jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۰۹۰   ۰۷ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۷:۱۳

یک احتمال فرضی می گوید اگر افرادی که به سرماخوردگی مکررا دچار شده باشند در برابر ویروس کرونا مصونیت دارند. البته این فقط یک احتمال است که دانشمندان برای بررسی جنبه های مختلف آن بیشتر تلاش می کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل،  محققان 11 نمونه خون گرفته شده از دو سال پیش را  از افرادی كه با نوع دیگری از كرونا درگیر بودند را تجزیه و تحلیل كردند.

ویروس کرونا انواع مختلفی دارد و چیزی که اکنون جهان را درگیر خود کرده جدیدترین نوع آن است و به نام کوید 19 شناخته می شود. اما انواع دیگر این ویروس موجب سرماخوردگی های بسیار معمول در طول سال برای افراد مختلف می شوند.

دانشمندان موسسه ایمونولوژی لاجولا در کالیفرنیا می گویند این حدس و گمان است که داشتن سرماخوردگی می تواند نوعی مصونیت ایجاد کند. آنها ادعا می کنند کوید19 برای افرادی که مکررا پیش از این سرما خورده اند در سیستم ایمنی به عنوان یک عامل خارجی شناخته نمی شود و به سرعت از بین می رود.

شاید این موضوع می تواند توضیح بدهد که چرا برخی از افراد به شدت به کرونا مبتلا می شوند و در پی ابتلا به آن می میرند اما برخی دیگر خیر.

تحقیقات در رابطه با واکسن کرونا

این مطالعه همچنین نشان داد که بیماران مبتلا به COVID-19 پاسخ ایمنی قوی به ویروس دارند که محققان گفتند که برای پیشرفت واکسن خوب است.

محققان نمونه های خون افراد بهبودیافته از کوید19 را آنالیز کردند و همچنین نمونه های فریز شده خون افرادی که دو سال پیش سرما خورده بودند را نیز مورد بررسی قرار دارند. آنها فهمیدند که هر دو گروه ( هم سرماخورده های قبلی و هم بهبودیافته های کرونایی)نوعی سلول در بدن خود دارند که به نام سلول T شناخته می شود که می تواند ویروس کرونای جدید را از بین ببرد.

این مطالعه که از سوی انستیتوی ایمنی شناسی در کالیفرنیا انجام شد بر روی نمونه ها بیماران بهبود یافته کرونایی تمرکز کرد. این نمونه ها 30 روز پس از ابتلای فرد به ویروس گرفته شدند.

نتایج این تحقیقات در ژورنال «سلول» به چاپ رسیده است و مدعی است نمونه های یافت شده از بدن افراد بهبودیافته از کرونا حاوی پاسخ ایمنی ضد ویروسی قوی به SARS-CoV-2 بودند.

این نشان می دهد اگر فرد در رابطه با ابتلای مجدد به کرونا مصون خواهد بود. خون آنها حاوی سلولهای T است که اهمیت زیادی برای بدن دارد. حدود 70 درصد از بیماران کوید19 سلولهای T قاتل را که CD8 نامیده می شوند دارا هستند.  

سلولهای ایمنی بدن پروتئین های مختلفی را از ویروس کرونا دارند.

دکتر شین کروتی ، یکی از نویسندگان مقاله  گفت: داده های ما نشان می دهد که ویروس آنچه را که شما از یک آنتی ویروس انتظار دارید دارد.

او ادامه داد: مردم واقعاً نگران بودند كه ویروس کرونا خودایمنی ایجاد نکند و گزارش هایی مبنی بر آلوده شدن مجدد افراد به این عفونت ها  این نگرانی ها را تقویت می كند. اما دانستن اینكه اکنون كه افراد بهبود یافته به طور متوسط ​​پاسخ ایمنی قابل توجهی را دارا می شوند تا حدودی از این ناراحتی ها کم می کند.  

در مرحله بعد ، محققان نمونه خون منجمد را از افرادی گرفتند که بین سالهای 2015-2018 در مطالعات غیر مرتبط شرکت کرده بودند.

همچنین یافته های جدید نشان می دهد که عفونت های ناشی از سرماخوردگی نشان می دهد که این بیماری به ظاهر ساده می تواند در برابر ویروس کرونا مصونیت ایجاد کند.

البته مقاله ای که در این ژورنال به چاپ رسیده ایجاد ایمنی نسبت به کرونا در بدن افراد سرماخورده را به صورت کامل تایید نمی کند و مدعی است که شواهد بسیار بیشتری در اینباره باید جمع آوری شود.

دکتر کروتی از همین انستیتو اظهار داشت: با توجه به شدت کرونا هر درجه ای از ایمنی می تواند واکنش متقاطع بسیار مهمی بر روی روند کلی این بیماری داشته باشد و این یک نکته اساسی است که باید در مورد اپیدمیولوژیست ها در نظر گرفت.  تمام تلاش ها برای پیش بینی بهترین کاندیداهای واکسیناسیون و اقدامات کنترل جامع همه گیر ، به درک پاسخ ایمنی به ویروس است.

موسسه ایمونولوژی لاجولا یکی از سه مؤسسه ای است که توسط بنیاد بیل و ملیندا گیتس با بودجه 20 میلیون دلاری برای تحقیق در مورد ویروس کرونا  تاسیس شده است.

مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر