jamejamsima
سیما نماهای ماندگار کد خبر: ۱۲۸۰۶۹۸ ۲۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۶:۳۶

جدیدترین قسمت از برنامه نردبان ضمن بررسی پرونده مستندهای تاریخی، فیلم «شاه جهان» با روایتی جدید از تاریخ مشروطه را نقد و بررسی می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین از شبکه مستند، پانزدهمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی «نردبان» امشب روی آنتن شبکه مستند می‌رود. این قسمت از برنامه با نگاهی بر مستندهای تاریخی، سراغ دو فیلم مستند «شاه جهان» و «آثار عجم» به کارگردانی حسن نقاشی، رفته است.

حسن نقاشی که از مستندسازان برجسته کشور است، با حضور در برنامه نردبان و گفتگو با حامد شیکبانیا، تجربیات خود از ساخت مستندهای تاریخی به ویژه دو اثر «شاه جهان» و «آثار عجم» را بیان می‌کند. او همچنین نگاهی به آثار ساخته شده در این ژانرِ سینمای مستند کشورمان دارد.

مستند «شاه‌ جهان» به کارگردانی حسن نقاشی روایتی از زندگی پرویز شاه‌جهان، رئیس تجارت‌خانه جهانیان و از موسسین بانک ملی ایران است. این فیلم نگاه نوینی به تاریخ مشروطه داشته و به بررسی نقش این تاجر پارسی در انقلاب مشروطه می‌پردازد. این مستند از زبان جمشید وزرا تنها بازمانده این خانواده بیان شده است.

مستند «آثار عجم» نیز سرگذشت فرصت‌الدوله شیرازی شاعر، نقاش و باستان‌شناس عهد قاجار را روایت می‌کند. کتاب معروف «آثار عجم» از او به یادگار مانده است.

امید بلاغتی نیز به معرفی، تحلیل و بررسی مستند شاه‌جهان و آثار عجم پرداخته و نکاتی در باب مستندهای تاریخی بیان می‌کند.

در بخش معرفی فیلم، مستند «میرزا جواد» به کارگردانی سعید فرجی که در ژانر تاریخی ساخته شده است توسط امید بلاغتی معرفی می‌شود.

همچنین مستندهای تاریخی «حقیقت گمشده» به کارگردانی محمدعلی فارسی، «سعدی کارنو» به کارگردانی فرشاد اکتسابی و «مجنونی از اسکاندیناوی» برای تماشا پیشنهاد می‌شود.

علاقه‌مندان برای مشاهده آیتم‌های برنامه می‌توانند به سایت شبکه مستند به آدرس http://www.doctv.ir/nardeban و صفحه اینستاگرام برنامه به آدرس https://www.instagram.com/nardebandoc مراجعه کنند.

«نردبان»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت 18 روی آنتن شبکه مستند می‌رود و بازپخش آن شنبه‌ها ساعت 15 است. نردبان در استودیو فرهنگسرای ارسباران ضبط شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر