عضو کمیسیون اقتصادی مجمع جوانان کشور مطرح کرد؛

آیا بیتکوین می تواند جایگزین دلار آمریکا بشود؟

مشاور و عضو کمیسیون اقتصادی مجمع ملی جوانان کشور گفت: 80 سال از توافق برتون وودز، توافقی که دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان تعیین کرد، می‌گذرد. حال با گذشت 80 سال، وارد دورانی شده ایم که بنظر می رسد، دوران طوفان ارزهای دیجیتال باشد.
کد خبر: ۱۴۳۸۳۳۷

 آیا بیتکوین می تواند جایگزین دلار آمریکا بشود؟

فرزاد وجیهی در نشست تخصصی اقتصاد جهانی در عصر جدید گفت: امروزه بیتکوین بعنوان معروفترین و قدرتمندترین ارز بین تمام ارزهای دیجیتال، با ارزش بازار 383 میلیارددلاری و بعنوان یک ابزار معاملاتی شناخته شده، جزء دارایی های معتبر طبقه بندی می شود.

سوال مهمی که در این دوران، ذهن همگان را به خود مشغول کرده، این است که آیا بیتکوین می تواند جایگزین دلار آمریکا بشود یا نه؟

وی اظهار داشت: از مهم ترین عوامل موثر برای جایگزینی بیتکوین به جای دلار آمریکا، می توان به غیرمتمرکز بودن آن، به لطف تکنولوژی بلاکچین اشاره کرد، پس بیتکوین تحت کنترل هیچ مرکز نظارتی نیست، درنتیجه در مقابل اقدامات کنترلی دولت ها، نسبت به ارزهای دولتی، مستقل تر است. عامل مهم دیگری که می تواند روزی بیتکوین را جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا قرار بدهد، امنیت تراکنش ها و حفظ حریم خصوصی کاربران است.

بیتکوین نسبت به روش های پرداخت سنتی که در معرض هک و تقلب قرار دارند، امن تر است و همچنین در تراکنش های بین المللی، بیتکوین سریعتر و ارزانتر از دلار آمریکاست.

مشاور اقتصادی مجمع ملی جوانان افزود: در حال حاضر، برندهای بزرگی مانند ماکروسافت و تسلا، از بیتکوین بعنوان یکی از روش های پرداخت در معاملات خود استفاده می کنند، که این موضوع نوید گسترده تر شدن پذیرش بیتکوین در سالهای آینده در صنایع بزرگ جهانی را می دهد.

از طرفی تعداد بیتکوین موجود، محدود به 21 میلیون سکه است که این امر یک عامل ضد تورمی محسوب می شود، در حالیکه دلار آمریکا یک ارز تورمی است و هر زمان که فدرال رزرو لازم بداند، می تواند اقدام به چاپ دلار بیشتری بکند. پس از دیدگاه کنترل تورم در جامعه نیز، بیتکوین می تواند جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا باشد.

همچنین این فعال اقتصادی، عوامل بازدارنده جایگزینی بیتکوین به جای دلار آمریکا را چنین بیان کرد: ارزش بیتکوین بسیار نوسانی است، در نتیجه به عنوان ارز ذخیره با ارزش پایدار، نامناسب است. مثلا در دسامبر 2019 از 7000 دلار به 10000 دلار در عرض چند هفته افزایش یافت، یا در ماه مه 2021 از 60000 دلار به 30000 دلار در عرض دو هفته کاهش یافت.

در حالیکه دلار آمریکا برای دهه ها، ارزش خود را حفظ کرده است. سرمایه‌گذاران و تاجران متخصص ممکن است به بیتکوین جذب شوند، اما افراد عادی از ریسک متنفرند. تا زمانی که بیتکوین بتواند پایداری بلندمدت خود را نشان دهد، هرگز نمی‌تواند جایگزین دلار آمریکا بین عموم مردم بشود.

از دیگر عوامل بازدارنده این جایگزینی، پذیرفته نشدن بیتکوین بصورت رسمی از طرف قدرت های جهانی مانند ژاپن، آمریکا، انگلیس و سوئد است که این دولت ها، قوانین محدود کننده زیادی بر روی ارزهای دیجیتال اعمال کرده اند که جایگزینی آن را بجای دلار آمریکا سخت تر می‌کند. تنها کشوری که به صورت رسمی بیتکوین را پذیرفته است، السالوادور است که تاریخچه فساد اقتصادی دارد و این موضوع خود نیز یکی از نگرانی های جایگزینی بیتکوین بجای دلار در روابط اقتصادی را ایجاد می کند.

این فعال بازارهای مالی گفت: مخالفان و موافقان جایگزینی بیتکوین به جای دلار آمریکا، هر کدام دلایلی منطقی دارند، ، بنابراین پاسخ این سوال  واقعاً به ادراک‌ها و باورهای شخصی شما درباره بیت کوین و ظرفیت آینده آن بستگی دارد.

به وضوح می‌توان گفت که بیت کوین یک اختراع عصر جدید است، اما آیا قدرت کافی دارد تا جایگزین ارز اصلی جهانی با قدمت 80 ساله بشود؟ فقط گذر زمان، پاسخ درست این سوال را خواهد داد. اما یک چیز قطعی است، اکثر کشورها و جمعیت های جهان، احتیاج به زمان طولانی تری برای پذیرش بیت کوین به عنوان ارز اصلی نیاز دارند، مخصوصا اگر این کشورها وفادار به قوانین متمرکز و توام با نظارت خود باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها