jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۷۵۵۸   ۲۴ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۷:۳۲

نزدیک‌شدن به نوروز و خانه‌ تکانی، خطر آسیب‌ های اسکلتی و عضلانی را بیشتر می‌کند. هنگام کار با جاروبرقی و حرکت و جابه‌جایی اگر به سمت جاروبرقی بچرخید و خمیده باشید، آسیب‌های بسیار جدی، ستون فقرات کمر و گردن و پشت شما را تهدید می‌کند.

همین‌طور جارو زدن بیش‌ازحد و در دامنه زیاد باعث آسیب به شانه‌ها و گرفتن طولانی‌مدت لوله مکش جاروبرقی می‌تواند به آرنج‌ها صدمه بزند. توصیه ما به شما صاف نگه‌داشتن ستون فقرات و حرکت‌دادن بازوها به‌جای ستون فقرات هنگام جارو زدن است.

جاروزدن یک قسمت بزرگ خانه را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید یا از افراد دیگر کمک بگیرید تا در انجام این کار سلامت بمانید. درصورتی‌که می‌خواهید جاروبرقی بخرید، توجه کنید وزن آن برای جابه‌جایی بیش از توان شما نباشد.

در این دوران تماشای تلویزیون از فعالیت‌هایی است که شهروندان زمان طولانی‌تری را به آن اختصاص می‌دهند.

وقتی هنگام تماشای تلویزیون پاها را روی‌هم می‌اندازید و می‌نشینید، چرخش ساق و ران در یک سمت باعث آسیب به‌زانو و لگن می‌شود و نشستن طولانی‌مدت به‌خصوص وقتی هیجان‌زده می‌شوید و خمیده به جلو می‌نشینید، ستون فقرات کمرشما در معرض خطر بیرون‌زدگی دیسک‌های بین‌مهره‌ای قرار می‌گیرد.

فیزیوتراپیست‌ها توصیه می‌کنند هر ۲۰دقیقه بلند شوید و کمی قدم بزنید. هنگام نشستن، پاها را روی‌هم نیندازید.

بهتر است طوری بنشینید که کمرتان صاف باشد و قوز نکنید و مطمئن شوید صورت‌تان درست مقابل تلویزیون است و با صفحه آن زاویه ندارد.

پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها