jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۲۷۲۰۰   ۱۱ دی ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۱

زیبایی

تعریق

تعریق بیش از حد یک مشکل ژنتیکی است که در آن شخص با تعریق زیاد دست‌ها، پاها، زیربغل و... مواجه است. تعریق بیش از حد ربطی به هیجانات عاطفی ندارد، تنها به علت مجموعه‌ای از تحریکات فیزیولوژیک، دست‌ها و پاها بسیار سرد و مرطوب شده و به شدت عرق می‌کنند. گاهی عرق زیر بغل به روی سینه جریان پیدا می‌کند و لباس‌ها را خراب می‌‌کند. به همین علت این افراد نمی‌توانند از رنگ‌ها و جنس‌های مختلف استفاده کنند.

برای کسانی که این مشکل را دارند، افزایش تعریق در هر زمانی رخ می‌دهد، در اتاق سرد، هنگام آرامش، استراحت و بدون هیچ استرس و هیجانی و حتی وقتی تنها هستند و کتاب می‌خوانند یا تلویزیون نگاه می‌کنند.
اشخاصی که این مشکل را دارند اکثرا از این حالت شرمنده هستند و زندگیشان بسیار متاثر از این وضعیت است. حدود 4 درصد مردم جهان و 20 درصد ساکنان آسیا با این مشکل مواجه هستند شاید خیلی از شما با کسی که چنین مشکلی دارد مواجه شده باشید. تعریق بیش از حد بر اعتماد به نفس و رابطه افراد بسیار تاثیرگذار است و بیان مشکلات این بیماری برای دیگران و حتی پزشکان همیشه مشکل است.

 تعریق مفرط تمام جنبه‌های زندگی شخص از روابط اجتماعی گرفته تا نوع شغل انتخابی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افرادی که این مشکل را ندارند، نمی‌توانند آن را درک کنند و پزشکان هم به این بیماری اهمیت زیادی نمی‌دهند غافل از این‌که این بیماری مشکلات زیادی برای مبتلایان فراهم می‌کند.

درمان

داروهای زیادی وجود دارند که این بیماری را کنترل می‌کنند. محلول کلرید آلومینیوم در الکل اتیلیک شایعترین داروی این گروه است. این محلول که باید توسط پزشک تجویز شود، اولین گام درمانی و اولین انتخاب برای تعریق مفرط دست ها، زیربغل و پاها است.

گلوتارآلدئید ماده موثر دیگری است ولی گاهی عوارض جانبی شدیدی ایجاد می‌کند. عوارض جانبی آن حساس شدن پا و تغییر رنگ پوست است. ولی خیلی از بیماران نتایج مناسبی به دست می‌آورند.

قرص پروپرانولول یک درمان خوب برای تعریق ناشی از استرس است. در خیلی از موارد تعریق فقط هنگام بروز استرس ظاهر می‌شود، ولی این دارو برای مبتلایان به تعریق مفرط که بر اثر استرس بیشتر تحریک می‌شوند، هم موثر است.

در روش جدید به کمک سم بوتولیسم که از کشنده‌ترین سم‌های طبیعی شناخته شده است، تعریق درمان می‌شود. در این روش سم رقیق شده مذکور را به زیر بغل بیماران تزریق کرده و پس از دو هفته مقدار تعریق افراد به 85‌درصد کاهش می‌یابد و به میزان طبیعی می‌رسد. این تزریق باید هر 3 تا 6 ماه تکرار شود. البته این سم قیمت بسیار بالایی دارد.

موثرترین درمان تعریق مفرط و شدید از طریق یک عمل جراحی به نام سمپاتکتومی یا قطع عصب سمپاتیک، است، اما این جراحی هم عوارض خاص خود را دارد.

یونتوفورزیس نیز از تکنیک‌های جدید درمانی است. در این روش با کمک جریان الکتریسیته و حرکت یون‌ها تعریق را کاهش می‌دهند.

10 فرمان برای کاهش مشکلات تعریق

1 - به‌طور مرتب حمام‌ کنید.

2 - لباس‌ خود را مرتب عوض‌ کنید.

3 - سعی کنید لباس‌های‌ گشاد بپوشید.

4 - جنس لباس‌های خود را از الیاف‌ طبیعی‌ مثل‌ کتان و پنبه انتخاب کنید‌.

5 - از محافظ‌ عرق‌ در زیر بغل‌ استفاده‌ کنید.

6 - از بوبرها و ضد عرق‌ها استفاده‌ کنید.

7 - از پودرهای‌ خشک‌ کننده‌ استفاده‌ کنید.

8 - جوراب‌های‌ نخی‌ بپوشید.

9 - صندل‌ یا کفش‌ چرمی‌ پا کنید. از پوشیدن‌ کفش‌هایی‌ که‌ با مواد مصنوعی‌ ساخته‌ شده‌اند، خودداری‌ کنید.

10 - موی‌ زیر بغل‌ خود را بتراشید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر