محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت پاسخ دادند؛

چرا برای کروناویروس داروی ضد باکتری تجویز می‌شود؟

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بر اساس شواهد موجود می‌گویند: از آنجا که ابتلا به عفونت تنفسی می‌تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند؛ ممکن است پزشکان برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه، برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ آنتی‌ بیوتیک تجویز کنند.
کد خبر: ۱۳۰۰۳۶۱

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، از زمان شروع همه‌ گیری ویروس کرونا، اطلاعات حاصل از مطالعات در چندین کشور حاکی از تجویز آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آنتی بیوتیک‌ها در درمان کووید ۱۹ موثر نیستند. آنتی بیوتیک‌ها فقط می‌توانند عفونت‌های باکتریایی را درمان کنند و در عفونت‌ های ویروسی موثر نیستند.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که چرا با وجود ویروسی بودن عامل بیماری، آنتی بیوتیک (داروهای ضد باکتری) برای برخی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تجویز می‌شود؟

ویروس کرونا باعث ایجاد عفونت تنفسی می شود که می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. ضعیف شدن سیستم ایمنی، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی را افزایش دهد و فرد را برای مبارزه با بیماری با دشواری روبرو سازد.

نتایج مطالعه ای بر روی ۲۴۷ بیمار کووید ۱۹ بستری در ووهان چین نشان داد که ۱۵ درصد از آن‌ها -و نیمی از کسانی که فوت کرده‌اند- به عفونت‌های باکتریایی مبتلا شده‌اند بنابراین پزشکان ممکن است از آنتی بیوتیک‌ها، جهت پیشگیری و یا درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه مانند ذات‌الریه باکتریایی، به عنوان بخشی از فرایند مراقبت بیمار استفاده کنند.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ آنتی بیوتیک‌ها ویروس را درمان نمی‌کنند بلکه فقط در برابر عفونت‌های باکتریایی موثر هستند. از آن‌جا که ابتلا به عفونت تنفسی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، بنابراین افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثانویه آنتی‌بیوتیک را دریافت کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها