jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۲۹۶۳   ۰۴ تير ۱۴۰۰  |  ۲۱:۴۶

شواهد به دست آمده از چندین بررسی بیانگر آن است، فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ممکن است شروع بیماری آلزایمر را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.

به گزارش جام جم آنلاین، شواهد به دست آمده از چندین بررسی بیانگر آن است، فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ممکن است شروع بیماری آلزایمر (AD) را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.

به گفته کارشناسان، درافراد مسن، تمرینات هوازی باعث افزایش حجم ماده خاکستری و سفید و جریان خون و بهبود عملکرد حافظه می‌شود.

محققان می‌گویند، فعالیت بدنی می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ورزش‌ های هوازی ممکن است کُندی انقباض در هیپوکامپ (قسمتی از مغز که در بخش حافظه موثر است) را به همراه داشته باشد و از این طریق به پیشگیری از زوال عقل کمک کند.

پژوهش‌های صورت گرفته همچنین بیانگر آن است، Cathepsin B (CTSB) «کاتپسین» در افراد مسن که ورزش هوازی انجام می‌دهند، پس از ۲۶ هفته افزایش یافته است.

این مطالعه که در مجله «Frontiers in Endocrinology» منتشر شد، نشان داد ارتباط مثبت بین CTSB و شناخت و تعدیل قابل توجه متابولیت‌های چربی در زوال عقل، از تأثیرات مفید آموزش ورزش بر عملکرد مغز و سلامت مغز در افراد بدون علامت در معرض خطر پشتیبانی می‌کند.

توانایی اندازه گیری اثرات ورزش بر نشانگرهای زیستی سیستمیک مرتبط با خطر ابتلا به AD و ارتباط آنها با تغییرات کلیدی متابولومیک ممکن است اقدامات پیشگیری، نظارت و درمان را به دنبال داشته باشد.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها