jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۹۹۸۵   ۱۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۹

انسان موجودی اجتماعی است و یکی از مسائلی که در زندگی روزمره انسان‌ها و سلامت روان آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد، رفتار اجتماعی آنها و دوستانی است که فرد در زندگی خود با آنها معاشرت می‌کند.

برخی افراد کلا تمایلی به این‌که در جمع حضور داشته یا دوست صمیمی داشته باشند ندارند و از این‌که تنها باشند احساس رضایت دارند اما دسته‌ای دیگر از لحاظ اجتماعی مایل به برقراری ارتباط هستند یا ارتباطات اجتماعی گسترده داشته‌اند اما بنا بر دلایلی از آن محروم شده و دچار انزوا شده‌اند.

برخی دلایل ایجاد این نوع انزوا عبارتند از: مرگ یا از دست‌دادن شریک زندگی یا دوست نزدیک، مهاجرت به کشور یا شهری دیگر، زندگی‌کردن به تنهایی، نداشتن روابط خانوادگی صمیمانه، افسردگی، طردشدن ازسوی دیگران، عدم امکان حضور در فعالیت‌ها به‌دلیل خجالتی‌بودن یا نقص جسمانی یا نداشتن توانایی انجام امور زندگی به‌تنهایی، بازنشستگی، سرگشتگی و کج‌خلقی و اختلالات شخصیتی، نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس، خجالتی‌بودن بیمارگون، ترس‌مرضی و ترس از حضور در جمع و اختلالات وحشت‌زدگی.

باید توجه داشته باشیم افرادی که دچار انزوا می‌شوند، نشانه‌ها و علائم مختلفی را نیز تجربه می‌کنند که برخی از آنها عبارتند از: سردرد مداوم، بیمارشدن یا بدترشدن شرایط بیماری زمینه‌ای، خلق پایین، اضطراب، نگرانی، کاهش انرژی، بی‌انگیزه‌شدن، مشکلات خواب و بیداری، از دست دادن اشتها یا پرخوری عصبی، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، مصرف مواد یا داروها و مخدرها، احساس ناامیدی، احساس بی‌ارزشی، افکار خودکشی ناشی از افسردگی و ...

بنابراین اگر از لحاظ روحی احساس انزوای اجتماعی می‌کنید ابتدا لازم است تا علل ایجاد انزوا شناسایی شود. باید درنظر داشته باشیم دوستان نزدیکی که با آنها معاشرت می‌کنیم نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در شکل‌گیری شخصیت ما دارند.

بنابراین لازم است تا در مورد معاشرت‌های خود افراد شایسته را انتخاب کنیم و به دلیل ترس از تنها ماندن و خروج از انزوا، به هر فردی با هر منش و شخصیتی روی نیاوریم.

همچنین در صورت لزوم باید متناسب با علت ایجاد انزوا مداخلات درمانی صورت گیرد تا فرد بتواند مجددا به زندگی عادی برگردد. یا اگر از ابتدا این حالت در او وجود داشته است، سبک زندگی و رفتار جدیدی را در خودش ایجاد‌کند.

دکتر مهرنوش دارینی - روان شناس و مشاور / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر