jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۸۲۲۸   ۲۹ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۶:۵۹

سال‌های اولیه ازدواج موجب تاخیر در فرزندآوری زوجین

تاخیر زوجین در فرزند آوری از ترس طلاق

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور با بیان اینکه ترس از طلاق در سال‌های اولیه ازدواج موجب تاخیر در فرزندآوری زوجین شده است گفت: زوجین برای اطمینان از شرایط پایدار زندگی مشترک خود و ترس از طلاق، موضوع فرزندآوری خود را به تاخیر می‌اندازند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، وبینار سلسله نشست های جامعه شناسی در حوزه توسعه اجتماعی با موضوع تغییرات اجتماعی و طلاق در ایران به همت دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان صبح امروز در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

در این نشست که حدود ۱۰۰ نفر از همکاران و کارشناسان ستادی و ادارات کل استانی ورزش و جوانان از طریق وبینار حضور داشتند،  رسول صادقی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور و دکتر امید علی احمدی جامعه شناس خانواده و استاد دانشگاه آزاد اسلامی به تبیین مباحث و سرفصل های تغییرات اجتماعی و طلاق در ایران پرداختند.
رسول صادقی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور در این نشست با تاکید بر خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی افزود: نظام های اجتماعی و اخلاقی هر جامعه همیشه در صدد حفظ و پایداری نهاد خانواده بوده اند که در ایران هم این مهم همیشه مورد نظر بوده است.

وی ادامه داد: در ایران با شدت و ضعف هایی شاهد تغییرات خانواده هستیم که بخشی زیادی از این تغییرات اجتماعی هستند. سن ازدواج افزایش و دوام و پایداری ازدواج ها کاهش یافته است.

تاخیر زوجین در فرزند آوری از ترس طلاق

صادقی با بیان اینکه طلاق یک مسئله اجتماعی است افزود: در سال‌های اخیر هم ازدواج‌ها کاهش یافته و هم از طرفی طلاق ها زیاد شده است به طوری که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ میزان طلاق ها ۳ برابر شده است که بیشترین طلاق ها در ۵ سال اول زندگی زوجین رقم خورده است.

وی اظهار داشت: هر چه به نسل‌های جدید نزدیک می شویم نرخ طلاق افزایش پیدا می کند و این بدان معنا است که نسل های متفاوت تغییرات اجتماعی متفاوتی را موجب می‌شوند که این امر در همه کشورهای دنیا اتفاق افتاده است.

این جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: طلاق در ایران ساختار جوان و زنانه دارد و بخش زیادی از زنان مطلقه مجرد می مانند.

او همچنین به تفاوت‌های استانی در موضوع طلاق اشاره کرد و گفت: در تهران، قم، کرمانشاه، خراسان رضوی، البرز و کردستان شاهد بیشترین طلاق ها و در استانهای سیستان و بلوچستان، یزد، سمنان، چهارمحال و بختیاری، ایلام و خراسان جنوبی کمترین طلاق‌ها را شاهد هستیم که این رقم ها و این تفاوت های استانی نیاز به مطالعات و بررسی‌های دقیق و کارشناسی و برنامه‌ریزی مناسب برای کنترل طلاق در استان های مختلف دارد.

دکتر صادقی عوامل مختلفی مثل تغییر نسل ها و مدرنیزه شدن، افزایش سواد و... از عوامل موثر بر طلاق نام برد و افزود: رویکرد های ساختاری و مدرنیزاسیون، رویکرد ارزشی و هیجانی و رویکرد متابولیسم جمعیتی و جایگزینی نسل های جدید ۳ عامل کلان افزایش طلاق هستند که هر کدام شامل زیر شاخه های متعددی می شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود بیکاری و ناامنی شغلی را یکی دیگر از مهمترین عوامل طلاق برشمرد و گفت: در ازدواج های خود انتخابی میزان طلاق بیشتر از ازدواج هایی است که با مشورت و انتخاب مشترک خانواده همراه می‌شود. همچنین در ازدواج هایی که طبقات زوجین همسان هستند شاهد کاهش طلاق هستیم.

این استاد دانشگاه، برچسب مطلقه بودن، مزاحمت های اخلاقی برای زنان، دغدغه نگهداری از فرزندان، برهم خوردن مناسبات اجتماعی، عدم امکان ازدواج مجدد، مشکلات اقتصادی و فقر مالی به ویژه برای زنان را از جمله پیامدها و آسیب های طلاق دانست.

رسول صادقی در پایان با بیان اینکه ترس از طلاق در سال های اولیه ازدواج موجب تاخیر در فرزندآوری زوجین شده است گفت: زوجین برای اطمینان از شرایط پایدار زندگی مشترک خود و ترس از طلاق، موضوع فرزندآوری خود رابه تاخیر می اندازند که می طلبد برای همه این موضوعات موثر بر طلاق، برنامه ریزی دقیق و منطبق با واقعیات داشته باشیم.

همچنین در این نشست امید علی احمدی نیز با بررسی وجوه مختلف افزایش طلاق در کشور گفت: باید پیش از اینکه طلاق را یک مسئله بدانیم آن را به عنوان واقعیت اجتماعی بپذیریم و در عین حال اقدامات ما سبب ایجاد شرایط بهتری در جامعه شود.

وی با بیان اینکه طلاق ابعاد گوناگون دارد گفت: طلاق های عاطفی بیشتر از طلاق های حقوقی در کشور اتفاق می افتد.

علی احمدی همچنین شرایط کلان اقتصادی، شکسته شدن قبح طلاق، مدرنیته و ... را از علل افزایش طلاق برشمرد و گفت: عوامل مرتبط با شکل ازدواج شامل شیوه و مدت آشنایی، تفاوت های عینی و ذهنی زوجین، تفاوت های اخلاقی و عرفی زوجین و عوامل ناشی از محیط بیرونی می تواند بر افزایش طلاق تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه تصویری که در تلویزیون از ازدواج نشان داده شد بسیار سخیف بود گفت: این موضوع، ضعف فرهنگی خانواده ها را رقم زد.

دکتر علی احمدی در پایان گفت: باید برای کاهش طلاق پژوهش های مختلف را سامان داد و به فراتحلیلی رسید که در کدام گروههای اجتماعی طلاق بیشتر رخ می دهد و سپس امکانات، خدمات مختلف و کمک های مالی که به این حوزه اختصاص داده شده است را به طرف این گروه ها و سنخ های اجتماعی در معرض مخاطرات سوق دهیم در غیر این صورت بودجه هایی که برای کاهش طلاق در نظر گرفته می شود و صرف پیشگیری های عمومی می شود، هرگز کفایت نمی‌کند و به نتیجه نمی رسیم.

اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در ابتدای این نشست با تاکید بر استفاده از فضای مجازی در دوران کرونا جهت مباحث آموزشی و نشست های تخصصی، گفت: استان‌ها می‌توانند موضوعات و نیازهای آموزشی خود را به ما اعلام کنند تا ما با دعوت از اساتید مجرب دانشگاه در موضوعات مرتبط دانش خود را بالا ببریم و در برنامه‌ریزی‌های استانی و با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد مرتبط در این زمینه ها برای کاهش طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی برنامه ریزی های موثری انجام دهیم.

وی افزود: قصد داریم تا پایان سال این دوره‌ها و نشست های تخصصی را با حضور اساتید برجسته و ارائه مطالب به روز و کاربردی ادامه و از طریق فضای مجازی برگزار کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر