب لیگ‌های موجود در آسیا بررسی می‌کنیم، پی می‌بریم که در سطح خوبی است اما این بدین معنی نیست که اگر لیگ خوبی داریم پس سالهای درازی را به استراحت بپردازیم. فوتبال، رو به جلو است و هر روز پیشرفت می‌کند و اشکالات باید بر طرف شود. مربیان لیگ نباید راحت بنشینند و باید با علم به روز، کاملا خود را تطبیق داده و شرایط تیم خود را مطلوب نگه دارند. زمانی که تیمی بازنده بازی است، مربی اش برای دیدار بعدی به فکر بردن خواهد بود. حال مربی هم وجود دارد که فکر می‌کند با پیروزی در بازی انجام شده، در آینده باز هم پیروز است!

اگر بخواهید لیگ را با تیم ملی مقایسه کنید به چه خروجی می‌رسید؟

زمانی که لیگ را با تیم ملی مقایسه کردم به این نتیجه رسیدم که باید کارهای اصولی و پایه‌ای صورت بگیرد. باید یک برنامه دقیق و منظم برای سیر تکاملی و پیشرفت وجود داشته باشد. حوزه‌هایی است که باید بهبود پیدا کنند. باید سطح رقابت‌های لیگ را افزایش دهیم. تیم‌های لیگ باید از 18 به 16 تیم کاهش یابند و پاداشی که برای بازیکنان و تیم‌های رده اول و دوم با سوم و چهارم در لیگ برتر در نظر گرفته می‌شود، متفاوت باشد تا ایجاد انگیزه کند و معتقدم فدراسیون در این زمینه می‌تواند از باشگاهها نیز حمایت کند. زمانی که از سوی یک سازمان مرجع حمایت صورت بگیرد انگیزه ایجاد می‌شود و بی شک زمینه موفقیت فراهم می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه تیم‌ها است این است که زمانیکه مثلا در تهران یک بازی برگزار می‌شود، 60 هزار تماشاگر در ورزشگاه حاضر می‌شود و زمانی دیگر در یک استان دیگر شاهد حضور 40 تماشاگر هستیم که 20 نفر از آنها نیروهای حراست و مسوولین برگزار کننده مسابقات هستند. این امر نیز به نوعی باعث کاهش انگیزه می‌شود. معتقدم برای برگزاری مسابقات باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که تمامی شرایط برای برگزاری یک رقابت مهیا باشد و هوادار به ورزشگاه بیاید تا با تشویق و انگیزه‌ای که هواداران به تیم‌های می‌دهند، رقابتی خوب را به نمایش بگذارد و در نهایت بتوان شاهد افزایش سطح مسابقات در لیگ بود و البته باید این را بگویم که مربیان ایرانی در فوتبال ایران بسیار تاثیرگذار هستند.

چرا برای دیدن بازیهای تیم شهرستانی به استانها سفر نمی‌کنید؟

اتفاقا پنج شنبه به انزلی رفتم و دیدار ملوان انزلی با شاهین بوشهر را از نزدیک تماشا کردم. ایران کشوری است پهناور و در 9 استان آن مسابقات لیگ به صورت همزمان یا یک روز فاصله برگزار می‌شود. من نمی‌توانم تمام بازیها را از نزدیک ببینم. فرصت آن را ندارم و فاصله‌ای که میان شهرها وجود دارد نیز این اجازه را به من نمی‌دهد. در شهر تهران 2 تا 3 بازی انجام می‌شود. من چگونه باید برنامه خود را طراحی کنم که بتوانم هر 3 بازی را از نزدیک نظاره گر باشم؟ بیشتر سعی می‌کنم مدیریت داشته باشم و با اعزام دستیارانم به شهرها یا دیدن مسابقات از طریق ماهواره بازیها را رصد کنم و زیر نظر داشته باشم. اگر بخواهم صادقانه بگویم دوست دارم تمامی شهرهای ایران را از نزدیک ببینم و اگر به تنهایی بخواهم به شهرستانها سفر کنم هزینه بر خواهد بود و برگزاری لیگ فرصت مناسبی برای این تفریح خواهد بود اما واقعا زمان، اجازه هماهنگ بودن را نمی‌دهد. ضمن این‌که کار فشرده اجازه نمی‌دهد من زمانی برای تفریح داشته باشم. از رئیس فدراسیون باید بخواهم تا روزها را 36 ساعته کند، آن وقت می‌توانم مرتب به استادیوم‌های مختلف در شهر‌ها بروم. می‌دانم مردم دوست دارندکه کی روش در ورزشگاهها باشد. این برای من باعث افتخار است اما زمان محدود.

صعود به جام جهانی از هر نظر مهم است ما دوست داریم نظر کارلوس کی روش را در این باره بدانیم...

چهار دلیل اصلی دارم که صعود به جام جهانی اهمیت دارد. دلیل اول این‌که وقتی به جام جهانی صعود می‌کنید به دنیا اعلام می‌کنید که عاشق فوتبال هستید و اعتبار، شهرت و احترام کشورتان با صعود به جام جهانی بالا می‌رود. دلیل دوم این است که درهای فوتبال جهان به روی فوتبال کشورتان باز می‌شود و بازیکنان و مربیان ایرانی می‌توانند در فوتبال جهان حضور پیدا کنند و بازیکنان خوب که در سطح بین‌المللی هستند، می‌توانند وارد فوتبال ایران شوند و شما فوتبالتان را به جهان می‌شناسانید. دلیل سوم این است که فیفا در جام جهانی گذشته به هر تیمی که به جام جهانی صعود کرد 9 میلیون دلار پاداش داد که ما می‌توانیم این مبلغ را که در سال 2014 افزایش هم خواهد یافت خرج توسعه فوتبال پایه کنیم. دلیل چهارم هم این است که وقتی احترام و ارزش لازم را بدست بیاورید و به جام جهانی صعود کنید مسوولان می‌توانند راحت تر به کرسی‌های بین‌المللی در کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا برسند که مهم ترین آن عضویت در هیات رئیسه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفاست که با عضویت در این هیات رئیسه‌ها می‌توانند ازمنافع فوتبال ایران دفاع کنیم.

نکاتی که گفتید نکات مهمی است اما می‌دانید که فوتبال ایران طرفداران ویژه‌ای دارد...

بله، ‌من با علم به وجود چنین شور و اشتیاقی به شما اعلام می‌کنم که این طرفداران ویژه هستند و من با توجه به شور و اشتیاق مردم ایران به فوتبال، تیم ملی را مستحق حضور در جام جهانی می‌دانم. من بیشتر از 30 سال است که در فوتبال جهان و در کشورهایی نظیر پرتغال، آمریکا، آفریقای جنوبی، چین و... بوده ام. هیچ جای دنیا ندیده ام که هواداران برای دیدن یک بازی، شب قبلش نزدیک در ورودی ورزشگاه بخوابند. این اشتیاق ستودنی است و اگر شما جایی غیر از ایران را سراغ دارید بگویید.

قرار بود شما با تیم‌های ملی پایه مثل نوجوانان،‌جوانان و امید همکاری نزدیکی به عنوان سوپر وایزر داشته باشید اما پس از اتفاقاتی که برای تیم ملی امید افتاد، برخی معتقدند حضور شما در تیم‌های پایه کمرنگ شده است.آیا واقعا این اتفاق افتاده است؟

من فوتبال پایه کشورهای زیادی را دیده ام. چین، ‌انگلیس، برزیل، ‌آفریقای جنوبی و کشورهای اروپایی. من تجربیات خوبی در فوتبال پایه دارم و همه این را می‌دانند و برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتم در دسترس هستم و دوست دارم بر کار تیم‌های پایه نظارت کنم، چرا که هم دانشش را دارم و هم تجربه اش را. اما من دوست ندارم نظراتم را به مسوولان فوتبال پایه تحمیل کنم. اما اگر کادر فنی تیم‌های پایه تمایل داشته باشند من همه چیز را با آنها به اشتراک می‌گذارم. آن اشتباهی که در تیم امید پیش آمد در تیم‌های دیگر هم پیش آمده، یادم هست در یکی از کشورهایی که کار می‌کردم در رده جوانان یک بار یک مربی چهار تعویض انجام داد و یا بارها و بارها از بازیکنان صغرسن استفاده کرد و همیشه از این اتفاقات می‌افتد اما ما باید تغییر کنیم. من خودم را می‌گویم، نسبت به گذشته اشتباهاتم کمتر شده است و اگر در گذشته 150 اشتباه می‌کردم در حال حاضر 50 اشتباه می‌کنم. من برای کمک به تیم‌های پایه همیشه آماده هستم و دوست دارم با کسانی که کار کنم که تعهد دارند. در تیم ملی امید این تعامل وجود داشت و آنها همه چیز را با من چک می‌کردند و نظرات من را می‌خواستند. از من نخواهید وقتم را جایی تلف کنم که فقط صحبت و حرف می‌بینم اما خبری از عمل در فوتبال پایه نیست. شاید هم کسانی که در فوتبال پایه هستند نمی‌خواهند با ما کار کنند.

زمانی که در مرخصی بودید شایعات زیادی در خصوص مذاکره تیم‌های مختلف با شما مطرح شد، و هواداران فوتبال انتظار داشتند که شما این مسائل را تکذیب کنید.....

زمانی که در مرخصی بودم متوجه شدم از سوی رسانه‌ها و مطبوعات داستان‌های جالبی مطرح شده است. با کادر خود و مدیر رسانه‌ای تیم صحبت کردم و خواستم هر چه زودتر این مسائل پایان یابد. در روزنامه‌ها آمده بود که من با باشگاه و یا تیم‌های دیگر کشورها مذاکره کرده ام اما این صحت نداشت. در طول 32 سال کار حرفه‌ای، همیشه به اصولی که برای خود داشته ام، پایبند بوده ام و به قراردادی که با فدراسیون‌ها یا باشگاهها بسته ام احترام گذاشته ام و حالا تصمیم گرفته ام که در ایران باشم نه جای دیگر و تا زمانی که فدراسیون ایران من را بخواهد، من نیز هستم. این کار حرفه‌ای نیست که زمانی که با تیم یا کشوری قرارداد دارم، به جای دیگری بروم و قرارداد جدیدی را به امضا برسانم. قبل از حضورم در ایران گزینه‌هایی چون ترکیه، برزیل، افریقا و انگلیس و چند تیم اروپایی پیش رویم بود که قراردادهایشان اصلا قابل مقایسه با قرارداد فعلی نیست اما وجود هدفی مشترک بین من و فدراسیون ایران باعث شد تا سرمربیگری این تیم را برعهده داشته باشم.

خرداد ماه برنامه‌های تیم ملی بسیار فشرده است، چه برنامه‌ای برای آن دارید؟

فدراسیون از من یک انتظار دارد که آن انتظار، هدف من است. فدراسیون فوتبال ایران از من انتظار دارد تا تیم کشورش به جام جهانی صعود کند و هدف من صعود و حضوری پر قدرت در دیدارهای جام جهانی است و در نهایت هدف هر دو ما یکی است. معتقدم هدایت تیمی را بر عهده دارم که در سال 2014 در رقابتهای جام جهانی برزیل به مصاف حریفان خود می‌رود. برای این‌که به این هدف برسیم دو نکته مهم را نباید فراموش کرد. اولا، میل و اشتیاقی است که در من برای رسیدن به این هدف دارم و باعث شده تا سخت کار کرده و برنامه ریزی کنم، اما مشکلاتی در این بین وجود دارد. زمانی که بازیکن به تیم ملی دعوت می‌کنم به دلیل تنهایی ام در کمپ تیم‌های ملی و وقت صرف کردن نیست بلکه به دلیل حرفه‌ای شدن و شناخت بهتر آنها در کنار فعالیت و تلاش است و در این صورت است که میتوان به هدف خود رسید. تیمی که بیشتر کار کند می‌تواند موفق باشد و به جام جهانی صعود کند. برگزاری اردوهای مدون می‌تواند ما را به هدفمان نزدیک تر کند. بهت زده می‌شوم زمانی که برخی از کارشناسان فوتبال اعلام می‌کنند بازی با قطر مگر اردوی 10 روزه می‌خواهد؟ بحث من بازی با قطر نیست و من فقط یک قدم جلوتر از خود را نمی‌بینم و من حضور در جام جهانی در سال 2014 را می‌بینم و بحث قطر نیست و مهم حضور در عرصه بزرگ و بین‌المللی است. قطر برای من فقط حکم یک گام برای رسیدن به جام جهانی دارد. اگر پیشنهاد اردوی 10 روزه می‌دهم و می‌خواهم بازیکنان در کمپ باشند، نیاز تیم و نیاز برای رسیدن به یک هدف بزرگ است. اگر قرار است که به برزیل رفته و از اماکن تفریحی آن لذت ببریم، بله تمامی این برنامه‌ها بی فایده است اما اگر قرار است در برزیل حضور داشته باشیم و در آنجا موفق بوده و تمام تلاشمان را در آنجا انجام دهیم، باید اردو باشد، باید تمرین باشد، باید مسابقه دوستانه برگزار شود تا به جام جهانی 2014 صعود کرد. تنها زمان صعود ما به جام جهانی از ماه ژوئن تا ماه نوامبر 2012 است. صعود در این ماهها اتفاق می‌افتد در نه سال 2014 و رئیس فدراسیون از من خواسته تا این مهم اتفاق بیافتد. ما 6 بازی در سال 2012 پیش رو داریم و در واقع 75 درصد از کل امتیازها برای صعود را در این ماه‌ها می‌توانیم کسب می‌کنیم. تا نوامبر مشخص می‌شود که صعود می‌کنیم یا نه. نکته دومی که بازهم بسیار مهم و حائز اهمیت است، ذهنیت بازیکنان است. زمانی که صعود کردیم باید ذهن بازیکنان را آماده کنیم تا حضوری پرقدرت و مطلوب در رقابتهای جام جهانی برزیل داشته باشند. من مربی ای نیستم که بخواهم فقط در برزیل حضور داشته باشم و از سواحلش لذت ببرم. مطمئنا مربی‌هایی وجود دارند که با این هدف به مقصد برزیل می‌روند. می‌خواهم وقتی که به جام جهانی صعود کردیم، اگر شانسی برای پیروزی در هر دیدار وجود داشته باشد، آن پیروزی را بدست بیاوریم. حضور در این بازیها باید با هدف بردن باشد و نه تنها با هدف حضور. بر همین اساس بازیکنی می‌خواهم که برای جنگیدن و تلاش کردن آماده باشد و بازیکنی نمیخواهم که فقط با صعود به جام جهانی ارضا شود و این یکی دیگر از دلایل اردوی 10 روزه در قطر است. حتی در برنامه‌های خود، اردویی 2 یا 3 هفته‌ای را تا قبل از بازی در ماه ژوئن گنجانده ام. اگر افراد بتوانند، مواردی را که گفتم درک کنند، بی شک دوست این فوتبال و فدراسیون هستند و اگر کسی غیر از این نظر داشته باشد، خیلی ساده است، او هیچ گاه دلش برای این فوتبال نمی‌سوزد.

 الان در فوتبال ایران چه احساسی دارید؟

75 میلیون نفر چشمشان به من است و کارم سخت است. هر شب با این فکر می‌خوابم و صبحها بیدار می‌شوم که باید دل 75 میلیون نفر را شاد کنم، چرا که باید پاسخگوی همان 75 میلیون نفر باشم که چشم امیدشان به تیم ملی ایران است. مطمئنا من فقط با طرفداران استقلال و پرسپولیس طرف نیستم و همه تیم‌های ایران و همه باشگاهها و طرفدارانشان می‌خواهند تیم ملی به جام جهانی صعود کند. بار سنگینی روی دوش من است و تمام برنامه ریزی‌ها باید طوری انجام شود که 75 میلیون نفر راضی شوند. 12 سال است در تیم‌های ملی کار می‌کنم و خوب می‌دانم یک اشتباه کافی است که یک مربی علیه یک کشور شود و یک کشور علیه یک مربی.

فکر می‌کنید انتخابات فدراسیون فوتبال روی کار شما اثر بگذارد؟

من به عنوان سرمربی تیم ملی، درگیر قضایای انتخابات نخواهم شد. در مدت زمان 10 ماهه‌ای که در ایران بوده ام مسوولان فوتبال ایران را خوب شناخته ام. دوستانم در فدراسیون فوتبال از رئیس تا هیات رئیسه و همینطور سازمان لیگ و دبیرکل فدراسیون، حمایت‌های فوق العاده‌ای از تیم ملی بزرگسالان داشته اند و جا دارد از آنها تشکر کنم چرا که در داخل و خارج اردوها و سفرهای خارجی همیشه ما را حمایت کرده اند و ارتباط ما خوب بوده است. من امیدوارم کسانی که رای می‌دهند بهترین گزینه را انتخاب کنند و همینطور من که یک رای دارم. البته رای من مخفی است و فقط خودم می‌دانم به چه کسی رای می‌دهم. ولی پس از 10 ماه یک تیم واقعی داریم و همه راه و چاه کار در فوتبال ایران را می‌شناسیم و شک نداریم که هر کسی هم که انتخاب شود از هدف بزرگ ما حمایت خواهد کرد. فقط این را بگویم که ارتباط کاری و درک مشترک بسیار خوبی بین من و رئیس فدراسیون فوتبال برقرار شده و مایه تاسف خواهد بود که این ارتباط کاری من و کفاشیان قطع شود و بخواهم از نو با شخص دیگری فضاهای کاری تیم ملی را مطرح کرده تا آنها را به سامان برسانیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها