این روزها یک نمایشگاه عکس عاشورایی برپا شده که اعضا و مربیان انجمن عکاسان نوجوان کانون عکس‌هایش را ثبت کرده‌اند

نوجونانی که خورشید را قاب گرفتند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:

دهه اول محرم را علنی عزاداری می‌کنیم

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از برگزاری علنی مراسم دهه اول ماه محرم در سطح کشور خبر داد.
کد خبر: ۱۳۲۹۵۴۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمد قمی روز یکشنبه در همایش مجازی ۱۰ هزار هیات برگزیده کشور با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در دهه اول ماه محرم گفت: مرحوم آیت الله میرزاجواد ملکی تبریزی سفارش می‌کرد که دهه اول محرم را علنی عزاداری کنید و سخن ما نیز این است که به صورت علنی عزاداری می‌کنیم. وقار مشکی پوشی مردم سخنی است که ذره‌ای از آن کوتاه نمی‌آییم.

وی افزود: درحدود ۱۰۰ هزار هیات مذهبی غیر از روضه‌ها و مراسم‌های خانگی، به صورت ثبت شده در کشور داریم و ما معتقدیم عزاداری سیدالشهدا هویت و شناسنامه و ضرورت حیات معنوی ماست. سخن ما احیا و تعظیم شعائر حسینی است. ما ملت امام حسینیم و برپایی مراسم حسینی رگ حیات ماست.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به مسئولان هیات‌های حسینی گفت: اگر کسی به خاطر محدودیت‌های مالی جلسه خود را تعطیل کرد، من و شما مسئولیم. رهبر معظم انقلاب فرمود دشمن ایمان مردم را هدف گرفته و راه مقابله با آن ارتباط عاطفی و روحی است که بهار آن دهه اول محرم است. امسال بیش از سال گذشته و چندین برابر وظیفه خودمان را تعظیم شعائر حسینی می‌دانیم. حال و هوای شهر‌ها در این کشور حسینی باید معلوم شود که محرم است و کسی که نمی‌خواهد اینگونه باشد، ابلیس است.

وی افزود: اگر مساله مراعات شیوه نامه‌های بهداشتی است که اصرار کردیم هیاتی‌ها بیش از همه رعایت کردند و برگزاری برنامه‌ها با انضباط و مراعات بوده است. از قدیم که بچه بودیم آداب هیات را به ما می‌گفتند. هیات‌های محلی مسئول محله خود هستند تا حال و هوای محل را حسینی کنند و هیات‌های در سطح شهر نیز مسئولیت شهر خود را دارند.

قمی ادامه داد: در ارتباط با دولت نیز به آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب گفتم هیاتی‌ها به شما کمک می‌کنند. دولت وظیفه‌ای دارد، ولی ما قدرت محافل حسینی را دست کم نمی‌گیریم و همه دستگاه‌ها موظفند امکانات خود را در اختیار هیات‌ها قرار دهند.

حاج قاسم مرد روضه بود

حاج منصور ارضی پیرغلام آستان اهل بیت (ع) نیز در این همایش خطاب به برخی مسئولان هیات‌های حسینی گفت: چرا پارسال مراسم حسینی را تعطیل کردید، باید استغفار عملی کنیم. چرا برخی کوتاه آمدند؟ امسال که راهکار را پیدا کردید تلاش کنید تا همه مردم خادم هیات و عزای حسینی باشند.

این مداح پیشکسوت، هیات‌ها را رکن نظام از ابتدای انقلاب دانست که در مقابل ظلم طاغوت ایستاده و اظهار داشت: جای حاج قاسم سلیمانی خالی است که فریادش بلند بود و حتی یک نفری روضه زهرا می‌خواند. او مرد روضه بود. رهبر معظم انقلاب فرمود حاج قاسم مرد میدان بود و برخی مطالب را شهید سلیمانی در وصیت نامه اش نوشت.

وی از ضرورت برپایی عزای حسینی در هیات‌ها سخن گفت و اضافه کرد: باید طبق دستور رهبر معظم انقلاب عمل کنیم. ایشان حتی یک نفری ایستاد و مراسم عزای حسینی را برگزار کرد. امسال باید چند برابر، کارمان را انجام بدهیم و باید قضای سال گذشته را نیز به جا بیاوریم. باید بایستیم و مراعات کنیم و حتی مواظب باشیم دشمن رخنه نکند.

حجت‌الاسلام مجید باباخانی، مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی نیز گفت: هیات‌های مذهبی در سال گذشته نه تنها در محرم بلکه در طول سال دوشادوش مسئولان برای کمک‌رسانی به مردم فعالیت کردند. رهبر معظم انقلاب نیز تکلیف ما را مشخص کردند که باید عرض ارادت به همراه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفظ سلامت مردم باشد و هیات‌ها نیز در عمل نشان دادند که می‌توان مراسم‌ها را با رعایت شیوه نامه‌ها برگزار کرد.

وی افزود: سال گذشته به دلیل دیر اعلام شدن دستورالعمل‌ها برخی از هیات‌ها نتوانستند جلسات خود را در دهه اول ماه محرم برگزار کنند. امسال هر هیات در منطقه و شهر، خود را سفیر امام حسین (ع) بداند و علاوه بر برگزاری جلسه به کمک سایر هیات‌ها بروند تا آنان نیز جلسه خود را با رعایت شیوه نامه‌ها برگزار کنند.
رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر، یوسف ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان و علی اکبر مداحی، مدیرعامل ستاد مرکزی هیات رزمندگان اسلام از دیگر سخنرانان این مراسم بودند. تعدادی از مسئولان هیات‌ها در برخی استان‌ها نیز به صورت ارتباط مستقیم، سخنانی را درباره اهمیت برپایی مراسم حسینی و مشکلات سال گذشته مطرح کردند.

همایش مجازی ۱۰ هزار هیات برگزیده کشور به همت شورای هماهنگی شبکه‌های هیات و تشکل‌های دینی کشور متشکل از شورای هیئات مذهبی، کانون مداحان، هیات رزمندگان اسلام، بسیج مداحان، جامعه ایمانی مشعر، انجمن اسلامی دانش آموزان، مجمع شعرای آیینی و مجموعه قدیم الاحسان در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار شد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها