jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۹۱۵ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۲:۱۱

بسیاری از خانم‌ها در این روزها كه ترس از ابتلا به بیماری كرونا همچنان قوت دارد از مراجعات پزشكی زنانه به مراكز درمانی و كلینیك‌ها برای درمان یا حتی معاینات معمول پرهیز می‌كنند. در این میان برای بسیاری از زنان، مسأله به تعویق افتادن درمان‌هایی كه پیش از این برایشان ضروری شناخته شده بود نگران‌كننده شده است.

title
چنین دغدغه‌ای موجب شد با دكتر آمنه لاهوتی، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری گفت‌وگو كنیم.
 
در حوزه زنان و زایمان نیز مانند بسیاری از دیگر رشته‌های پزشكی دو نوع جراحی داریم. بعضی از جراحی‌ها اورژانسی هستند كه در صورت انجام ‌نشدن به آسیب جدی یا فوت بیمار منجر می‌شوند. بعضی دیگر از جراحی‌ها غیراورژانسی هستند و می‌توان بدون نگرانی از تهدیدآمیز بودن آنها برای سلامت بیمار انجام آنها را تا مدتی به تعویق انداخت. اما در هر حال صورت گرفتن جراحی‌های غیراورژانسی نیز برای بیمار ضروری است و نمی‌توان برای همیشه از آن صرف‌نظر كرد.

 جراحی‌تان را به بعد از كرونا موكول كنید

خود اعمال جراحی‌های غیرضروری به سه دسته ضروری، نیمه‌ضروری و غیرضروری تقسیم‌بندی می‌شوند. 

دكتر لاهوتی در این باره توضیح می‌دهد: «اعمال جراحی ضروری در این دسته شامل مواردی است كه این ظرفیت را دارد كه به‌سرعت وخیم‌تر شود تا جایی كه ممكن است انجام جراحی‌ها حالت اضطراری پیدا كند. مثال این مورد در حوزه زنان انواع سرطان‌های زنان و جراحی‌های مرتبط با آنهاست. یا مواردی مثل خونریزی نه‌چندان شدید ولی مداوم كه به حدی شدید نیست كه تهدیدكننده جان بیمار باشد و عمل جراحی اورژانسی را طلب كند، اما آنقدر هست كه به درمان دارویی جواب نداده و در طولانی‌مدت باعث كم‌خونی شدید و آسیب به بیمار می‌شود.

این متخصص زنان می‌افزاید: «عمل جراحی فریز تخمك یا تخمدان در خانمی كه به‌ علت سرطان سینه قرار است رادیوتراپی شود، اما هنوز فرزند ندارد و می‌خواهد در آینده صاحب فرزند شود، ضروری محسوب می‌شود.» این اعمال جراحی را می‌توان تا یك ماه به تعویق انداخت اما نهایتا با رعایت نكات ایمنی مربوط به جراحی در زمان شیوع كرونا باید انجام شوند و نمی‌توان بیش از یك ماه آنها را عقب انداخت.

 جراحی فیبروم‌ها را كمی به تعویق بیندازید

اعمال جراحی نیمه‌ضروری آنهایی است  كه اگرچه باعث ایجاد درد، اختلال عملكرد یا ناتوانی در بیمار می‌شود، اما بعید است به‌سرعت وخیم یا اضطراری شود. دكتر لاهوتی با بیان این مطالب توضیح می‌دهد: «مثلا انجام كولپوسكوپی (روشی تشخیصی برای بررسی مقیاسی روشن از دهانه رحم و اندام تناسلی زنان) در بیماری كه در پاپ‌اسمیر گزارش مشكوك یا غیرطبیعی داشته است، می‌تواند تا سه ماه به تعویق بیفتد. ولی بهتر است تا زمانی كه بیماری كرونا در وضعیت قرمز است، انجام نشود. همچنین برداشتن فیبروم رحمی در خانمی كه علائم ناشی از بزرگ‌ شدن فیبروم را دارد و گریزی از عمل جراحی نیست می‌تواند مدتی به تعویق بیفتد یا هیستروسكوپی (یك عمل جراحی تشخیصی برای بررسی و تشخیص خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی) در خانمی كه لكه‌بینی به‌علت پولیپ رحمی دارد.»
به گفته این متخصص زنان و زایمان، جراحی‌های غیرضروری شامل مواردی همچون اعمال جراحی پیشرفته اندومتریوز یا لاپاروسكوپی‌هایی است كه در حوزه ناباروری انجام می‌شود. همین‌طور بستن لوله‌های رحمی آسیب‌دیده قبل از انتقال جنین در خانمی كه آی‌وی‌اف شده و جنین فریز دارد، جزو جراحی‌های ضروری محسوب شده اما اورژانسی نیست. اعمال جراحی زیبایی هم كه اصولا غیرضروری هستند و به درخواست بیمار انجام می‌شوند.

 شما باید به‌سرعت جراحی شوید!

اعمال جراحی اورژانس شامل اعمال جراحی‌ای است كه در صورت انجام ‌نشدن منجر به ایجاد آسیب در بیمار می‌شود.
 
این متخصص در این باره می‌گوید: «پیچ‌خوردگی تخمدان كه در صورت انجام‌ نشدن عمل جراحی باعث از دست رفتن تخمدان می‌شود یا خونریزی شدید رحمی كه در صورت انجام‌‌نشدن كورتاژ باعث وقوع شوك و حتی مرگ بیمار خواهد شد. به همین دلیل در انجام این جراحی‌ها نباید درنگ كرد.»

وی می‌افزاید: «بیماران باردار هم در حوزه زنان قرار می‌گیرند و مانند زنان غیرباردار عمل جراحی در آنها ممكن است اورژانسی یا غیرضروری باشد. برای مثال اعمال جراحی اورژانس در حوزه بارداری و زایمان شامل خونریزی شدید ناشی از سقط، كنده شدن جفت، افت ضربان قلب جنین یا علائمی از آسیب جنینی داخل رحم است كه در صورت انجام‌‌نشدن عمل جراحی باعث مرگ مادر یا جنین یا هر دو 
خواهد شد.  بعضی از موارد نیز به خودی خود اورژانسی نیستند اما به‌سرعت ممكن است به یك وضعیت اورژانسی تبدیل شوند. سزارین در صورتی كه با دلایل پزشكی و از قبل تعیین‌شده باشد یا سزارین تكراری در خانمی كه زایمان قبلی فرزندش نیز به روش سزارین بوده است، شرایط كم‌خطرتری از سزارین اورژانس دارد. اما به هرحال سزارین یك عمل جراحی بزرگ محسوب می‌شود و بهتر است تا حد امكان، بجز در موارد ضروری انجام نشود.»
 
پونه شیرازی - دانش و سلامت روزنامه جام جم
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر