با اسقاط یک میلیون خودرو صورت گرفت

صرفه‌جویی 3 میلیون لیتری در مصرف بنزین

با اسقاط و از رده خارج شدن یک میلیون دستگاه خودروی فرسوده معادل ساخت یک پالایشگاه جدید سه میلیارد دلاری نفت در مصرف روزانه بنزین کشور صرفه‌جویی شد.
کد خبر: ۴۰۸۳۳۹

به گزارش مهر، اجرای طرح سهمیه بندی، راه اندازی سامانه هوشمند سوخت بنزین و گازوئیل، اصلاح قیمت حاملهای انرژی، اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده چهار برنامه اولویت دار دولت در برنامه چهار و پنجم توسعه به منظور مدیریت مصرف و جلوگیری از واردات فرآورده های نفتی به کشور است.

بر این اساس با اجرای نظام سهمیه بندی بنزین در برنامه چهارم و اجرای طرحهای توسعه پالایشگاههای نفت، علاوه بر جلوگیری از عبور مصرف بنزین از مرز یکصد میلیون لیتر در روز، صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی به بازارهای جهانی آغاز شد.
 
با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اطلاح قیمت فرآورده های نفتی، متوسط مصرف روزانه بنزین کشور به محدوده 50 تا 55 میلیون لیتر در روز کاهش یافت و پیش بینی می شود با ساخت و بهره برداری هشت طرح جدید بنزین سازی و توسعه پالایشگاههای موجود نفت امسال تولید روزانه بنزین به مرز 70 میلیون لیتر افزایش یابد.
 
در کنار طرحهای افزایش تولید بنزین، یکی از مهمترین برنامه های دولت برای مدیریت مصرف سوخت، نوسازی ناوگان حمل و نقل خودروها با اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بوده است.
 
کلید اجرای طرح کلان دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل خودروها به طور رسمی از سال 1384 زده شد و در مدت پنج سال گذشته به طور میانگین سالانه 200 هزار دستگاه خودروی فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور حذف شده است.
 
از مجموع خودروهای فرسوده از رده خارج شده نزدیک به 30 درصد اسقاط بدون جایگزین بوده و به این ترتیب علاوه بر کاهش مصرف سوخت، دستاوردهای زیست محیطی هم برای کلانشهرهای کشور به همراه داشته است.
 
در مجموع از ابتدای فرآیند بهسازی خودروهای فرسوده حدود 587 هزار دستگاه وانت و سواری جایگزین، بیش از 310 هزار دستگاه وانت و سواری شخصی اسقاط، 80 هزار دستگاه تاکسی و مسافربر شخصی، 327 دستگاه خودرو سنگین و بیش از 11 هزار دستگاه خودرو دولتی اسقاط و از رده خارج شده است.
 
در همین حال از ابتدای سالجاری تاکنون هم حدود 40 هزار دستگاه خودرو از رده خارج شده اند و در شرایط فعلی حدود یک میلیون خودروی فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور کنار گذاشته شده است.
 
با خروج حجم وسیعی از تاکسی های فرسوده در شرایط فعلی عمر ناوگان تاکسی کشور به کمتر از 10 سال کاهش یافته است و در صورت اجرای برنامه های در دست اجرا عمر ناوگان حمل و نقل خودرویی غیر عمومی کشور هم به مرز 10 سال کاهش پیدا می کند.

ساخت یک پالایشگاه جدید نفتی منتفی شد

در حال حاضر برای اجرای یک طرح توسعه پالایشگاهی و یا یک پالایشگاه جدید نفت با ظرفیت تولید روزانه سه میلیون لیتر بنزین، به حدود 2.5 تا سه میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.
 
علاوه بر این افزایش تولید بنزین و ساخت پالایشگاههای جدید نفتی در کنار جذب سرمایه، آلودگی های زیست محیطی، ریسکهای ساخت و بهره برداری را هم به همراه دارد که عملا توجیه فنی و اقتصادی ساخت پالایشگاههای نفتی در بلند مدت را به حداقل کاهش می دهد.
 
گزارشهای رسمی دولت حاکی از آن است که در شرایط فعلی یک میلیون دستگاه خودروی فرسوده از رده خارج شده است که با جایگزین شدن خودروهای جدید و کم مصرف، به طور متوسط روزانه سه میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور صرفه جویی شده است.
 
مطابق با محاسبات انجام شده، متوسط مصرف بنزین در خودروهای فرسوده 50 درصد بیش از خودروهای جدید است که با نوسازی این تعداد خودرو و کاهش مصرف بنزین معادل ساخت یک پالایشگاه جدید نفت در کشور بنزین صرفه جویی شده است.
 
متنوع سازی سبد سوخت خودروهای کشور را هم باید یکی از دستاوردهای اسقاط خودروهای فرسوده عنوان کرد به طوری که با حذف خودروهای فرسوده بنزین سوز، امکان ورود خودروهای جدید گازسوز به ناوگان حمل و نقل کشور فراهم می شود.
 
ورود خودروهای گازسوز علاوه بر کاهش وابستگی به بنزین به عنوان پاشنه آشیل سبد سوخت خودروهای کشور زمینه برای ساخت و توسعه صنعت سی.ان.جی را هم فراهم کرده است و از این رو نزدیک به یکهزار و 700 جایگاه سی.ان.جی در سطح کشور راه اندازی شده است.
 
با ساخت و راه اندازی این تعداد جایگاه سی.ان.جی معادل روزانه 15 میلیون لیتر بنزین در ناوگان حمل و نقل گاز طبیعی به عنوانی یک سوخت پاک مورد استفاده قرار گرفته و در مجموع استفاده از این میزان گاز مانع از ورود سالانه یک میلیارد لیتر بنزین به داخل کشور می شود.
 
کاهش مصرف سوخت به مرز هشت لیتر در هر یکصد کیلومتر پیمایش هم یکی از مزیتهای جایگزینی خودروهای کم مصرف با ناوگان فرسوده خودرویی کشور به شمار می رود که پیش بینی می شود با اجرای کامل این طرح ملی امکان ورودخودروهای زیست محیطی به ناوگان حمل و نقل کشور فراهم شود.
 
در مجموع دولتمردان پیش بینی می کنند با اجرای طرح اسقاط خودروهای فرسوده و ورود سوختهایی با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا، علاوه بر به حداقل رسیدن حجم آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، امکان مدیریت بیشتر مصرف سوخت و انظباط بیشتر اقتصادی در کشور فراهم شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها