jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۹۳۳   ۰۴ دی ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۰

نتفلیکس به‌منظور بازاریابی برای فیلم‌ها و سریال‌های اختصاصی‌اش و پیش‌بینی تعداد بینندگان آن‌ها بر هوش مصنوعی اتکا می‌کند. این شرکت اخیرا نحوه‌ی استفاده از AI را شرح داده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت،نتفلیکس (Netflix)، غول صنعت استریم، سال جاری میلادی و سال‌های قبل صدها سریال تلویزیونی اختصاصی تولید و به علاقه‌مندان ارائه داده است. اکثر تحلیلگران اعتقاد دارند که نت‌فلیکس تصمیماتش برای بازاریابی سریال‌های تلویزیونی را با هوشمندی می‌گیرد. این فعال حوزه‌ی استریم پیش‌تر گفته بود برای نمایش محتوا به کاربرانش از هوش مصنوعی استفاده می‌کند؛ بااین‌حال، مدتی پیش در گزارشی اختصاصی نحوه‌ی استفاده از هوش مصنوعی را بهتر شرح داد.

نتفلیکس می‌گوید از هوش مصنوعی به‌منظور بازاریابی سریال‌ها و پیش‌بینی موفقیت آن‌ها استفاده می‌کند؛ موفقیتی که آمار مرسوم باکس آفیس و شرکت Nielsen نیز نمی‌توانند به آن برسند. ظاهرا نحوه‌ی عملکرد هوش مصنوعی در پلتفرم نتفلیکس یافتن ارتباطات بین آثار و تعیین تعداد احتمالی مخاطبان هر سریال یا فیلم است. روشی که نتفلیکس استفاده می‌کند، متکی‌بر تکنیکی با عنوان یادگیری انتقالی (Transfer Learning) است.

تکنیک یادگیری انتقالی مسئله‌ای تحقیقاتی بر بستر یادگیری ماشینی (Machine Learning) است و روی ذخیره‌سازی اطلاعاتِ به‌دست‌آمده هنگام حل‌کردن مسئله و اعمال آن اطلاعات روی مسئله‌ای متفاوت، اما مرتبط به مسئله‌ی اصلی تمرکز می‌کند. برای فهم بهتر این تعریف، بهتر است مثالی بزنیم. در تکنیک یادگیری انتقالی، می‌توانیم از اطلاعات به‌دست‌آمده هنگام یادگیری نحوه‌ی تشخیص خودروها در فرایند تشخیص کامیون‌ها استفاده کنیم. 

نتفلیکس می‌گوید در تکنیک یادگیری انتقالی، پارامترهایی که از وظایف منبع یاد گرفته شده‌اند، باعث بهبود عملکرد هر‌یک از وظایف هدف می‌شوند. در نتفلیکس، پرسش‌های منبع ساده هستند: چه سریال‌هایی با سریال‌های اختصاصی نتفلیکس مقایسه‌شدنی‌‌اند و این سرویس می‌تواند انتظار چه تعداد بیننده را برای هر‌کدام داشته باشد؟

برای مقایسه‌ی موضوعی، نتفلیکس آنچه را می‌سازد که از آن به‌عنوان «نقشه‌ی همسانی» یاد می‌کند. در این روش ویژه، هوش مصنوعی از متادیتا و برچسب‌ها و خلاصه‌‌ی هر سریال یا فیلم به‌منظور پیداکردن ارتباطات بین آن با سریال‌ها یا فیلم‌های دیگر استفاده می‌کند. به‌لطف این الگوریتم خاص، بازاریابان می‌فهمند فیلم‌ها و سریال‌ها در کدام ژانرها جای می‌گیرند.

به‌منظور پیش‌بینی تعداد مخاطبان، پلتفرم نتفیلکس مدل هوش مصنوعی ویژه‌ای دارد که تعداد مخاطبان فیلم یا سریال خاصی را در یک کشور مقایسه می‌کند. اگر اثری در ژانر درام در کشوری مثل اسپانیا با استقبال مواجه شود، نتفلیکس احتمالا نه‌تنها بازاریابی سریال‌ها و فیلم‌های درام را در اسپانیا بیشتر می‌کند؛ بلکه دوبله یا زیرنویس آن‌ها را سریع‌تر از برنامه‌های اولیه‌اش در‌دسترس قرار می‌دهد. 

نتفلیکس می‌گوید پلتفرم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی‌اش متکی‌بر تکنیک یادگیری خودنظارتی (Self-Supervised Learning) هستند و همین موضوع باعث می‌شود این پلتفرم‌ها بتوانند به گستره‌ی بسیار وسیعی از فیلم‌ها و سریال‌ها دسترسی داشته باشند. اگر این پلتفرم‌ها صرفا به اطلاعات اختصاصی نتفلیکس محدود بودند، قطعا به فیلم‌ها و سریال‌های کمتری دسترسی داشتند.

اگر رویکرد انسانی را ترجیح می‌دهید، ممکن است پلتفرم‌هایی که نتفلیکس طراحی کرده، چندان برایتان هیجان‌انگیز نباشد. بااین‌همه‌، هوش مصنوعی باعث می‌شود کار نتفلیکس برای افزایش بازدید سریال‌های اختصاصی‌اش راحت‌تر باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر