jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۷۷۰۱   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۱:۴۱

یک شرکت انگلیسی به زودی دوربینی را ارائه خواهد کرد که می تواند تمامی لحظات زندگی افراد را به صورت روزانه و با فاصله زمانی 30 ثانیه به ثبت برساند.

این دوربین در اصل به منظور کمک به بیماران آلزایمری و ثبت خاطرات روزمره آنها طراحی و ابداع شده است اما روزی می تواند به عنوان ابزاری سودمند تمامی لحظات زندگی افراد را در خود ذخیره کند.

کاربر این دوربین را با استفاده از یک بند به دور گردن خود می بندد و این دوربین سپس به صورت خودکار هر 30 ثانیه یک عکس می گیرد به این شکل فرد مجموعه ای از تصاویری را که در طول روز مشاهده می کند در اختیار خواهد داشت.

در عین حال دوربین دارای حسگرهای نوری و شتاب سنج است و با استفاده از این تجهیزات زمانی که فرد وارد محیط جدیدی می شود به سرعت عکسبرداری را آغاز می کند. همچنین حسگرهای مادون قرمز این دوربین نزدیک شدن افراد به یکدیگر را تشخیص داده و از صورت افراد نیز در فاصله ای معین عکسبرداری می کند.

حافظه دوربین یک گیگابایت بوده و می تواند در حدود 30 هزار عکس را در خود بگنجاند. این دوربین در اصل با نام SeneCam و به منظور مطالعه بر روی بیماری های مرتبط با حافظه از جمله آلزایمر توسط مرکز تحقیقات مایکروسافت در کمبریج ابداع شده بود. تحقیقات نشان داده بود بازبینی حوادث روزانه می تواند به افراد در بهبود دادن حافظه طولانی مدت آنها کمک کند.

اما اکنون شرکت ویکان در انگلیس قصد دارد مجوز تولید انبوه این دوربینها را برای استفاده روزمره افراد به دست آورد. تا کنون تنها 500 نمونه از این دوربین تولید شده که اکثر آن مورد استفاده محققان قرار گرفته است.

برای مصرف کنندگان عادی این ابزار می تواند به عنوان سیستم ثبت خاطره دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد و کاربران بیشترین حد اطلاعاتی را که می توانند درباره زندگی روزمره خود داشته باشند را به ثبت برسانند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، نمونه شناخته شده این نوع ثبت خاطرات، مهندس شرکت مایکروسافت "گوردون بل" است که بیشترین بخش زندگی خود را به صورت دیجیتال ذخیره کرده و همیشه دوربین SeneCam را به همراه دارد.

مهر
 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو