jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۱۳۲۸ ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۰۵

فوق تخصص بیماری های عفونی:

علائم بالینی کرونا تغییر نکرده است

فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به همه گیری کرونا در دنیا، گفت: تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده و همچنان کرونا یک بیماری با علائم تنفسی است.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، ایلاد علوی با اشاره به اینکه بسیاری از مبتلایان به سایر بیماری‌های خطرناک و عفونی از ترس ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند، اظهار کرد: متأسفانه برخی افراد به دلیل نگرانی از ابتلاء به کرونا، در خانه به خود درمانی پرداخته و روند درمان خود را پیگیری نمی‌کنند.

وی گفت: نگرانی و ترس از ابتلا به بیماری در دوران پاندمی کاملاً طبیعی است ولی از سوی دیگر نباید این دلهره و نگرانی وضعیت سلامت فرد را به مخاطره بیندازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه بیماری‌های خطرناک غیر کرونایی طیف وسیعی از بیماران و بیماری‌ها را در بر می‌گیرد، تاکید کرد: بسیاری از مبتلایان از ترس کرونا برای درمان به بیمارستان‌ها مراجعه نمی‌کنند.

علوی تاکید کرد: نباید شرایط به گونه‌ای پیش برود که بیماران غیر کرونایی از آمدن به بیمارستان وحشت کنند چرا که در برخی موارد، پیشرفت بیماری می‌تواند درمان را سخت و یا غیر ممکن کند.

وی در عین حال مراجعه بی مورد به بیمارستان‌ها را مورد انتقاد قرار داد و افزود: اگر فردی هم نسبت به ابتلایش به کرونا مشکوک است، بهتر است به کلینیک‌های سرپایی و مراکز جامع سلامت مراجعه کند؛ چراکه ورود به بیمارستان خود می‌تواند عامل خطر برای ابتلاء محسوب می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌ های عفونی بیمارستان لقمان با اشاره به اینکه برخی بیماری‌ های مزمن عفونی نیازمند بررسی و مراجعه متعدد به مراکز درمانی هستند، توضیح داد: برای بیماران مبتلا به سل، بیماری‌های کبدی و یا هپاتیت‌ های عفونی درمان‌های مناسبی وجود دارد و این افراد باید بدانند که عدم مراجعه می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

وی، پرهیز از خود درمانی در مبتلایان به عفونت‌های ادراری، تنفسی غیر کرونایی، گوارشی، پوستی و یا مفاصل را مورد تاکید قرار داد و گفت:این بیماری‌ها، بیماری‌هایی نیستند که در منزل و با مصرف خودسرانه دارو درمان شوند.

علوی همچنین ادامه داد: علائمی همانند تب، سردرد و درد در ناحیه گردن و یا تورم مفصل ناگهانی، اسهال خونی، انسداد ادراری و سرفه‌های خلط دار پیشرونده همراه با تنگی نفس، علائمی نیستند که بتوان به راحتی نادیده گرفت و به بهانه ترس از ابتلاء به کرونا به تعویق انداخت، این بیماری‌ها می‌تواند در صورت عدم مراجعه اثرات جدی و جبران ناپذیری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در مراکز درمانی و بهداشتی تمهیدات لازم برای کاهش ریسک ابتلاء به کرونا برای درمان بیماران اندیشیده شده است، گفت: مبتلایان به بیماری‌هایی غیر از کرونا نباید درمان‌های خود را به تعویق بیندازند، این افراد باید ضمن رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برای درمان به بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی مراجعه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مراجعه در فواصل طولانی‌تر (در صورت امکان و با صلاحدید پزشک) و یا ارتباط مجازی با پزشک متخصص را راهکار مناسبی برای کاهش تردد به مراکز درمانی دانست.

وی با اشاره به همه گیری وسیع کرونا در دنیا، تاکید کرد: تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده و همچنان کرونا یک بیماری تنفسی و با علائم تنفسی است، که در کنار آن احتمال بروز علامت هایی ثانویه ای همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، سردرد و یا علامت‌های گوارشی نیز وجود دارد.

علوی خاطرنشان کرد: این موضوع که طیفی از بیماری‌های پوستی مشخصی را با عنوان عارضه کرونا بدانیم هنوز به صورت قطعی اثبات نشده بنابراین نمی‌توان هر عارضه‌ای را به کرونا ربط داد.

وی با اشاره به اینکه علائم طولانی مدت پوستی از نشانه‌های ابتلاء به کرونا نیست یادآور شد: تا به امروز مراجعه هیچ بیمار مبتلا به کرونایی، صرفاً با یک عارضه و ضایعه پوستی گزارش نشده بنابراین قطعاً و همچنان علائم اصلی و تنفسی به عنوان اولین نشانه‌های این بیماری در اولویت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر