jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۵۶۲   ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۹:۳۹

بهبودیافتگان کرونا هرچه سریع‌تر برای اهدای پلاسمای خون خود اقدام کنند

تفاوت اهدای خون و اهدای پلاسما چیست؟

مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص تفاوت میان اهدای خون و اهدای پلاسمای خون، گفت: بهبودیافتگان کرونا باید هرچه سریع‌تر اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند چراکه سطح پادزهر ضد کووید۱۹ در خونشان روزبروز کمتر می‌شود و نباید فرصت را از دست بدهند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا،‌ دکتر پیمان عشقی با بیان اینکه نتایج تحقیقات بر روی پلاسما درمانی به ستاد ملی مقابله با کرونا اهداء شده و پس از تایید آنها رسما اعلام خواهد شد، ‌گفت: اما ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هرچه پلاسما زودتر به بیمار تزریق شود، نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود. کارآزمایی‌های موازی بر این روش درمانی نه تنها در ایران که در سایر کشورها نیز در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص تفاوت میان اهدای خون و اهدای پلاسما،‌ تصریح کرد: اهدای پلاسما با دستگاه صورت می‌گیرد و تنها زردآبه خون گرفته شده و خود خون به فرد برمی‌گردد اما فرایند برای اهدای خون به گونه‌ای است که خون به طور کامل وارد کیسه‌های خون می‌شود. البته پس از اهدای خون از همان کیسه می‌توان پلاسما استخراج کرد اما حجم پلاسما با اهدای خون یک سوم حجم پلاسمایی است که می‌توان با دستگاه مستقلا گرفت.

عشقی با تشکر از مردم که اهدای خون را فراموش نکرده‌اند،‌ بیان کرد: اکنون وضعیت ذخیره خون ما در وضعیت مناسبی قرار دارد؛‌ البته این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: پایگاه‌های انتقال خون به شکل کنترل شده، استاندارد و با نظارتهای سخت‌گیرانه فعال هستند. امیدوار هستم بهبودیافتگان کووید ۱۹ نیز به شکرانه سلامتی که به دست آوردند هرچه سریع‌تر اقدام به اهدای پلاسما کنند چراکه سطح پادزهر ضد کووید ۱۹ در خونشان روزبروز کمتر می‌شود و نباید فرصت را از دست بدهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر