کد خبر: ۱۳۷۷۰۰۸
نویسنده سعید سبحانی - گروه بین‌الملل
با گذشت شش ماه از نبرد اوکراین، روسیه حملات خود را بر دونباس، متشکل از استان‌های دونتسک و لوهانسک و جنوب اوکراین متمرکز کرده‌است. نیرو‌های روسیه در حال حاضر کل لوهانسک، اکثریت قریب به اتفاق خرسون و بیش از نیمی از دونتسک و زاپوریژیا را فتح کرده‌اند. بیشتر ساکنان این مناطق را طرفداران روسیه تشکیل می‌دهند و بیانیه‌ها و اعلامیه‌هایی که در این مناطق منتشر می‌شود حکایت از این دارد که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد برگزاری همه‌پرسی‌هایی در آن‌ها برای الحاق به روسیه خواهیم بود.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند احتمالا اوایل پاییز چنین اتفاقی رخ خواهد داد و حتی در روسیه نیز زمینه‌سازی برای شرایط پس از الحاق این مناطق، در حال انجام است. الحاق این مناطق می‌تواند برای کرملین، مقدمه‌ای برای مراحل بعدی باشد. در صورت محقق شدن الحاق این مناطق، روسیه می‌تواند آتش بس اعلام و پس از این آتش‌بس هرگونه حملات اوکراین به دونباس را حمله به روسیه تلقی کند. با گذشت زمان، کرملین امیدوار است حمایت غرب از اوکراین کاهش یابد و زمینه حل و فصل مناقشه فراهم شود. این موضوعی است که رسانه‌های غربی نیز درباره آن صحبت می‌کنند و تاکید دارند غربی‌ها قادر نیستند برای طولانی مدت به حمایت نظامی و اقتصادی از اوکراین ادامه دهند. با این حال در کوتاه‌مدت بعید است اوکراین هرگونه الحاق یا آتش‌بس را بپذیرد و حمایت‌های غربی نیز حداقل برای ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت.
هدف مسکو از ابتدا این بوده که اوکراین کشوری غیرنظامی باشد و از پیوستن به ناتو منصرف شود تا به این ترتیب فاصله‌ای ایمن از طریق این کشور میان روسیه و ناتو ایجاد شود. بر همین اساس اگرچه ممکن است در آینده با پیروزی کامل روسیه در مناطقی، چون دونباس، خرسون و زاپوریژیا، شاهد تحولاتی در بحران اوکراین باشیم، اما با توجه به هدف اصلی پوتین و پافشاری غرب بر سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود به نظر می‌رسد تمام طرفین باید برای درگیری طولانی‌مدت آماده باشند.


ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها