jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۰۳۶۱   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۲

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت پاسخ دادند؛

چرا برای کروناویروس داروی ضد باکتری تجویز می‌شود؟

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بر اساس شواهد موجود می‌گویند: از آنجا که ابتلا به عفونت تنفسی می‌تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند؛ ممکن است پزشکان برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه، برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ آنتی‌ بیوتیک تجویز کنند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، از زمان شروع همه‌ گیری ویروس کرونا، اطلاعات حاصل از مطالعات در چندین کشور حاکی از تجویز آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آنتی بیوتیک‌ها در درمان کووید ۱۹ موثر نیستند. آنتی بیوتیک‌ها فقط می‌توانند عفونت‌های باکتریایی را درمان کنند و در عفونت‌ های ویروسی موثر نیستند.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که چرا با وجود ویروسی بودن عامل بیماری، آنتی بیوتیک (داروهای ضد باکتری) برای برخی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تجویز می‌شود؟

ویروس کرونا باعث ایجاد عفونت تنفسی می شود که می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. ضعیف شدن سیستم ایمنی، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی را افزایش دهد و فرد را برای مبارزه با بیماری با دشواری روبرو سازد.

نتایج مطالعه ای بر روی ۲۴۷ بیمار کووید ۱۹ بستری در ووهان چین نشان داد که ۱۵ درصد از آن‌ها -و نیمی از کسانی که فوت کرده‌اند- به عفونت‌های باکتریایی مبتلا شده‌اند بنابراین پزشکان ممکن است از آنتی بیوتیک‌ها، جهت پیشگیری و یا درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه مانند ذات‌الریه باکتریایی، به عنوان بخشی از فرایند مراقبت بیمار استفاده کنند.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ آنتی بیوتیک‌ها ویروس را درمان نمی‌کنند بلکه فقط در برابر عفونت‌های باکتریایی موثر هستند. از آن‌جا که ابتلا به عفونت تنفسی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، بنابراین افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه آنتی‌بیوتیک را دریافت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر