jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۳۰۰۳۳۳   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۲

ورود کودکان به دعوا های زناشویی ممنوع

کودکان را قربانی دعوا های زناشویی نکنیم

دعواهای زناشویی پیش از طلاق زن و شوهر، فرزندان را آسیب پذیر و به اختلالات روحی مبتلا می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، زهرا صائمی - متخصص روانپزشک و زوج درمانگر - با بیان اینکه بیشترین آسیبی که دعواهای زناشویی بر روی فرزندان خانواده وارد می کند،‌ اختلال اضطرابی است،‌ ‌افزود: در واقع تردیدی وجود ندارد که فرزندان در زمان بروز اختلافات میان پدر و مادر شاهد برخورد والدین با یکدیگر خواهند بود و این رویه نه تنها سبب ناراحتی، نگرانی و ترس کودک می‌شود بلکه به احتمال بسیار از میزان پاسخگویی والدین به نیازهای بچه ها خواهد کاست.

وی نسبت به تاثیر اختلال اضطراب بر روی کودکانی که پدر و مادر آنان از یکدیگر جدا شده اند، تصریح کرد: کودکی که به همراه یکی از ‌والدین خود بدون ‌دغدغه و با آرامش زندگی می کند بسیار کمتر نسبت به فرزندی که والدین ناسازگار و متعارض به یکدیگر ‌دارد، از اختلال اضطراب در رنج و ناراحتی است.

کودکان را قربانی دعوا های زناشویی نکنیم
این متخصص زوج درمانگر با بیان اینکه بیشتر کودکان، اختلافات پدر و مادر را یک نوعتهدید امنیت برای خود و از طرفی مشاجره ادامه دار، ‌قهر و ترک کردن خانه را از سوی والدین، ویرانگر کانون گرم خانواده می پندارند،‌ اظهار داشت: فرزندان به تعارض و اختلافات پدر و مادر عادت نمی‌کنند، زیرا آنان هرچه بیشتر با این تعارض‌ها مواجه شوند، بیشتر نسبت به آنها حساس می‌شوند.

وی برای نمونه گفت:طبق تحقیقات به عمل آمده پسر بچه ای که با والدین درگیر و ناسازگار زندگی می کند بسیار فردی مضطرب و پرخاشگر نشان می دهد و چنانچه کودک دختر باشد در چنین خانواده‌هایی ضمن مضطرببودن، فردی گوشه‌گیر و اجتماع گریزخواهد بود.

صائمی گفت: مشاجره خشونت‌آمیز پدر و مادر بر سر کودکان بویژه زمانی که بچه ها شاهد درگیری میان والدین هستند، بیشترین آثار مخرب را در پی دارد به نحوی که کودک احساس می‌کند میان دو طرف گیر افتاده و یا حتی خود رامقصر اختلافات بوجود آمده می داند و از این رواختلالات روانی و افسردگیمی تواند به این دسته از کودکان روی آورد.

این روانپزشک تاکید کرد: کودکان در عین حالی که جسمی کوچک دارند ولی دارای روحیات لطیف و از ذهنی کنجکاو و گسترده برخوردار هستند و در هنگام درگیری و یا اختلافات خانوادگی، والدین نباید از موقعیت بچه ها غافل بوده و یا برای رسیدن به اهداف خود از آنان استفاده ابزاری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر