jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۸۸۷۳۱   ۲۷ تير ۱۳۸۷  |  ۱۰:۴۸

رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: ماندن بیش از 15 دقیقه برای کودکان و افراد مسن و بیش از یک ساعت برای افراد قوی در هوای گرم و آفتاب منجر به گرمازدگی می‌شود که بی‌توجهی به آن اختلال حاد کلیه، توهم و بیماری قلبی را در پی دارد.

ایرج خسرونیا در گفتگو با فارس،‌ افزود: قدرت تحمل افراد در برابر گرما و دمای بالا متفاوت است، افراد مسن و کودکان در این زمینه بیشتر آسیب‌پذیرند و زودتر دچار گرمازدگی می‌شوند، به همین علت توصیه می‌شود، این افراد جز در موارد ضروری در هنگام گرما از خانه خارج نشوند، افراد قوی نیز نباید بیش از یک ساعت به طور مداوم در معرض گرمای بالا بخصوص دمای بالای 47 درجه قرار بگیرند.

وی افزود: هنگام گرمازدگی سیستم دفاعی بدن برای دفاع از خود و دفع گرما شروع به عرق کردن می‌کند و مقدار زیادی آب و املاح بدن از دست می‌رود، خون نیز به سطوح بدن می‌آید، از دست دادن آب و املاح ابتدا باعث خشکی دهان و بعد مخاط بدن می‌شود و پس از آن حالت تهوع، تپش قلب و سرگیجه ایجاد می‌شود.

خسرونیا گفت: به دنبال این حالت فرد دچار عدم تعادل می‌شود، از دست دادن بیش از حد آب بدن همچنین ممکن است موجب افزایش بیش از حد فشار خون و اختلال حاد کلیه(ATN)  بشود که در این صورت فرد باید به سرعت بستری شود و زیر سرم برود تا آب از دست رفته جبران شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو