معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی ۴ میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شود.
کد خبر: ۱۳۷۰۶۱۳

زمین نهضت ملی مسکن تامین شد. زمین نهضت ملی مسکن در کدام استان ها تامین شده است؟. چند هکتار زمین نهضت ملی مسکن تامین شده است؟. چند درصد زمین نهضت ملی مسکن تامین شده است؟. آیا زمین نهضت ملی مسکن رایگان است؟.

به گزارش جام جم آنلاین از وزارت راه و شهرسازی، نشست بررسی روند پیشرفت پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن به ریاست «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی و با حضور معاونان وی در حوزه‌های مسکن، شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، ریاست بانک مسکن، ریاست بنیاد مسکن در ساختمان دادمان و به شکل وبیناری با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها با بررسی تازه‌ترین روند تامین اراضی، پالایش متقاضیان و اجرای پروژه‌های طرح برگزار شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار ارایه شده در جلسه شورای مسکن به ریاست وزیر راه و شهرسازی حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که مراحل نهایی پالایش را در ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و همچنین شهرهای جدید می‌گذرانند.

بنا بر اعلام «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان، متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند تعداد ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر حائز سه شرط (تاهل، عدم بهره‌مندی از تسهیلات دولتی و عدم مالکیت) بوده‌اند.

۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد زمین نهضت ملی مسکن در آستانه تعیین قطعی

وی گفت: تاکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد توسط ادارات کل راه و شهرسازی و با نظارت سازمان ملی زمین و مسکن و حدود ۱۹۱ هزار واحد نیز توسط شهرهای جدید تامین زمین شده است و این رقم با انجام الحاق‌ها و تغییر کاربری‌ها به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد می‌رسد.

معاون مسکن و ساختمان یادآور شد: بنا بر دستور وزیر راه و شهرسازی و توافقاتی که انجام شده است تامین اراضی تمامی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به تعداد ۴ میلیون واحد مسکونی که در برخی از استان‌ها مشکلاتی داشته‌ باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شوند.

وی همچنین بر تسریع در تامین اراضی با کاربری مسکونی تاکید کرد.

استان‌هایی که اراضی نهضت ملی مسکن را کامل تأمین کردند

بر اساس گزارش‌های ارایه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، بوشهر و لارستان (اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان فارس) استان‌هایی هستند که اراضی طرح نهضت ملی مسکن را به طور کامل تامین کرده‌اند و استان‌های قم، کردستان، هرمزگان، ایلام و تهران ۵ استانی هستند که مکلف شده‌اند تا اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را تا مردادماه سال جاری شناسایی، معرفی و تامین کنند.

محمودزاده بر اهتمام مدیران کل راه و شهرسازی و مدیران استانی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن بر روی اراضی تامین شده تاکید کرد و توضیح داد: طرح نهضت ملی مسکن سیاست دولت، تاکید رییس‌جمهوری و نیاز جامعه است که امیدواریم با تامین اراضی که انجام شده است هرچه سریع‌تر پالایش‌ها نهایی و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد تا مردم شاهد عملکرد مناسب مجموعه دولت در بخش مسکن باشند.

تامین 70 درصد زمین نهضت ملی مسکن

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی،‌ طرح مسکن مهر را کار بزرگی خواند و گفت: در نهضت ملی مسکن ما موظف هستیم زمین را در اختیار مردم قرار دهیم و تاکنون بیش از ۷۰ درصد زمین برای نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شده است.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم آغاز پروژه مشترک مسکن برای کارکنان ارتش، گفت: ما با نیروهای مسلح برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تفاهم داشتیم که در حال گسترش است.

آخرین خبرها از تامین زمین نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی عرضه و تقاضای مسکن را نامتناسب خواند و گفت: قانون جهش تولید مسکن در مهرماه ابلاغ شد و ما باید اقدامات بنیادی، حرکت یک قطار را شروع کنیم.

وی ادامه داد: تعامل با بانک‌ها و ایجاد صندوق ملی مسکن از جمله فعالیت‌هایی بود که ما باید انجام می‌دادیم.

قاسمی مسکن مهر را کار بزرگی خواند و گفت: در نهضت ملی مسکن ما موظف هستیم، زمین را در اختیار مردم قرار دهیم و تاکنون بیش از ۷۰ درصد زمین برای احداث ۴ میلیون مسکن در طرح نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شده است.

وزیر راه و شهرسازی در مورد تراکم در نهضت ملی مسکن گفت: ما در نهضت ملی مسکن تراکم‌ خانوار را به زیر ۵۰ خانوار در هکتار رساندیم و زمین بر این اساس واگذار کردیم.

وی افزود: در شهرهایی که خانه‌ها یک طبقه هستند، ما قطعا نهضت ملی را یک طبقه می‌سازیم.

رستم قاسمی تعداد ثبت‌نام نهضت ملی مسکن را بیش از ۵ میلیون متقاضی خواند و گفت: پیش بینی می‌کنیم ۴ میلیون متقاضی واجد شرایط نهضت ملی مسکن واجد شرایط تلقی شوند.

وزیر را وشهرسازی گفت: یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در دست اجرا داریم.

وی ادامه داد: مشکلات مسکن به دلیل عرضه نامناسب است که نهضت ملی مسکن این مسئله را حل خواهد کرد.

زمین نهضت ملی مسکن تامین شده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد؛ علیرضا فخاری روز چهارشنبه 31 فروردین 1401 در حاشیه بازدید از طرح مسکن ملی مهاباد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تامین زمین نهضت ملی در برخی از استان های کشور باتوجه به موقعیت توپوگرافی شهری با کمبود مواجه است که در تلاش هستم با پیدا کردن راهکارهای قانونی و الحاق زمین به محدوده شهر این مشکل را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون زمین احداث یک میلیون مسکن آماده و در حال اجرا است و برای یک میلیون و 400 هزار مسکن نیز زمین در مرحله واگذاری و تغییر کاربری مسکونی قرار دارد.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: برای اجرای فاز اول و دوم در 2 سال آینده، زمین مورد نیاز تامین شده و نگرانی بابت تامین زمین برای سال های آتی نیز وجود ندارد.

فخاری بیان کرد: همچنین حل مشکل تعاونی هایی که از چند سال گذشته زمین هایی برای احداث منازل مسکونی در اختیار دارند، باتوجه به کمبود اراضی در دستور کار قرار گرفته است.

امیر قادری سرپرست فرمانداری ویژە مهاباد نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسه رفع مشکلات تعاونی‌های مسکن مهاباد با حضور معاون وزیر راه و مدیر عامل محترم سازمان ملی زمین و مسکن و نماینده تعاونی تعاونی ها برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسە مشکلات مرتبط با فعالیت تعاونی‌ها و از گذشتە‌ی طولانی باعث سرگردانی مردم و اعضای تعاونی ها شدە بود مطرح و نسبت بە رفع برخی از آنها تصمیماتی اتخاذ شد.

وی اضافه کرد: معضلان خرید و فروش و معاملە بر سر زمین‌های مساکن از عمدە مشکلات تعاونی‌های مسکن بود کە با مسوولان ارشد کشوری و استانی تلاش کردیم نسبت بە رفع آن اقدام شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها