با اجرای «عادلانه‌سازی نظام پرداخت یارانه‌ها» از اردیبهشت۱۴۰۱، یارانه‌های جدید ۳۰۰ و ۴۰۰هزار تومانی برای ۹دهک واریز شدند. از این زمان، به جای یارانه نقدی و کمک معیشتی برای سه‌دهک اول درآمدی ۳۰۰هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم ۴۰۰هزار تومان یارانه واریز شد. با این حال، تعداد زیادی از سرپرستان خانوار در فضای مجازی اعلام کردند با این‌که در ۹ دهک اول درآمدی قرار دارند، مشمول شناخته نشده‌اند.
کد خبر: ۱۳۹۲۵۲۷
نویسنده پیام عابدی - گروه اقتصاد

در همین حال، یارانه نقدی ۴۵هزار تومانی عده زیادی از سرپرستان خانوار به دنبال تغییرات نظام دهک‌بندی خانوار و بر مبنای تبصره۱۴ بودجه‌های سنوانی قطع شده بود.

قطع یارانه از سال ۹۸
بر مبنای این تبصره که در قوانین بودجه سنواتی عینا تکرار می‌شد، دولت باید پس از به‌روزرسانی بانک اطلاعات رفاه خانوار، یارانه سه‌دهک بالای درآمدی(هفتم تا دهم) را قطع و به طور خاص دولت دوازدهم باید این بند از تبصره ۱۴ بودجه را اجرا می‌کرد. به همین دلیل یارانه ۴۵هزار تومانی خیلی‌ها قطع شد؛ در حالی که آن دسته از سرپرستان خانوار که با این وضعیت مواجه شده بودند، به لحاظ وسع درآمدی(درآمد ثابت)، میزان گردش حساب بانکی و... خود را واجد شرایط دریافت یارانه می‌دیدند. با همه این احوال، اعتراض آنها پذیرفته نمی‌شد و به همین دلیل، کمک معیشتی سال ۹۸ که به دنبال افزایش قیمت بنزین اعمال شده بود، برای آنها واریز نشد.

درخواست برقراری یارانه
در هر حال، با آغاز پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰هزار تومانی و اعلام تصمیم وزارت رفاه برای برقراری کالابرگ الکترونیک به اعتبار یارانه نقدی ماهانه و بر بستر شبکه ملی اعتبار -که در حال حاضر به صورت آزمایشی در هرمزگان اجرا شده- همان‌ها که در نظام سابق دهک‌بندی خانوار یا از اردیبهشت‌ماه، یارانه‌شان قطع شده بود، مجدد درخواست برقراری یارانه‌های خود را دارند. این در شرایطی است که هنوز برای بسیاری نحوه ثبت اعتراض و پیگیری محل ابهام دارد. «جام​جم» به منظور روشن شدن مسیر پیگیری این افراد با سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت‌وگو کرد. سیده‌طیبه حسینی درمورد شیوه درخواست برقراری یارانه برای افرادی که یارانه آنها از اردیبهشت قطع شده است، گفت: «این دسته از افراد باید به سامانه حمایت وزارت رفاه به نشانی hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و با شماره همراه و کدملی در سامانه ثبت‌نام و درخواست برقراری خود را ارائه کنند.»

نحوه استفاده از کالابرگ
وی افزود: «درصورتی که یارانه متقاضیان مجدد قبل از سال۱۴۰۱ قطع شده باشد یا یارانه دریافت نمی‌کردند یا از یارانه انصراف داده بودند، به جای سامانه حمایت باید به my.gov.ir یا همان پنجره ملی خدمات دولت هوشمند مراجعه و با شماره همراه خود وارد سامانه شوند. در صفحه ای که برای آنها باز می‌شود باید روی پیوند ثبت درخواست هدفمندی کلیک و عملیات ثبت سرپرست را انجام دهند. در این میان عده‌ای می‌پرسند با برقراری مجدد یارانه می‌توانند از مزیت اعتبار کالابرگ الکترونیک که روی یارانه نقدی اعمال می‌شود، استفاده کنند یا خیر؟ پاسخ بله است. این افراد پس از اجرای سراسری کالابرگ الکترونیک می‌توانند یک ماه زودتر از اعتبار مربوط به یارانه نقدی هر ماه استفاده و خریدهای خود را انجام دهند. بنابراین، اعتبار خرید کالاها از مبلغ یارانه آنها کسر می‌شود. استفاده از اعتبار کالابرگ برای یارانه بگیران جدید هم اختیاری است. این افراد اگر خرید هم نکنند یارانه خود را کامل دریافت می‌کنند.» سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در پاسخ به این پرسش که ثبت‌نام برای متقاضیان تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: «‌برقراری یارانه برای متقاضیان بنا بر تبصره ۱۴بودجه ۱۴۰۱ صورت می‌گیرد. در نتیجه تا پایان اجرای بودجه ۱۴۰۱ امکان پیگیری وجود دارد‌. در این میان باید توجه داشته باشید سازمان هدفمندی به هیچ‌وجه برای افراد پیامک تعجیل در ثبت‌نام دریافت یارانه نمی‌فرستد و کلیه این پیامک‌ها جعلی است. افرادی هم که قصد دارند خانوار خود را با شرایط جدید (ازدواج، طلاق و...) تفکیک کنند باید به دفاتر پلیس+۱۰ و به استانداری‌های سطح کشور به عنوان نمایندگی‌های سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه‌کنند.»

روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها