jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۱۲۸۰۸۰۶ ۲۶ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۰۰

محققان به‌تازگی از طرح اولیه دستگاهی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند داده‌ها را با سرعتی قابل‌قبول روی دی ان ای ذخیره‌سازی کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایتنا، این دستگاه که شانون نام دارد هنوز در حد یک طرح مفهومی است که به‌منظور بررسی حافظه و مشکلات محاسبانی مرتبط با توانایی ذخیره داده روی دی ان ای به کار می‌رود. این دستگاه هنوز به مرحله فروش تجاری نرسیده است.

شاید بتوان شانون را یک نویسنده دانست. این دستگاه در حال حاضر می‌تواند داده‌ها را با سرعتی در حدود 10 مگابیت بر ثانیه بنویسد اما روش‌هایی کشف شده است که می‌تواند با بهبود طراحی این سیستم سرعت آن را به یک گیگابیت بر ثانیه رساند. خواندن داده‌ها نیز با انواع ماشین‌های مورداستفاده برای تعیین توالی دی ان ای انجام می‌شود. در این مورد محققان از ماشین‌های Oxford Nanopore Technologies استفاده کرده‌اند.

در مورد نحوه کار این دستگاه نیز توضیحاتی ارائه شده است. در محاسبات معمولی، داده‌ها به‌صورت رشته‌ای از صفر و یک نمایش داده می‌شوند. یک نسخه فشرده از داده‌ها نیز به‌عنوان رشته‌ای از صفر و یک‌ها نشان داده می‌شود و می‌توان آن را در دی ان ای رمزگذاری کرد. به همین ترتیب شانون نیز می‌تواند از پس هر طرح معمولی فشرده‌سازی داده برآید. بر همین اساس هر الگوریتم استاندارد فشرده‌سازی دیجیتال که در نمایش دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در این طرح رمزگذاری پیاده‌سازی شود.

بااین‌حال محققان در آینده می‌توانند مقدار داده ذخیره‌شده در دی ان ای را به‌واسطه روش رمزگذاری داده‌ها کاهش دهند تا تعداد مولکول‌های مورداستفاده برای نشان دادن داده‌ها کاهش یابد. علاوه بر این افزایش ظرفیت این سیستم از بسیاری جهات قابل انجام است. برای مثال دانشمندان می‌توانند شیمی داخلی شانون و نیز جنبه‌های فیزیکی آن را به نحو دلخواه تنظیم کنند.

البته دانشمندان اعلام کرده‌اند که این موارد ذکر شده تنها چند اهرم قابل‌استفاده برای افزایش توان و ظرفیت در شانون هستند. همچنین مسائل مربوط به تولید انبوه شانون بر اساس آنچه مشتریان اولیه این دستگاه با توجه به موارد استفاده از آن‌ها به تولیدکنندگان آن می‌آموزند، برطرف خواهد شد.

درنهایت قیمت این دستگاه به هزینه‌های کاهش‌یافته در فرایند بهبود طراحی و تقاضای بازار بستگی دارد. اطلاعات تکمیلی در این رابطه در سال آینده اعلام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر