عملکرد سازمان سرمایه‌‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران

توسعه دیپلماسی اقتصادی

معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌ کل گمرک ایران اعلام کرد: تجارت خارجی کشور در نیمه اول سال جاری با ۴.۸۴درصد رشد به حدود ۵۴.۶میلیارد دلار رسید.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌ کل گمرک ایران اعلام کرد: تجارت خارجی کشور در نیمه اول سال جاری با ۴.۸۴درصد رشد به حدود ۵۴.۶میلیارد دلار رسید.
کد خبر: ۱۴۲۴۴۸۸

به گزارش جام جم آنلاین، معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک ایران اعلام کرد: تجارت خارجی کشور در نیمه اول سال جاری با ۴.۸۴ درصد رشد به حدود ۵۴.۶ میلیارد دلار رسید.

محمد رضوانی‌فر با اعلام این خبر گفت: میزان وزنی تجارت خارجی کشور در این مدت ۸۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳.۷۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رضوانی‌فر با اشاره به میزان صادرات قطعی کالا‌های غیرنفتی کشور (به‌استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی) اظهار داشت: در مدت یادشده بیش از ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالا‌های غیرنفتی به‌ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش و از لحاظ ارزش ۲.۶۲ درصد کاهش داشته است.

به‌ گفته وی، میزان واردات کشور در نیم‌سال اول سال جاری به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به‌ارزش ۳۰ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسید که از افزایش ۶.۸۹ درصدی در وزن و ۱۱.۶۲ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

رضوانی‌فر با اعلام اینکه در ۶ ماهه نخست سال جاری ۳ قلم عمده کالا‌های صادراتی شامل گاز طبیعی مایع‌شده با ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، پروپان مایع‌شده با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و بوتان مایع‌شده با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است، افزود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی در این مدت از ۴۷۳ دلار به ۳۵۶ دلار رسیده است که نشانگر کاهش ۲۴.۵۶ درصدی است.

وی ادامه داد: ۳ قلم عمده کالا‌های وارداتی در این مدت به ذرت دامی با یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، گوشی‌های تلفن همراه با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و دانه سویا با یک میلیارد دلار اختصاص داشت.

وی اضافه کرد: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی ۱۷۲۹ دلار بوده که نسبت به رقم ۱۶۵۶ دلار در ۶ ماهه سال گذشته ۴.۴۲ درصد رشد داشته است.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به اینکه بیشترین افزایش ارزش کالا‌های وارداتی بین ۱۰ قلم عمده به‌ترتیب شامل روغن خام سویا با رشد ۱۸۸.۵۳ درصدی، جو با رشد ۱۳۷۴.۷۴ درصدی و گوشی‌های تلفن همراه با رشد ۱۳۴.۹۴ درصدی بوده است، در خصوص بیشترین کاهش ارزش کالا‌های وارداتی بین ۱۰ قلم عمده در این مدت گفت: برنج با ۴۹.۷۸ درصد، گندم با ۴۹.۲۳ درصد و روغن پالم با ۱۲.۷۰ درصد بیشترین کاهش را دارا بودند.

به‌گفته وی بین اقلام عمده کالا‌های صادراتی بیشترین افزایش به‌لحاظ ارزش در این مدت به گاز طبیعی مایع‌شده با ۱۲۴.۷۹ درصد، گاز‌های نفتی و هیدروکربور‌های گازی‌شکل مایع‌شده با ۴۹.۲۷ درصد و اوره با ۴۱.۱۲ درصد و بیشترین کاهش در ارزش کالا‌های صادراتی به متانول با ۲۳.۵۳ درصد، پروپان مایع‌شده با ۱۸.۸۴ درصد و میلگرد با ۱۲.۵۷ درصد اختصاص داشته است.

وی همچنین مقاصد عمده کالا‌های صادراتی ایرانی در این مدت را به‌ترتیب چین با ۶.۹ میلیارد دلار، عراق با ۴.۵ میلیارد دلار، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد دلار، ترکیه با ۲.۴ میلیارد دلار و هند با ۱.۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک ایران همچنین ۵ کشور عمده مبدأ کالا‌های وارداتی را به‌ترتیب شامل امارات متحده عربی با ۹ میلیارد دلار، چین با ۸.۸ میلیارد دلار، ترکیه با ۳.۳ میلیارد دلار، آلمان با ۱.۱ میلیارد دلار و هند با ۹۸۷ میلیون دلار ذکر کرد.

وی راجع به واردات کالا‌های اساسی در نیم‌سال اول سال جاری گفت: در این مدت ۱۱ میلیون تن انواع کالا‌های اساسی به‌ارزش ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که با اختصاص ۶۲.۴۷ درصد از وزن و ۲۹.۹۵ درصد از ارزش کل واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱.۵ درصدی در وزن و کاهش ۶.۱۴ درصدی در ارزش داشته است.

وی در رابطه با اقلام عمده کالا‌های اساسی اظهار داشت: ذرت، دانه سویا، روغن دانه آفتاب‌گردان، برنج، گندم، روغن خام سویا، جو و پالم اویل اقلام عمده کالا‌های اساسی وارداتی به کشور بودند که در مجموع از نظر وزنی ۵۵.۲۳ درصد و از نظر ارزشی ۱۹.۷۳ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص دادند.

رضوانی‌فر در رابطه با آمار ترانزیت خارجی کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری گفت: ترانزیت خارجی کشور در این مدت با رشد ۸.۲۴ درصدی به ۷.۷ میلیون تن رسید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها