jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۹۱۴ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۷

یک متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان اینکه احتمال آلودگی مو به ویروس کووید ۱۹ کمتر از پوست بدن است، گفت: اگرچه رعایت بهداشت مو حائز اهمیت است، اما مانند دست، امکان شستن هر لحظه ای آن وجود ندارد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر سید مسعود داوودی درباره نگرانی‌های مطرح شده مردم در سامانه ۴۰۳۰ درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا روی مو، گفت: هنوز به طور دقیق مشخص نشده که کروناویروس طی چه مدت زمانی روی مو ماندگاری دارد، اما ممکن است روی پوست بدن به خصوص روی دست مدت زمانی مانده باشد و در آن فاصله به دهان، بینی، چشم و حتی گوش هم مالیده شود و باعث سرایت ویروس به فرد شود.

وی افزود: بر همین اساس است که بر استفاده از دستکش تاکید وجود دارد تا دست با چشم، دهان و بینی تماس نداشته باشد؛ چراکه ویروس می‌تواند روی دستکش هم تا مدت زمانی زنده بماند و در صورت تماس، به داخل بدن منتقل شود.

داوودی با بیان اینکه زمان ماندگاری ویروس روی مو که یک بافت مرده است، کمتر خواهد بود، گفت: اگرچه رعایت بهداشت مو حائز اهمیت است، اما مانند دست، امکان شستن هر لحظه ای آن وجود ندارد. احتمال آلودگی مو به ویروس کووید ۱۹ کمتر از پوست بدن است، اما محدودیت شست‌و شوی مو نیز اهمیت زیادی دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مضر بودن مواد ضدعفونی کننده نیز گفت: روی پوست بدن چربی خاصی وجود دارد که پوست را در مقابل خشکی محافظت می‌کند. زمانی که پوست خشک باشد ترک های ظریفی روی پوست ایجاد می شود که شاید با چشم هم قابل دیدن نباشد، اما عوامل محیطی مانند میکروب و مواد حساسیت‌زا می‌توانند از طریق همین ترک‌ها به زیر پوست راه پیدا کنند.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو تاکید کرد: پوست تا زمانی که سالم است، قدرت دفاع خوبی دارد، اما اگر آسیب ببیند در مقابل میکروب ها و مواد حساسیت‌زا نفوذپذیر می شود. یکی از ویژگی‌های مهم مواد و شوینده‌های الکلی و غیر الکلی این است که در صورت استفاده علاوه بر از بین بردن و تخریب چربی ویروس، چربی طبیعی پوست بدن را هم از بین می‌برند. بنابراین پوست را به تدریج خشک و آماده ترک‌های ظریف، التهاب، خارش و قرمزی می‌کند.

داوودی همچنین گفت: اگر خارش، قرمزی و حساسیت پوست مزمن شود، درمان آن هم سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که در هر زمانی بعد از ضدعفونی کردن دست با آب و صابون و یا مواد شوینده الکلی و غیر الکلی با کرم‌های مناسب آن را چرب کنیم. اگرچه بعضی از ضدعفونی کننده‌ها خود با انواع ژل‌ها و یا نرم کننده ها ترکیب شده‌اند، اما بهتر است که بعد از استفاده باز هم پوست با کرم چرب شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر