وقتی کرونا، ادای آنفلوآنزا را در می‌آورد

یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه نمی‌توان مرز مشخصی بین آنفلوآنزا و کووید - ۱۹ تعیین کرد، گفت: علائم بالینی کووید - ۱۹ و آنفلوآنزا می‌توانند بسیار نزدیک باشند زیرا هر دو ویروس عمدتا دستگاه تنفسی را درگیر می‌کنند.
کد خبر: ۱۲۷۷۲۱۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر ساسان موگهی با اشاره به تفاوت‌های بروز دو بیماری کووید - ۱۹ و آنفلوآنزا، اظهار کرد: ناشناخته‌های زیادی در مورد بیماری کووید - ۱۹ وجود دارد و هر چه جلوتر می‌رویم می‌بینیم که تظاهرات بالینی این بیماری بسیار متنوع است و از بسیاری از بیماری‌ها تقلید می‌کند.
 
وی افزود: مشکلات دستگاه گوارش مانند اسهال، قرمزی چشم، عفونت بافت نرم، ضایعات پوستی متفاوت، درگیری قلبی و درگیری‌های مغزی می‌توانند از علائم کرونا باشند. این بیماری، هزارچهره است و می‌تواند خود را مشابه بسیاری از بیماری‌های دیگر نشان دهد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه نمی‌توان مرز مشخصی بین آنفلوآنزا و کووید - ۱۹ تعیین کرد، گفت: علائم بالینی کووید - ۱۹ و آنفلوآنزا می‌توانند بسیار نزدیک باشند زیرا هر دو ویروس عمدتا دستگاه تنفسی را درگیر می‌کنند.
 
موگهی بیان کرد: دستگاه تنفسی انسان شامل قسمت‌های فوقانی و تحتانی است که قسمت فوقانی شامل سینوس‌ها، بینی، حلق و حنجره است و قسمت تحتانی دستگاه تنفسی از نای (مجاری تنفسی بزرگ) شروع می‌شود و سپس به مجاری تنفسی کوچک‌تر تبدیل می‌شود که به کیسه‌های هوایی ریه که محل تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن هستند، می‌رسند.
 
این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: آنفلوآنزا قسمت فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند یعنی آنفلوآنزا می‌تواند با علائم مربوط به سینوس‌ها، درگیری بینی، گلو درد شدید و درگیری حنجره و تغییر صدا تظاهر پیدا کند. در مقابل، کرونا عمدتا قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند پس کرونا می‌تواند با سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه خود را نشان دهد. تب‌های بالا و بدن درد بسیار شدید نیز عمدتا علائم آنفلوآنزا هستند و کمتر در کووید - ۱۹ دیده می‌شود.
 
وی بیان کرد: البته آنفلوآنزای شدید یا عارضه‌دار نیز می‌تواند قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را دچار مشکل کند که در این شرایط، تابلوی بالینی آن کاملا مانند بیماری کووید - ۱۹ و از این بیماری، غیر قابل افتراق است.
موگهی با اشاره به علائم هشدار کووید - ۱۹ و آنفلوآنزا، افزود: درگیری شدید در قسمت تحتانی دستگاه تنفسی که خود را به شکل تندی نفس، درد قفسه سینه، احساس فشردگی در قفسه سینه و تنگی نفس نشان می‌دهد، علائم هشدار کووید - ۱۹ و آنفلوآنزا هستند و در صورت بروز چنین حالت‌هایی، بیماران باید به پزشک مراجعه کنند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: نوع خفیف آنفلوآنزا و کووید - ۱۹ درمان خاصی نیاز ندارد؛ استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات کافی، در منزل ماندن، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک کفایت می‌کند اما در حالت شدید هر دو بیماری، باید به پزشک مراجعه شود و بر اساس شرح حال بیمار، اقدامات درمانی انجام شود.
 
این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری بیان کرد: پاییز و زمستان فصل بروز آنفلوآنزا است و در این بازه زمانی ممکن است برای بسیاری از مراجعه‌کنندگان دارای علائم شدید بیماری، هر دو درمان را انجام دهیم.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها