title
باطری لپ تاپ‌ ها شاید تنها نکته منفی استفاده از آن‌ها باشد. این باطری‌ها که معمولا قدرت زیادی ندارند پس از استفاده طولانی مدت ضعیف می‌شوند اما راه‌هایی برای محافظت و افزایش طول عمر آن‌ها نیز وجود دارد.
کد خبر: ۱۲۷۱۲۰۸

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، بسیاری از مردم با کمک لپتاپ‌های شخصی و کاری خود زندگی می‌کنند؛ گروهی با لپ تاپ‌هایشان به تدوین ویدیوها، ویرایش عکس‌ها و نوشتن درباره موضوعات گوناگون می‌پردازند و گروهی هم از لپ تاپ برای تماشای فیلم و سریال، گوش‌دادن به موسیقی و خواندن مطالب موردعلاقه‌شان استفاده می‌کنند.

با این حال بسیاری از کاربران لپ تاپ‌های ارزان‌قیمت و حتی گران‌قیمت از باطری محصولات محبوب خود شکایت دارند. اگرچه باطری بیشتر لپ تاپ‌ها برای استفاده طولانی چندان مناسب نیست اما عادت‌ها و رفتارهای نادرست کاربران هم تضعیف بیشتر این باطری‌ها نقش مهمی دارد.

استفاده از باطری لپ تاپ اصول و قواعد خاصی را می‌طلبد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم اما پیش از هر چیزی لازم است بدانید که این قواعد به معنای افزایش عملکرد باطری لپتاپ شما نیست و تنها طول عمر فعلی آن را افزایش می‌دهد.

از تخلیه کامل باطری لپ تاپ جلوگیری کنید

یک باور قدیمی می‌گوید بهتر است برای مراقبت از باطری گجت‌های خود آن‌ها را به صورت کامل شارژ کنید و در ادامه اجازه دهید تا به صورت کامل هم شارژ خود را از دست دهند.

متاسفانه این تصور بیش از حد اشتباه است. این حالت به باطری لپتاپ شوک زیادی وارد می‌کند و حتی ممکن است آسیب شدیدی به همراه داشته باشد بنابراین بهتر است به‌جای رهاکردن باطری تا تخلیه کامل و سپس شارژکردن کامل آن، پس از رسیدن به ۲۰ یا ۳۰ درصد از ظرفیت باطری لپ تاپ آن را شارژ کنید و پیش از آن که برای مدتی حتی کوتاه روی ۱۰۰ درصد ظرفیت بماند، از برق جدا کنید.

از حافظه SSD استفاده کنید

استفاده از درایو حافظه SSD برای لپ تاپ به شما کمک می‌کند تا مصرف انرژی لپتاپ خود را به شدت کاهش دهید. نسل جدید حافظه‌های درایوی که با نام SSD شناخته می‌شوند، از فناوری‌های جدید یاری می‌گیرند تا سرعت بیشتر و البته انرژی مصرفی کم‌تری داشته باشند.

به همین دلیل شاید بهتر باشد از هارددیسک‌های جدید استفاده کنید. با این حال فراموش نکنید که حافظه‌های SSD قیمت بسیار زیادی دارند.

از شارژکردن سایر گجت‌ها با لپ تاپ بپرهیزید

پورت USB لپ تاپ برای بسیاری از افراد چیزی فراتر از اتصال حافظه‌های جانبی است. آن‌ها باور دارند که شارژکردن تلفن هوشمند، پاوربانک، هدفون بلوتوث یا سایر گجت‌های همراهشان در شرایطی که پریز برق دیگری وجود ندارد، چندان هم غیرمنطقی نیست.

متاسفانه این تصور به شکل عجیبی نادرست و خطرناک است. شارژکردن تلفن هوشمند و سایر گجت‌ها با لپ تاپ‌ نه تنها به باطری و سخت‌افزاری این محصولات آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند بلکه انرژی بیشتری از لپ تاپ شما می‌گیرد. ضمن این که فراموش نکنید اتصال اسپیکر و ماوس به لپتاپ هم نتیجه مشابهی به دنبال دارد.

هنگام استفاده از شارژر، باطری را از لپ تاپ جدا کنید

اتصال دائمی لپ تاپ به برق پرسشی است که بسیاری از کاربران لپ تاپ‌ها دارند. پاسخ آن اما بستگی به شرایط شما دارد.

بسیاری از لپ تاپ‌های مدرن و جدید توانایی جدایی باطری را ندارند. بنابراین شما نمی‌توانید درباره اتصال باطری به بدنه لپ تاپ یا جداکردن آن تصمیم خاصی بگیرید. با این حال لپ تاپ‌هایی هم هستند که باطری آن‌ها جدا می‌شود. اگر مسئولیتی که از لپ تاپ خود می‌خواهید فراتر از قدرت معمولی آن است شاید بهتر باشد باطری لپ تاپ را از آن جدا کنید.

چون وقتی لپتاپ شما به دلیل فشار به سخت‌افزارش داغ شود، می‌تواند آسیب بسیار زیادی به باطری خود وارد کند. اصلا بهتر است بدانید بزرگترین دشمن باطری لپ تاپ‌های امروزی گرما و فشار ناشی از آن است که قدرت باطری را به مرور زمان کاش می‌دهد.

اگر در شرایط استاندارد از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید، باطری را جدا کنید

پیش‌تر به این حقیقت اشاره کردیم که اگر فشاری که به لپ تاپ خود وارد می‌کنید باعث افزایش دمای آن می‌شود، باطری لپ تاپ را جدا کنید. شاید تصور کنید اگر فشار چندانی به لپ تاپ خود وارد نمی‌کنید، جدایی باطری شما تاثیر خاصی هم نداشته باشد.

متاسفانه اشتباه فکر می‌کنید. لپ تاپ‌ها محصولات همراهی هستند که بسیاری از ما بدون کمک وسایل جانبی مانند خنک‌کننده از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

استفاده از لپ تاپ در چنین شرایطی که معمولا استاندارد هم نیست دمای لپ تاپ را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر نیازی به جابجایی لپتاپ خود ندارید، باطری آن را جدا کنید.

حافظه موقت (رم) لپ تاپ را افزایش دهید

با افزایش رم لپ تاپ نیز می‌توانید طول عمر باطری لپ تاپ خود را بیشتر کنید. از آن‌جایی که افزایش رم باعث می‌شود به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش‌ها را با کمک حافظه موقت انجام دهد می‌توانید انرژی کمتری از باطری لپ تاپ برای تامین انرژی آن دریافت کنید که در درازمدت به بهره‌وری بیشتر باطری لپ تاپ شما کمک می‌کند.

باورهای قدیمی را فراموش کنید

برخلاف یک باور عمومی، باطری لپتاپ‌های جدید مشکلی با شارژشدن طولانی‌مدت ندارند. در حقیقت پس از تکمیل انرژی باطری، لپ تاپ ورود انرژی الکتریسیته را متوقف می‌کند.

آن‌چه عمر یک باطری لپ تاپ را کاهش می‌دهد نه اتصال دائمی آن به برق بلکه افزایش دمای لپ تاپ است. بنابراین بهتر است بیشتر از آن که نگران میزان شارژدهی باطری لپتاپ خود باشید به کاهش دمای آن مشغول شوید. چون در هر صورت این دمای بالای است که باطری لپ تاپ را ضعیف می‌کند.

نور صفحه نمایش را مدیریت کنید

کاهش نور صفحه نمایش لپ تاپ به معنای کاهش انرژی مصرفی آن است و همین برای کافی فشار وارده به لپتاپ کافی به نظر می‌رسد. شاید به همین دلیل لپ تاپ‌های با صفحه نمایش براق بیشتر از هم‌تایان با صفحه نمایش مات خود شارژ باطری را می‌بلعند.

تنظیمات ذخیره انرژی را فراموش نکنید

همه لپ تاپ‌ها با کمک تنظیمات ذخیره انرژی سیستم عامل نصبی خود به کاربرشان این اجازه را می‌دهند تا میزان انرژی مصرفی لپ تاپ را مدیریت کند. با استفاده از تنظیمات ذخیره انرژی می‌توانید مدت بیشتری از لپ تاپ خود استفاده کنید و در عین حال فشار کم‌تری به سخت افزار آن وارد می‌شود. هر چه این تنظیمات را سخت‌گیرانه‌تر کنید، باطری لپ تاپ شما هم مدت بیشتری دوام می‌آورد و در نهایت برای طول عمر آن نیز مناسب است.

باطری لپ تاپ را کالیبره کنید

متاسفانه با هر تصمیم و هر شرایطی باطری لپتاپ ها در طول زمان ضعیف‌تر می شود و عملکرد نامناسبی را نمایش می‌دهند.

به همین دلیل هم به تدریج زمان باطری‌ سنج لپ تاپ قادر به تشخیص دقیق میزان باقی‌مانده باطری نخواهد بود بنابراین نباید اهمیت کالیبره‌کردن باطری را فراموش کنید.

به هر حال واقعیت این است که با کالیبره‌کردن، طول عمر باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا نمی‌کند. این روش تنها به باطری‌ سنج لپ تاپ شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر از قبل میزان باقی‌مانده باطری لپتاپ را نشان دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها