jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۸۴۷۲۸   ۱۳ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۷

رئیس مرکز مشاوره استان کرمان گفت: تضاد و تعارض بین والدین سم فعالیت‌های تربیتی و زمینه ساز گرایش فرزند به سمت آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، نورالله شیخ پور، رئیس مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: مطالعات متعدد جامعه شناختی و روانشناختی در زمینه علت شناسی رفتار‌های نوجوانان و جوانان بزهکار، فراری از خانه یا دچار سو مصرف مواد و ... نشان می‌دهد که علت اصلی اینگونه رفتار‌ها در نوع رفتار والدین با یکدیگر و اصول تربیتی‌شان در قبال فرزندان نهفته است.

اوافزود: خشونت، نداشتن تعادل رفتاری - تربیتی، کمبود محبت و طرد فرزندان، تبعیض در بین فرزندان، اعتیاد، فقر، ناآگاهی والدین درباره نقش تربیتی خویش و نادیده گرفتن نیاز‌های متناسب با روز کودک و نوجوان از علت‌های اصلی تعارضات والدین با فرزندان است.

رئیس مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: تضاد و تعارض بین والدین سم فعالیت‌های تربیتی و زمینه ساز گرایش فرزند به سمت آسیب‌های اجتماعی است.

شیخ پور با بیان اینکه اعتیاد پدر یا مادر تاثیرات ویرانگری بر روی کودکان می‌گذارد، تصریح کرد: اعتیاد پدر و مادر باعث ترس یا احساس شرم و خجالت از ارتباط و فعالیت‌های مشترک با دوستان می‌شود و فرزندان به خاطر سردرگمی درخصوص چگونگی رفتار با پدر یا مادر، از محیط خانه گریزان هستند.

رئیس مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: کودکان والدین معتاد معمولا نمی‌توانند به دیگران اعتماد کنند، ارزش‌های اجتماعی را به درستی پذیرا نبوده و با همسالان عادی خود سازگاری ندارند.

شیخ پور افزود: خانه برای این گروه از دانش آموزان محیطی امن نیست و مکانی خطرناک به حساب می‌آید، چون ممکن است رفتار فرد معتاد هر لحظه به شدت تغییر کند و فرزند در ارتباط با والدین خود احساس سردرگمی و اضطراب کند، زیرا خود به خود یکی از آن‌ها (پدر یا مادر) را دوست دارد و از دیگری بیزار است.

او افزود: این گروه از کودکان در معرض آسیب معمولا دچار ترک تحصیل یا افت تحصیلی و یا جذب همسالان بزهکار می‌شوند.

شیخ پور بیان کرد: کودکانی که والدین آن‌ها معتاد هستند رفتار‌هایی از قبیل وظایف و مسئولیت‌هایی که قبلا بر عهده فرد معتاد بوده است را بر عهده می‌گیرند، تلاش می‌کنند تا وجود اعتیاد در خانواده را از دیگران پنهان کرده و حتی خودشان نیز این مشکل را انکار می کنند؛ چرا که پذیرش این موضوع برای آن‌ها بسیار دشوار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر