jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۲۸۵۷۵۵   ۱۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۲:۲۲

شبکه رادیویی فرهنگ یکشنبه ۱۸ آبان ماه، برای شنوندگان خود، برنامه‌های متنوعی تدارک دیده است.

رادیو فرهنگ از کتابخوانی تا موسیقی اصیل ایرانی

 

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین از خبرنگاران جوان، برنامه «دوست من کتاب» امروز خوانش و معرفی کتاب ۳۶۵ شیوه‌ خلاق در هنر و کاردستی با دور ریختنی‌ها اختصاص دارد.

رادیو فرهنگ امروز در برنامه دوست من کتاب شنوندگان را با کتاب ۳۶۵ شیوه‌ی خلاق در هنر و کاردستی با دور ریختنی‌ها را که معرفی شده در کتاب نامه‌ی رشد آموزش و پرورش (از سری کتاب‌های بنفشه) است آشنا می‌کند، این اثر را فیونا وات نوشته است و نازنین نجفیان ترجمه کرده و توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است.

برنامه «هفت کوچه» این بار به سراغ شاطر و شارژی در فرهنگ مردم به ویژه در عصر صفویه رفته است؛ در این برنامه که ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی یبد هادی موسوی نژاد پخش می‌شود به این نکته که شاطر در کتب و فرهنگها، معانی مختلفی دارد اشاره می‌شود از این جمله «شوخ و بی‌باک» و «کسی که از خبائث خود مردم را عاجز کرده باشد». شاطر مأخوذ از تازی بمعنی دلاور و چالاک و تند نیز آمده است و در اغلب آثار و دواین شعرا و ادبای ایران نیز شاطر به همان معنی توصیف شده است.

در برنامه چنین حکایت کنند نیز که به داستان‌ها و حکتیت‌های پند آموز ادب پارسی اختصاص دارد امروز داستان نتیجه مال اندوزی حرام حکایتی از گلستان سعدی بیان می‌شود.

همچنین در برنامه «از برج تا موج» نیز ساعت ۱۰:۲۰ نامه‌های خصوصی و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی آن‌ها بررسی می‌شود همچنین ساعت ۱۰:۳۰ در برنامه نقد امروز این موضوع که خیانت در زندگی زناشویی موضوع قابل گذشت یا غیر قابل گذشت است نقد و بررسی می‌شود.

برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» امروز قطعه «من از روز ازل» با آهنگسازی «مرتضی محجوبی» را بررسی می‌کند، این اثر از آثار زنده غلامحسین بنان با شعری از رهی معیری است این برنامه نیز به تهیه کنندگی یلدا احتشامی ساعت ۱۲:۲۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

کیفیت در تاریخ نگاری موضوعی است که در برنامه قلمرو فرهنگ به آن پرداخته می‌شود، «در قلمرو فرهنگ» کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که هر روز ساعت ۱۲:۳۰ مسائل تاریخی و اجتماعی –فرهنگی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نقد و بررسی کتاب «مرقع ناصری» در گفت و گوی دکتر بهرام پروین گنابادی با «مجید عبد امین»، در برنامه «سیم و زر» نیز ساعت ۱۳:۳۰ نقدیم شنوندگان رادیو فرهنگ می‌شود؛ این کتاب که به کوشش مجید عبدامین با همکاری مهدی فراهانی چاپ شده و بردارنده دو مرقع از قدیمی‌ترین مشق‌های خوشنویسی، طراحی‌ها، اشعار و روزنوشته‌های ناصرالدین‌شاه است که در کتابخانه سلطنتی و مرکز اسناد کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

در برنامه «وطن فارسی» رادیو فرهنگ نیز که ساعت ۱۴:۳۰ پخش می‌شود از اشتراکات زبانی کشور‌هایی که زبان و ادبیات فارسی در زبان آن‌ها اثرگذار بوده است صحبت می‌شود و بزرگان شعر و ادب و موسیقی کشورهایی، چون افغانستان و بنگلادش و ... معرفی می‌شوند. این برنامه را سیدمحمد باغسنگانی تهیه کرده است و استاد بهروز رضوی به عنوان گوینده در استودیو میهمانان فارسی زبان دیگر کشور‌ها را همراهی می‌کند.

در برنامه «رادیو کتاب» که ساعت ۱۸:۳۰ پخش می‌شود داسان‌هایی از رندگی امیرکبیر در کتابی که محمود حکیمی نوشته است، مرور خواهد شد.

مریم قاسمی تهیه‌‎کننده و گوینده برنامه «ایراندخت» رادیو فرهنگ، امشب در این برنامه با غزل صیادیان دانشجوی رشته پزشکی و دارنده مدال نقره المپیاد زیست شناسی گفت‎وگو می‌کند.

در این برنامه علاوه بر معرفی بانوان موفق، بخشی از زندگی فردی و اجتماعی و چگونگی فعالیت آنان در نقش‎های مختلف نیز بررسی می‎شود، غزل صیادیان در بیست و نهمین المپیاد زیست شناسی ۲۰۱۸ موفق به کسب مدال نقره شد، علاقه‎مندان برای آشنایی با بانوان فعال و اثرگذار ایرانی می‎توانند امشب ساعت۱۹:۳۰به مدت ۳۰ دقیقه برنامه «ایراندخت» را به تهیه‌کنندگی مریم قاسمی بشنوند

در برنامه «چاپخانه» نیز گفت و گوی صادق وفایی با ثابت نژاد (مترجم) درباره رمان پلیسی اعتراف و گفت و گوی رضا مهدوی و ایوب بنوشی درباره کتاب فیزیک ساز‌ها، ساعت ۲۰:۰۰ از رادیو فرهنگ شنیدنی است.

همچنین «مستند فرهنگ» که به معرفی چهره‌های تاثیرگذار فرهنگی در انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس اختصاص دارد، ساعت ۲۰:۳۰، روایت حضور نیرو‌های ارتش در پایگاه دزفول مرور می‌کند.

گفتنی است ساعت ۲۱:۴۵ می‌توانید شنونده خوانش بخش‌هایی از کتاب «درختی از بهشت» با صدای راضیه گردکاهد در برنامه «رویای کاغذی «باشید.

برنامه موسیقی «نیستان» نیز با انعکاس تازه‌ترین رویداد‌های موسیقی کشور و گفتگو با هنرمندان موسیقی هر شب ساعت ۲۲ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

برنامه هزاره ادب پارسی با هدف معرفی مشاهیر ادب فارسی با گویندگی بهروز رضوی امروز با بررسی دوران شکوفایی ادب پارسی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود و علاقه‌مندان را با فراز و نشیب‌های ادبیات فارسی از آغاز تا امروز آشنا می‌کند؛ این برنامه بر مبنای کتاب ارزشمند «تاریخ ادبیات در ایران» اثر شادروان دکتر ذبیح الله صفا و کتاب‌های شادروان یحیی آرین پور (از صبا تا نیما و از نیما تا روزگار ما) در گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ به مدیریت مرتضی صداقتگو به تهیه کنندگی سید محمد حسینی باغسنگانی و نویسندگی محمد باقر رضایی تولید می‌شود، برنامه «هزاره ادب پارسی» شنبه نا چهارشنبه ساعت ۲۳ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود و پس از پخش، در سایت این شبکه رادیویی و اپلیکیشن ایرانصدا بارگذاری می‌شود تا برای عموم مخاطبان، قابل دسترسی باشد.

برنامه «شنیدنی‌های تاریخ» در گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ هر شب ساعت ۲۳ پخش می‌شود که به بازخوانی رخداد‌ها و ماجرا‌های جالبی که در تاریخ ایران و جهان اتفاق افتاده است، می‌پردازد و امشب نیز در این برنامه تاریخچه خورشیدگرفتگی در تاریخ بررسی می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها