jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۷۶۴ ۲۱ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۱:۰۱

پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی دریافتند که می‌توان با تحریک الکتریکی قشر شنوایی مغز، به بهبود اختلال خواندن کمک کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهش جدیدی که در دانشگاه ژنو انجام شده است، نشان می‌دهد که بازیابی الگوی عادی فعالیت عصبی مغز، نقص‌های مربوط به پردازش صدا را کاهش می‌دهد و دقت خواندن را در بزرگسالان مبتلا به «خوانش‌ پریشی» یا «دیسلکسیا» (Dyslexia) بهبود می‌بخشد.

دیسلکسیا، نوعی اختلال در خواندن است که به مشکلات مادام‌العمر نوشتاری منجر می‌شود. اگرچه چندین دلیل احتمالی برای دیسلکسیا معرفی شده‌اند اما برجسته‌ترین آنها، نقص واجی است که با دشواری در پردازش صداهای یک زبان همراه است.

نقص واجی در دیسلکسیا، با تغییر الگوهای ریتمیک یا تکراری فعالیت عصبی به خصوص نوسان در قشر شنوایی در بخش چپ مغز مرتبط است اما رابطه علت و معلولی میان این نوسانات و توانایی پردازش واج‌ها، در پژوهش‌های پیشین اثبات نشده است.

پژوهشگران در این پروژه، «تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای با جریان متناوب» (tACS) را حدود ۲۰ دقیقه در قشر شنوایی چپ ۱۵ بزرگسال مبتلا به دیسلکسیا و ۱۵ فرد مسلط به روان‌خوانی به کار گرفتند. این مداخله به سرعت توانست پردازش واجی و دقت خواندن را در گروه مبتلا به دیسلکسیا بهبود ببخشد. جالب اینجاست که اثر سودمند روی پردازش واج در افرادی که توانایی ضعیف‌تری در خواندن داشتند، بیشتر بود؛ در حالی که یک اثر کوچک مختل‌کننده روی افرادی داشت که در خواندن خوب بودند.

به گفته پژوهشگران، این بررسی برای نخستین بار نقش فعالیت نوسانی را به عنوان یک علت در پردازش واجی نشان می‌دهد. شاید یافته‌های این پژوهش بتوانند راه را برای مداخلات درمانی غیرتهاجمی در قشر شنوایی مغز هموار کنند و به بهبود پردازش واجی در افراد مبتلا به دیسلکسیا منجر شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر