jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۶۴۰۲   ۳۰ مهر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

«من رئیس‌جمهور نیستم که کنار بروم، حتی اگر رئیس‌جمهور بودم، مقابل چشمانتان استعفا می‌دادم. من رهبرم، من تاریخ هستم، من سرور پادشاهان آفریقا هستم. آن موش‌هایی که می‌خواهند لیبی را نابود کنند چه کسانی هستند؟ ما باید لیبی را از این خیانتکاران پاک کنیم. میلیون‌ها نفر برای حمایت از من به لیبی خواهند آمد و من تا آخرین قطره خونم مبارزه خواهم کرد.» این سخنان برای بسیاری از مردم جهان و بخصوص لیبیایی‌ها هنوز بسیار داغ و تازه است. 8 ماهی می‌شود که این سخنان ایراد شده ولی حالا نه ارزشی برای آنها باقی مانده و نه گوینده‌اش زنده است.

مسلما نیازی به توضیح بیشتر ندارد که این جملات گهربار از زبان چه کسی ایراد شد. کسی که کمی در جریان اخبار خاورمیانه باشد، می‌داند که هیچ کس غیر از معمر قذافی نمی‌توانست چنین حرف‌هایی را بزند. آن روزها هنوز دبدبه و کبکبه‌ای برای خودش داشت و به هر طرف که نگاه می‌کرد یکی از آقازاده‌هایش کنارش نشسته بود.

آن روز صدای مردمش را نشنید و آنها را موش خطاب کرد، اما هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد تعداد سال‌های حکومتش روی 42 متوقف شود و نه اثری از او بماند و نه اثری از رژیمش.

وقتی 42 سال پیش با کودتایی آرام و بدون خونریزی سلطان ادریس را کنار زد و بر تخت پادشاهی جلوس کرد، تنها یک آرزو در ذهنش موج می‌زد. دوست داشت همه او را جمال عبدالناصری تازه برای اعراب ببینند.

فوت ناصر یک سال پس از روی کار آمدن قذافی، امیدهای او را برای رسیدن به این آرزو بیش از پیش کرد، اما قذافی ندانست که قبضه تمامی قدرت در دست خود نه محبوبیت و مشروعیت بلکه تنفر و انزجار به وجود می‌آورد.

البته برای رهبری متوهم و خود شیفته همچون قذافی تنفر مردم چندان اهمیت نداشت و به باورش در خانه‌ای که او پدری‌اش را به عهده داشت، ممکن بود چند فرزند ناراضی هم وجود داشته باشد. قذافی خوب می‌دانست با این فرزندان ناراضی طی این 4 دهه چگونه برخورد کند. اما با گذشت زمان به تعداد این فرزندان اضافه شد و سرانجام به روز پنجشنبه رسید که این پدر برای ادامه حیاتش دست به دامن فرزندانش شد و جانش را از آنها التماس می‌کرد.

شاید تکراری‌ترین جمله‌ای که بتوان این روزها برای توصیف وضعیت قذافی از آن استفاده کرد، این است: «تاریخ باز هم تکرار شد». آیا باز هم حاکمان یمن و بحرین همانند قذافی نمی‌خواهند صدای ملت انقلابی خود را بشنوند؟!

حسین خلیلی ‌/‌ گروه بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر