jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۴۴۷۶   ۲۸ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۹:۲۷

پایش دقیق دور سر شیرخوار یکی از مفیدترین و در دسترس‌ترین ابزارها برای اطلاع از سلامت مغز و رشد طبیعی آن است.در واقع با توجه به متصل‌نبودن استخوان‌های جمجمه شیرخواران به یکدیگر و قابلیت جابه‌جایی آنها و بزرگ شدن فضای جمجمه، رشد مغز می‌تواند در سنین شیرخوارگی اتفاق بیفتد.

بیشترین میزان رشد مغزی و افزایش اندازه دور سر معمولا در زیر دو سال رخ می‌دهد. طبیعتا هر عاملی که مانع رشد مغز شود خود را به صورت رشد نکردن جمجمه و افزایش نیافتن طبیعی دور سر نشان خواهد داد اما از سوی دیگر هم هر عاملی که با افزایش حجم داخل جمجمه همراه باشد می‌تواند سبب افزایش غیرطبیعی دور سر شود.

پایش دور سر شیرخواران مانند کنترل وزن و قد آنها در کارتی به نام کارت مراقبت کودک درج شده که معمولا ثبت این اعداد به‌صورت ماهانه در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

با مشاهده تغییر در روند طبیعی افزایش دور سر، شیرخوار برای سایر علائم هشدار نیز بررسی می‌شود و در صورت شک به وجود مشکلی در داخل جمجمه، اقدامات تشخیصی وسعت و دقت بیشتری خواهد یافت.

ممکن است لازم باشد تا یک ماه دیگر برای کنترل مجدد دور سر صبر شود یا این‌که با کمک سونوگرافی جمجمه یا ام آر آی، سلامت مغز به صورت دقیق‌تر بررسی شود.

وجود علائم هشدار دیگر نیز در کنار افزایش غیرطبیعی دور سر می‌تواند برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص زودهنگام کمک کند. این علائم شامل بی‌قراری، بی‌اشتهایی و عدم تکامل طبیعی مغزی مانند گردن گرفتن، نشستن و قدم برداشتن است.

دكتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز ‌و ‌اعصاب / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها