یک متخصص تغذیه با تاکید بر اهمیت مصرف میوه‌ها و سبزیجات در فصل تابستان گفت: میوه و سبزیجات به سبب بهره مندی از آب فراوان نیاز بدن را تامین می‌کنند.
کد خبر: ۱۳۲۱۹۳۹
به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما، احمد اسماعیل زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: به طور کلی تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت افراد و افزایش طول عمر افراد دارد و یکی از مسائل مهم در شیوه زندگی سالم بحث تغذیه افراد است بنابراین افرادی که تغذیه سالمی دارند خطر بیماری‌های مزمن را کمتر دارند و احتمال طول عمر بیشتری دارند.
 
این متخصص تغذیه بیان کرد: وقتی به تغذیه سالم نگاه می‌کنیم به هرم غذایی بر می‌گردیم؛ این هرم تاکید دارد افراد بیشتر از نصف بشقاب مصرفی شأن میوه‌ها و سبزیجات باشد که در فصل تابستان بسیار حائز اهمیت است و برای افرادی که تحرک کم یا زیادی دارند نقش اساسی دارد.

وی افزود: یکی از بهترین نعمت‌های خداوند در فصل تابستان تنوع میوه‌ها و سبزیجات است که همه آن‌ها غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند از این رو مصرف مقادیر کافی میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند خطر چاقی و دیابت را کاهش دهد چرا که میوه‌ها و سبزیجات علاوه بر آنتی اکسیدان‌ها حاوی فیبر بسیار خوبی هستند که می‌توانند سلامت گوارش را تأمین و خطر یبوست و سرطان‌ها را کم کند.

اسماعیل زاده گفت: نکته دیگری که در مصرف میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد محتوای آب آن‌ها است؛ همانطور که می‌دانیم آب یکی از نیاز‌های مهم بدن است و توصیه می‌کنیم که هر فردی هر روز یک تا دو لیتر آب را مصرف کند به ویژه افرادی که کار در بیرون از منزل و تعریق‌های شدید دارند که باعث از دست رفتن آب و سدیم می‌شود طبیعتاً برای جایگزینی میوه‌ها و سبزیجات بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: زمانی که توصیه به استفاده از نوشیدنی در این فصل می‌شود منظور چای و قهوه نیست و بیشتر آب مد نظر است که در فصل تابستان با تخم شربتی و خاکشیر بدون شکر همراه کنیم تا آب بدن را تأمین می‌کنند و فیبر محلول را وارد بدن می‌کنند پس توصیه به مصرف مقادیر کافی مایعات، استفاده از میوه‌ها، سبزیجات و صیفی جات است که حاوی مقادیر زیادی آب و آنتی اکسیدان هستند که برای سلامت قلب و عروق هم می‌توانند مؤثر باشند.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه افراد با فعالیت بدنی بیشتر و تعریق شدیدتر، علاوه بر آب مقدار زیادی سدیم از دست می‌دهند عنوان کرد: افرادی با فعالیت بدنی بالا و یا ورزشکاران در حین تعریق علاوه بر آب مقدار زیادی سدیم از دست می‌دهند که منجر به درد‌ها و گرفتگی عضلانی می‌شود از این رو این افراد باید به میزان کافی و معمول از نمک که حاوی سدیم است نیز باید استفاده کنند.

افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات در فصل تابستان

این متخصص تغذیه در درباره مصرف نکردن فست فود‌ها نیز گفت: علاوه بر مصرف میوه‌ها و سبزیجات و توجه به مصرف سدیم در این فصل که بسیار حائز اهمیت است؛ کاهش مصرف فست فود‌ها نیز در فصل تابستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا فست فود‌ها حاوی مقادیر بسیار زیادی نمک و رادیکال‌های آزاد هستند که به سلامت قلب و عروق لطمه وارد می‌کنند و هم کالری زیادی را وارد بدن می‌کنند که چاقی را در پی دارد.

وی افزود: توصیه می‌کنیم افراد از میوه‌های خشک، انواع برگه‌ها، مویز، توت، آجیل‌ها و آبمیوه‌های طبیعی به جای شیک‌ها (یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار که بیشتر در تابستان از آن استفاده می‌کنند و ترکیب اصلی آن بستنی، شیر و طعم دهنده مانند؛ شکلات، بادام زمینی، کارامل، قهوه، انواع میوه‌ها است) که مقادیر زیادی شکر دارند و به جای تنقلاتی مانند چیپس و پفک از انواع میوه‌های خشک و یا حتی از شیر استفاده کنند و به سراغ مواد غذایی صنعتی نروند.

اسماعیل زاده تاکید کرد: افراد باید توجه داشته باشند که در فصل تابستان کالری کمتری را به خصوص در شب و وعده شام دریافت کنند بنابراین استفاده از غذا‌هایی مانند سوپ‌ها، آش و یا آب دوغ خیار که گرسنگی را رفع کرده و در حقیقت جلوی ورود کالری زیاد را به بدن گرفته و در عین حال تأمین کننده مواد غذایی سالم مثل مایعات و حبوبات هستند استفاده شود؛ استفاده از غذا‌های پختنی با کالری بالا و چرب به ویژه در وعده شام توصیه نمی‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه استفاده از انواع صیفی جات در وعده شام بسیار مناسب تصریح کرد: در کنار تغذیه سالم و رعایت نکات گفته شده دیر بیدار شدن و حذف صبحانه نیز بسیار مهم است در حالی که همه ما می‌دانیم که مصرف صبحانه نه تنها در تأمین کالری اثر بسیار خوبی را دارد بلکه خطر افسردگی، چاقی، دیابت، قلب و عروق را کم می‌کند و افراد هر زمان که از خواب بیدار شدند وعده صبحانه را در حد یک لیوان شیر و دو عدد خرما مصرف کنند و با معده خالی روز را سپری نکنند.

وی افزود: وعده صبحانه کالری دریافتی در طول روز را کنترل می‌کند و خطر چاقی را کمتر می‌کند، البته خواب زیاد هم یکی از عوامل است که متابولیسم بدن را برهم می‌زند و به طور کلی نظم در خواب باعث بهبود متابولیسم بدن و کالری دریافتی در طول روز خواهد شد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها