jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۵۷۰۰   ۱۰ اسفند ۱۳۹۹  |  ۲۱:۰۲

با افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند به علت شیوع ویروس کرونا و گسترش میزان دورکاری، مشکلاتی مانند خستگی چشم روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بررسی‌هایی که در این زمینه در انگلیس انجام شده نشان می‌دهد استفاده از گوشی و تبلت در سراسر جهان شدت گرفته و تبعات گسترش بیماری کرونا نیز این مشکل را تشدید کرده است.

تحقیقاتی که شرکت «لن استور» در لندن در این زمینه در ده‌ها کشور جهان انجام داده، حاکیست حدود ۵.۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از گوشی‌ های هوشمند و ۴.۵۴ میلیارد نفر در دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند. هر کاربر به طور متوسط ۴۰ درصد از زمان بیداری خود را صرف استفاده از اینترنت می‌کند و بنابراین هر فرد در روز ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه را به اینترنت متصل است.

همچنین افراد هر روز به طور متوسط حدود ۱۴ ساعت را صرف نگاه کردن و زل زدن به نمایشگرهای گوشی و تبلت می‌کنند و فیلیپین درصدر کشورهایی است که اتباعش به شدت به استفاده از این وسایل عادت دارند و همین مساله خطر ابتلاء به بیماری‌ های چشمی را در آنها افزایش داده است.

در میان کشورهای مختلف جهان، برزیل، تایلند و آفریقای جنوبی بیش از دیگر کشورها با مشکل ضعف بینایی به علت استفاده زیاد از وسایل الکترونیک و دیجیتال دست و پنجه نرم می‌کنند.

بخش اعظم این ضعف بینایی ناشی از استفاده فراوان از گوشی‌های هوشمند است. به طور متوسط، ۹۴ درصد از مردم کشورهای ورد مطالعه دارای گوشی‌های هوشمند بوده اند و به طور متوسط ۳.۲۲ ساعت در روز را مشغول استفاده از آنها بوده اند.

آفریقای جنوبی با ۵.۰۹ ساعت استفاده در روز در رتبه اول، برزیل با ۴.۳۶ ساعت استفاده در روز در رتبه دوم و فیلیپین با ۴.۳۴ ساعت استفاده در روز در رتبه سوم بوده است اما با افزوده شدن مدت زمان استفاده از لپ تاپ و رایانه‌های رومیزی این رقم به ۴.۳۱ ساعت در روز رسیده است.

در برخی کشورها افراد بیش از ۴ ساعت از زمان خود را پشت لپ تاپ می‌گذرانند و مدت زمان مشاهده تلویزیون نیز از ۳.۱۵ ساعت در روز فراتر می‌رود.

در عین حال متوسط زمان استفاده از کنسول‌های بازی از ۰.۹۴ ساعت در روز فراتر نمی‌رود. از جمله بیماری‌ های چشمی که به دنبال استفاده شدید از گوشی و تبلت و رایانه در افراد ایجاد می‌شود می‌توان به خشکی چشم، فشار چشم، سردرد، تاری دید، عدم تمرکز در هنگام دیدن محیط اطراف و غیره اشاره کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر