کودکان حساس، باهوش، احساساتی و زودرنج هستند و نحوه‌ ارتباط با آنها در هر سنی مهم و آینده‌ساز است. شیوه برخورد با کودکان زیر سه سال با کودکی که از مرز سه‌سالگی عبور کرده و تا پنج سالگی خود را مرکز ثقل جهان می‌بیند، با کودکی که به‌تازگی وارد مدرسه شده و پله‌پله به نوجوانی نزدیک می‌شود، متفاوت است. روان‌شناسان معتقدند اگر والدین نتوانند مهارت‌های ارتباط با کودک خود را یاد بگیرند، ممکن است آثار مخرب و جبران‌ناپذیری بر آینده آنها باقی بگذارند.
کد خبر: ۱۴۰۴۳۴۴
نویسنده امیر علوی - خبرنگار چاردیواری

کتاب هنر ارتباط با کودکان(Art of Parent-Child Interaction)، اثری از تونی لئونگ(Tony Leong) است که در آن به رابطه‌ دو‌طرفه‌ میان والدین و کودکان پرداخته می‌شود. والدین اغلب اوقات بیشتر از این‌که به فکر سلامت روحی فرزندان باشند، تمرکز خود را بر سلامت جسمی آنها می‌گذارند. درحالی‌که باید به این دو ــ جسم و روح ــ به موازات هم توجه شود. هرچقدر کودک به سنین نوجوانی نزدیک‌تر شود، برخورد با او و خواسته‌هایی که دارد، سخت‌تر و حساس‌تر خواهد شد. اگر کودک از سمت خانواده برخورد درست و مناسب نبیند، ممکن است سرخورده، پرخاشگر، منزوی یا طغیانگر شود. حالا شما یک بچه‌ عصبانی در مقابل‌تان دارید و احساس ناامیدی، سردرگمی و عصبانیت می‌کنید.
تونی لئونگ، در کتاب هنر ارتباط با کودکان، اعتقاد دارد رفتارهای کودک، نتیجه‌ رفتارهای والدین است.  شما به‌عنوان والد، باید اطمینان حاصل کنید با فرزندان خود رفتار مثبتی دارید، به حرف‌ها‌ی‌شان خوب گوش می‌دهید و آنها را جدی می‌گیرید و کمک‌شان می‌کنید و با آنها تعامل دارید، این‌چنین باعث تقویت اعتماد‌به‌نفس در آنها می‌شوید و این اتفاق، به رفتار مناسب در سال‌های بعدی زندگی کودک منجر خواهد شد. کتاب هنر ارتباط با کودکان، هم به رشد جسمی کودکان می‌پردازد و هم رشد آنها را از جنبه عقلانی بررسی خواهد کرد. در این کتاب، تونی لئونگ علاوه‌ بر این‌که وضعیت کودک در سنین مختلف را شرح می‌دهد، به ارائه‌ روش‌هایی برای برخورد بهتر و مناسب‌تر با آنها اشاره می‌کند. همچنین مهارت‌های فرزندپروری و تعامل میان والد و فرزند، خواسته‌های این دو از هم و انتظاراتی که دارند، توضیح داده شده است. در مجموع، یک مقدمه به‌علاوه‌ ساختار رشد، ادامه‌ رشد، محیط مدرسه، ایجاد احساس تعلق در کودک، روابط اجتماعی، ارزش‌ها و همکاری والدین، بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهند. کتاب هنر ارتباط با کودکان توسط حمیده ذیگلری و سمیه حبیب‌پور ترجمه شده است. انتشارات آپریس در سال1399 این اثر را منتشر کرده است. تونی لئونگ در این کتاب به والدین کمک می‌کند تا بتوانند با کودکان خود تعاملی مثبت و به‌دور‌ از تنش داشته باشند. رفتار درست با کودکان به دغدغه‌ای برای والدین تبدیل شده و آنها به‌دنبال راه‌حل‌هایی هستند که باعث شود ارتباط صمیمانه‌تری با فرزندان خود داشته باشند. این کتاب به‌خوبی نشان می‌دهد با توجه به رشد جسمی، شناختی و ذهنی کودک در هر مرحله از زندگی، نحوه‌ برخورد درست و اصولی با او چیست. در بخشی از کتاب هنر ارتباط با کودکان می‌خوانیم : اگر کودکی پدر خود را در حال ورزش، مطالعه، سلام کردن به همسایه یا کار ببیند احتمالا سعی می‌کند به نوبه خود از او تقلید کند. در اینجا لازم است شما به اعمال و گفتارتان توجه کامل داشته باشید، زیرا کودکان خیلی سریع آنان را می‌آموزند. در این دوره استفاده از کلمات منفی و زشت در حضور کودک فاجعه‌بار است، چرا که کودک از آن کلمات در ارتباط با خواهر، برادر یا دوستانش و حتی والدین استفاده خواهد کرد. برای این‌که کودک تشویق به یادگیری شود، اول باید ببیند شما نیز یادگیری را دوست دارید. اگر می‌خواهید کودک‌تان به کتاب علاقه‌مند باشد، باید در جایی که او نیز ببیند، کتاب بخوانید. اگر می‌خواهید او باهوش و توانمند شود، باید او را به مکان‌هایی ببرید که استعدادهایش رشد کند، مانند: کتابخانه، ‌موزه، نمایشگاه‌های علمی و حتی کنسرت اپرا و... . در این مرحله است که حیطه‌ شناختی کودک شکل می‌گیرد و مسئولیت شما این است که اطمینان حاصل کنید به بهترین شکل این کار صورت پذیرد. گذشته از موارد فوق، باید کودکان را به مکان‌های تفریحی ببرید تا لذت شادی و تفریح را بچشند. ارتباط اجتماعی و شناختی والدین، کودکان را برای تعامل اجتماعی بیرون از خانه آماده می‌سازد.

منبع: ضمیمه چاردیواری روزنامه جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها