jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۰۴۵۳   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۷:۱۹

برخی از عادت‌ها، هدفی جز آسیب به سلامتی ما ندارند. عادت به مصرف دخانیات، عادت به پرخوری یا هرچیزی شبیه به این‌ها می‌تواند به عاملی مخرب برای سلامت ما تبدیل شود.

به گزارش جام جم آنلاین، با هم نگاهی به عادت‌هایی بیندازیم که می‌تواند به سلامت دهان و دندان ما آسیب برساند.

جویدن یخ

عاشقان جویدن یخ باید بدانند که بر خلاف تصور آنها که فکر می‌کنند یخ یک ماده طبیعی و فاقد شکر است، پس جویدن آن ضرری ندارد، باید گفت که سخت در اشتباهند.

جویدن یخ علاوه بر اینکه ممکن است باعث شکستن دندان‌ها شود، به لثه‌ها آسیب می‌رساند و سبب ایجاد درد مداوم در دندان‌ها می‌شود.

ورزش‌ های سنگین بدون محافظ دهان

برای کسانی که اهل ورزش‌های سخت و سنگین هستند، فوتبال، بوکس یا هر ورزش تماسی دیگری که باشد، تفاوتی ندارد. آنها هیچگاه نباید بدون محافظ دهان وارد بازی شوند. ممکن است یک ضربه سنگین دست، پا یا توپ به دهان شما، آسیب جدی به دندان‌ها وارد کند.

دندان قروچه

یکی از متهمان ردیف اول آسیب به دندان، دندان قروچه است. متخصصان علت اصلی این رفتار را استرس شدید می‌دانند که معمولا در زمان خواب به اوج خود می‌رسد.

این موضوع، کنترل آن را دشوار می‌کند. به نظر می‌رسد که بهترین راه برای رفع این عادت رفتاری، تغییر سبک زندگی و کاهش استرس است اما اگر خیلی دندان قروچه می‌کنید، بهتر است در هنگام خواب از محافظ دندان استفاده کنید.

باز کردن چیزها با دندان

باز کردن درب بطری یا بسته بندی پلاستیکی سس‌های تک نفره با دندان ممکن است راحت باشد، اما این یکی از عادت‌هایی است که دندان شما را به سوی نابودی می‌کشاند.

استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار می‌تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان شود. برای باز کردن بطری از دربازکن و برای پاره کردن بسته سس از قیچی یا چاقی استفاده کنید و از دندان هایتان فقط برای خوردن غذا استفاده کنید.

جویدن مداد

آیا هنگام تمرکز روی کار یا درس، مداد خود را می‌جوید؟ مانند جویدن یخ، این عادت هم می‌تواند باعث خرد شدن یا ترک خوردن دندان شود. زمانی که احساس می‌کنید نیاز به جویدن دارید آدامس بدون قند گزینه بهتری است.

سیگار کشیدن

سیگار و هر محصول دیگر دارای توتون و تنباکو می‌توانند دندان‌ها را لکه‌دار کنند و باعث ریزش آنها در نتیجه بیماری لثه شوند.

تنباکو همچنین می‌تواند باعث سرطان دهان، لب‌ها و زبان شود. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

بطری زمان خواب

حفاظت از دندان‌ها را باید از همان بدو تولد جدی گرفت. دادن یک بطری آب، شیر یا شیر خشک به کودک در هنگام خواباندن او، می‌تواند باعث پوسیدگی در دندان‌ها شود.

بعضی از کودکان به خوابیدن با بطری شیر در دهان عادت دارند، این کار آسیب جدی به دندان‌ها می‌زند. این عادت مخرب را از کودک خود دور نگه دارید.

از آبمیوه تا چیپس

در کنار بر عادت‌هایی که ممکن اسست سلامت دندان‌های شما را به خطر بیندازد، خوراکی‌هایی هم هستند که میانه خوبی با دندان‌ها ندارند. نوشیدنی‌های گازدار و انرژی‌زا مهمترین آنهاست.

این نوشیدنی‌ها معمولاً سرشار از قند هستند ونوشیدن مداوم آنها می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. آبمیوه نیز معلولا قند زیادی دارند و ممکن است با نوشابه‌ها رقابت کنند.

میوه‌ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین بدنبال آب میوه‌ای باشید که قند اضافی نداشته باشد. همچنین می‌توانید با رقیق کردن آن با مقداری آب، مقدار قند را کاهش دهید. قهوه نیز یکی دیگر از نوشیدنی‌های مضر برای دندان است.

رنگ تیره و اسیدیته قهوه می‌تواند به مرور زمان باعث زردی دندان شود. و اما چیپس سیب زمینی، باکتری‌های موجود در پلاک دندان، مواد غذایی نشاسته‌ای را به اسید تجزیه می‌کنند. این اسید می‌تواند تا 20 دقیقه بعد از خوردن چیپس به دندان حمله کند.‌

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر