jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۸۶۴   ۳۱ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۰:۴۴

نتایج یک تحقیق جامع و تفصیلی نشان می دهد دو واکسن فایزر و مدرنا با یکدیگر از لحاظ اثرگذاری تفاوت دارند. این دو واکسن در مقیاس گسترده ای در جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

به گزارش جام جم آنلاین ، داده های جمع آوری شده بین ماه های مارس و آگوست نشان می دهد که واکسن فایزر/بایونتک خطر بستری شدن به دلیل بیماری ناشی از کرونا را در چهار ماه اول پس از دریافت دوز دوم 91 کاهش می دهد. با این حال با گذشت بیش از 120 روز اثرگذاری واکسن به 77 کاهش می یابد.

در همین حال ، واکسن مدرنا در زمینه کاهش بستری شدن بیماران کرونایی 93 درصد موثر بود و پس از 120 روز اثرگذاری این واکسن به 92 درصد کاهش یافت.

این یافته های شگفت انگیز در حالی منتشر شده که پانل مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه کرد دوزهای تقویت کننده واکسن فایزر به همه آمریکایی های 16 سال و بالاتر توصیه نشود.

به هر حال محققان دریافتند تفاوت های چشمگیر بین دو این واکسن مبتنی بر mRNA وجود دارد. تصور می شد این دو واکسن با هم قابل تعویض هستند بدان معنا که دوز اول و دوم اگر با فایزر باشد دوز سوم می تواند با مدرنا باشد.

هر دو واکسن مبتنی بر فناوری mRNA هستند که دستورالعمل های موقت را به سلول های ماهیچه ای بدن می رساند و به آن کمک می کند تا پروتئین سنبله را که بخش مهمی از ساختار ویروس کرونا است ، بشناسد.

تزریق مدرنا حاوی 100 میکروگرم واکسن است که بیش از سه برابر 30 میکروگرم در تزریق فایزر است. دو دوز فایزر به فاصله سه هفته تجویز می شود ، در حالی که دوز دوتایی مدرنا با فاصله چهار هفته ای تجویز می شود.

همچنین به شواهدی اشاره شده که نشان می دهد واکسن مدرنا سطوح بالاتری از یک آنتی بادی کلیدی را نسبت به واکسن فایزر ایجاد می کند.

این ادعا درباره اثرگذاری بیشتر مدرنا نسبت به فایزر ابتدا در لس آنجلس تایمز منتشر شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها