jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۴۳۵   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۳:۰۸

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

با این حال دیروز‌ سرانجام تکلیف‌ سفرهای نوروزی مشخص شد. بر اساس مصوبه دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا، سفرهای نوروزی به شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع و سفر به شهرهای دارای وضعیت زرد و آبی، یعنی ۴۰۵ شهرستان، با رعایت پروتکل‌ های سختگیرانه بهداشتی امکان‌پذیر است؛ اما موضوع مهم این است که ما از کدام پروتکل‌های سختگیرانه حرف می‌زنیم؟ پروتکل‌هایی که اگر اجرا نشود چه کسی برخورد جدی با متخلفان خواهد کرد؟ بارها و بارها تاکید کرده‌ایم که تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم است که زنجیره ویروس کرونا قطع خواهد شد و بر کرونا غلبه خواهیم کرد؛ اما چند بار تا به امروز دیده‌ایم که با افرادی که این مسؤولیت‌ اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، ماسک نمی‌زنند یا فاصله اجتماعی را که از اساسی‌ترین اصول مقابله با کروناست، رعایت نمی‌کنند، برخورد قانونی شده است؟

واقعیت این که اجرای برخی محدودیت‌ها تنها با اعمال جریمه هم پاسخگو نخواهد بود و نیاز به ضوابطی جدی‌تر دارد اما نکته‌ای که درباره سفرهای نوروزی مشخص است این ‌که سفر، فرصتی برای تفریح، گشت و گذار، رفتن به رستوران و ... است؛ اقداماتی که هرکدام از آنها به تنهایی، امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از مسافران می‌گیرد. در واقع بدیهی است که رعایت پروتکل‌هایی مانند ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و ... در سفر تقریبا نشدنی است یا در بهترین حالت ممکن، به حداقل می‌رسد.

بنابراین مجاز شدن سفر به برخی مناطق با رعایت پروتکل‌هایی سخت‌گیرانه امری خطرساز خواهد بود. به همین دلیل بهتر است سفرهای نوروزی در شرایط فعلی کشور، نه فقط در مناطق قرمز و نارنجی بلکه در تمام مناطق کشور ‌ممنوع شود.

منظور از ممنوعیت ‌به معنای اعمال جریمه‌ نیست، چون‌ برخی افراد به راحتی جریمه را پرداخت می‌کنند و به شیوه خود عمل می‌کنند.‌

درواقع با متخلفان باید برخوردهایی جدی و قانونی کرد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، بهترین راه این است که تحت هیچ شرایطی و با پرداخت هیچ مبلغ و ارائه هیچ مجوزی، اجازه تردد بین‌شهری‌ داده نشود؛ چراکه بر همه روشن است که در یک سال اخیر، تعطیلات همواره زنگ خطری برای شیوع بیشتر کرونا بوده است.

حسینعلی شهریاری - رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها