jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۱۲۸۰۴۹۴ ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۸:۱۵

دانشمندان موفق به توسعه روش جدیدی جهت پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین مغز شدند. این دو ماده شیمیایی به عنوان هورمون‌های ضد افسردگی یا هورمون ایجاد کننده شادی شناخته می‌شوند. درک چگونگی عملکرد این دو عنصر هورمون می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های ذهنی نقش مهمی داشته باشد

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو،دانشمندان با کمک سیستم شبیه سازی مغز موسوم به «DBS»، موفق شدند راهکارهایی برای پایش سطح این دو ماده شیمیایی در مغز پیدا کنند. نتایج این بررسی‌ها می‌تواند در جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد.

دوپامین و سروتونین جزو اصلی‌ترین مواد شیمیایی مغز هستند که در طیف وسیعی از اختلالات عصبی از جمله پارکینسون و افسردگی نیز نقش مهمی دارند. بیمارانی که از بیماری پارکینسون رنج می‌برند، عموما دچار کاهش تولید دوپامین در مغز می‌شوند که درنهایت منجر به از دست دادن کنترل حرکتی بدن می‌شود.

 

دانشمندان در تلاش هستند که نقش این دو ماده شیمیایی را به صورت گسترده‌تری در کلیه اندام‌های بدن انسان نیز مورد بررسی قرار دهند.

محققان روی پنج بیمار شامل دو بیمار پارکینسونی و سه بیمار با اختلالات حرکتی اعم از لرزش دست‌ها و پاها، آزمایش‌هایی را انجام دادند. در سیستم DBS، جراح مغز و اعصاب، از الکترودهای مغزی برای پایش میزان دوپامین و سروتونین استفاده می‌کند.

محققان از بیماران درخواست کردند که در حالت بیداری، برخی تمرینات را انجام بدهند. از هر بیمار خواسته شد که حدود 200 تا 300 بار تمرینات محوله را به انجام برساند. در برخی موارد هم از آنها می‌خواستند تا با اعتماد به نفس کار خود را ادامه دهند.

وقتی بیماران در حال تمرین بودند، از طریق الکترودها، سطح دوپامین و سروتونین مغزی در زمان واقعی پایش می‌شد. این نخستین باری است که دانشمندان توانسته‌اند، نوسانات این دو ماده شیمیایی مغزی را به صورت بلادرنگ اسکن کنند. اسکن دوپامین و راهکارهای افزایش سطح آن می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های ذهنی و حتی بیماری‌های حرکتی نقش موثری داشته باشد.

افرادی بسیاری در سراسر جهان از ترکیبات دارویی برای تنظیم میزان دوپامین و سروتونین کمک می‌گیرند. دانشمندان به تلاش خود در جهت توسعه روش‌هایی برای پایش و تنظیم سطح این دو ماده شیمیایی در مغز تلاش می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر