jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۹۳۷ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۵

افراد در قرنطینه کم‌کم خسته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به جریان زندگی روزمره بازگشته‌اند. اما تابستان در راه است و همه ما از تفریحاتی که در دل تابستان جا خوش کرده‌اند، خبر داریم. تفریحاتی مانند استخر رفتن و خوش‌گذرانی در کنار دوستان! چه باید کرد؟

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، چندین ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد. بیمارستان‌هایی که کم‌کم پر از مراجعان مبتلا به کرونا شد و سیستم‌های بیمارستانی که شبانه‌روز درگیر شدند. سوالات زیادی برای همه ما وجود داشت. ویروس چگونه گسترش پیدا می‌کند؟ چه چیزی موجب بیمار شدن افراد می‌شود؟

هنوز هم پاسخ به این سوالات در جریان است اما سرنخ‌های زیادی در این رابطه به وجود آمده است. افراد در قرنطینه کم‌کم خسته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به جریان زندگی روزمره بازگشته‌اند. اما تابستان در راه است و همه ما از تفریحاتی که در دل تابستان جا خوش کرده‌اند، خبر داریم. تفریحاتی مانند استخر رفتن و خوش‌گذرانی در کنار دوستان! چه باید کرد؟

تارا کرک سل، استاد و محقق ارتباط ریسک در مرکز بهداشت جان هاپکینز در این رابطه می‌گوید:‌ « برخی از مردم هنوز در وحشت هستند و برخی دیگر کاملا شرایط را برای خودشان شفاف کرده‌اند. ما به یک دید میانی نیاز داریم». درست همانطور که تارا کرک سل می‌گوید تابستان پیش رو بسیار پیچیده است. مردم باید همچنان در ملاءعام به دیگران احترام بگذارند و ماسک بگذارند. پس از اقدامات احتیاطی اولیه، آنوقت می‌توانیم در مورد فراغت و انواع کارها صحبت کنیم.

فضای باز و بسته؛ تعامل‌های پرخطر

در سطح جهان که نگاه می‌کنید، مستندات انتقال کرونا در فضای باز بسیار نادر است. آن‌هایی هم که استناد می‌شود، دو دوست با تعامل طولانی و نزدیک بوده‌اند. در بسیاری از کشورها با عطسه عابران یا پیاده‌روهای آلوده، کسی به کرونا آلوده نشده است. اما در مورد کلاس‌های ورزشی، خدمات مذهبی، جشن‌های تولد، مراسم تشییع جنازه، خانه سالمندان، همایش‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و زندان‌ها اینطور نیست.

آن فعالیت‌ها در فضاهای بسته و تحت عنوان «رویدادهای گسترده» هستند که در آن یک فرد آلوده بدون علامت و یا با بیماری خفیف، می‌تواند گروه بزرگی از افراد را درگیر و مبتلا کند.

همچنین در جاهایی که کمبود تهویه اتفاق می‌افتد، تعامل را بسیار پرمخاطره می‌کند. اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که مردم بدون محابا به کافه‌ها، دفتار، جشن‌ها و خدمات مذهبی می‌روند، حتی در حالتی که تعداد جمع خود را کم کرده‌اند، ساده‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، خودداری از حضور در این مکان‌ها است.

تهویه مناسب، کم شدن زمان تعامل با افراد و کاهش تعداد افراد حاضر بدون شک خطر را کاهش می‌دهد و هرکدام از این عوامل بهتر از هیچ است اما ریسک همچنان در این شرایط نیز وجود دارد.

یوگا در پارک یا باشگاه؛ کنترل ریسک‌ها

انجام یوگا یا هر ورزشی با دوست شما شاید ریسک داشته باشد اما بسیار کم‌خطرتر از برگزاری کلاس یک ساعته در استودیوی بسته با عده‌ای از افراد غریبه است.

همین مسئله باعث می‌شود که به جای رفتن به یک رستوران یا کافه در تعطیلی آخر هفته، با یک زن و شوهر دوست خود در بالکن یا حیاط خانه خودتان چای و قهوه بنوشید.

یک مراسم عروسی کوتاه در فضای باز با تعداد انگشت‌شماری از میهمانان؟ توصیه نمی‌شود اما بدون شک بهتر از یک عروسی در تالار با صدنفر میهمان است.

همه این موارد بدون شک خطرناک‌تر از این است که در خانه بمانید و به فکر شغل خود باشید. اما برای همه اینطور نیست. درک چگونگی مقایسه می‌تواند به افراد کمک کند تا روی کنترل فاکتورهای خطر تمرکز کنند.

افراط و تفریط؛ بحران طولانی

بسیاری از آمریکایی‌ها معتقدند که ماندن در خانه در ۲۴ ساعت شبانه‌روز راه حل اخلاقی قابل دفاعی است و در مقابل بسیاری از آن‌ها بدون ماسک و دستکش به فروشگاه‌ها می‌روند.

همینطور که توصیه‌های احتیاطی به سطح متوسطی کاهش یافته‌اند هم برای اینگونه افراد موفقیتی به نظر می‌آید اما باید در نظر داشته باشیم که تغییر قوانین به این معنا نیست که دانشمندان تا قبل از این به ما دروغ می‌گفته‌اند! بلکه قوانین تغییر کرده‌اند تا آنچه را که در باره یک بحران در حال تحول آموخته‌اند، برای مردم منعکس کنند.

به نظر می‌رسد که ما با یک بحران طولانی همه‌گیر روبرو هستیم و حتی دقیقا نمی‌دانیم چه چیزی برای سالم نگاهداشتن مردم مفید است. همچنین به نظر می‌رسد مردم نمی‌توانند برای همیشه در خانه‌های خود بمانند و زندگی در اواسط بحران کاری است که مدام باید با تمرکز روی ریسک‌ها همراه شود.

توصیه‌هایی برای تابستان پیش رو

ماسک صورت، ضدآفتاب و مصرف ویتامین D: قبل از بیرون رفتن از خانه، ماسک بزنید.

سعی کنید در ساعت‌هایی به پارک بروید که اوج تردد نباشد و با افراد کم‌تری روبرو شوید. شما باید فاصله‌گذاری اجتماعی را تمرین کنید.

برای دوچرخه سواری در طبیعت و در مسیر جاده‌ها نیازی به زدن ماسک ندارید اما در مکان‌های پرتردد باید از ماسک استفاده کنید.

ورزش در فضای باز: وقتی صحبت از ورزش است فاصله‌گذاری بسیار مهم است، حتی در فضاهای باز. اگر در پارک می‌دوید، از افراد اطراف خود فاصله بگیرید تا ذرات معلق تنفسی آن‌ها برای شما مشکلی ایجاد نکند.

برای کاهش استرس و رفع فشار، پیشنهاد می‌کنیم که پیاده‌روی کنید. اگر در فضای دور از مردم پیاده‌روی می‌کنید نیازی به زدن ماسک ندارید اما در پارک‌ها و مکان‌هایی که فاصله کمی با دیگران دارید، حتما ماسک بزنید.

در حال حاضر مدرکی مبنی بر پخش شدن کروناویروس از آب به شخص دیگر وحود ندارد. کلرهای آب ویروس را غیرفعال می‌کند.

آیا می‌توانیم فرزندان خود را به زمین‌های بازی ببریم؟ ضدعفونی کردن و حفظ فاصله اجتماعی و تمیز نگاه داشتن تجهیزات کار سختی است. کودکان یا بزرگسالان سطوح را لمس می‌کنند و سپس به چشم، بینی و دهان خود دست می‌زنند و ممکن است در معرض کووید ۱۹ قرار گیرند.

دست خود را به طور مداوم بشویید، ماسک بزنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر