jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۳۸۵ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۹:۲۲

13رجب از راه می‌رسد و لحظه‌های تاریخ تکرار می‌شود، کشتی‌بان عدل و حقیقت در توفان جهل و بی‌عدالتی پای به گیتی می‌گشاید و خط پرگار زهد و تقوی می‌شود و عدالت را راهبری می‌کند.

 چشمه عشق می‌جوشد و برق و بارقه از کعبه جاری می‌شود و «علی»(ع) متولد می‌شود. علی(ع) می‌آید تا با صلابت تمام، عدالت و حقیقت را بر دست گیرد و افتخارات بزرگ را به رسم مردانگی و جوانمردی رقم بزند.

علی(ع) پای به جهان می‌گذارد تا شمع عدالت در هماره تاریخ از نورافکندن بر ظلمات جهل و فقر و نادانی باز نماند و روشنایی‌بخش دل‌های امیدواران و مومنان راستین باشد. 14 قرن از آمدن علی(ع) می‌گذرد و ما از روی سخنان و نامه‌های مانده‌اش می‌توانیم بخوبی درباره آنها قضاوت کنیم که علی(ع) به عنوان پیشوای راستین در نامه‌هایی که به حکام خود نوشته چگونه آنها را به رعایت عدل و داد، پرهیزکاری و درستکاری، امانتداری در اموال مسلمین و خویشتنداری و پرهیز از جاه و حب نفس در برابر متملقان دعوت کرده است.

علی(ع)‌ جوانمردی بزرگ و راستین است که سیاست جوانمردانه‌اش گواه همه زمان‌ها و عصرهاست و عدالتش محور همه سیاست‌ها و سیاستگذاران...

علی(ع)‌ با نیرنگ و فریب سخت در جدال و مبارزه است و فرمانداران و سرداران دوران خود را همواره به رعایت اعتدال و تقوا دعوت می‌کرد. امام علی(ع)‌ به مالک‌اشتر در نامه‌ای که از تقوا و حقیقت‌خواهی سرچشمه گرفته، توصیه‌هایی کرده است که دستمایه همه عصرهاست و هرگز کهنه نمی‌شود. او مالک را به رعایت انصاف با مردم و زیردستان فرامی‌خواند و می‌گوید هرگونه کینه‌ای را که ممکن است مردم از تو به دل داشته باشند، با حسن سلوک و رفتار خوش از دل مردم بزدای! و رشته انتقام و دشمنی را درباره دیگران از خود قطع کن!

علی(ع)‌ در نامه سراسر شور و تقوایش به مالک تاکید دارد که از خودبینی و خودخواهی و از اعتماد به چیزی که تو را به خودپسندی وادارت کند و از این‌که بخواهی دیگران تو را زیاد بستایند، بپرهیز، زیرا این صفات زشت از مطمئن‌ترین فرصت‌های شیطان است. این اندکی از دستاورد و توشه عدالت علی(ع)‌ است. علی(ع)‌ در مقام حاکم دلسوزترین، در مقام پدر مهربان‌ترین و در مقام همسر فداکارترین ظاهر می‌شود. علی(ع)‌ تنها مرد بی‌تکرار تاریخ است که در برابر همه رنج‌ها و مصائب ایستاده تا چراغ عدالت خاموش نشود. و اوست که برای همه نسل‌ها و عصرها می‌ماند. میلادش مبارک باد!

زیبا اسماعیلی 
گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر