jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۴۴۸ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۷:۱۱

پژوهشگران «کالج دانشگاهی لندن» در بررسی جدیدی دریافتند که مصرف سیگار و بیماری مزمن ریه می‌تواند مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ را افزایش دهد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهش جدیدی که در کالج دانشگاهی لندن (UCL) انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که سیگار می‌کشند و افراد مبتلا به «بیماری مزمن انسدادی ریه» (COPD)، بیشتر گرفتار پیامدهای شدید کووید ۱۹ می‌شوند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز در آنها بیشتر است.

بیماری مزمن انسدادی ریه، اختلال عملکرد مداوم ریه است که با محدودیت جریان هوا همراه می‌شود. تخمین زده شده که بیماری مزمن انسدادی ریه، ۲۵۱ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. پژوهشگران با بررسی اثرات «کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲» (SARS-CoV-۲) بر عملکرد تنفسی، سعی دارند تا شیوع و اثرات بیماری مزمن انسدادی ریه را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهتر درک کنند.

پژوهشگران در این پروژه، پایگاه‌های داده مربوط به سوابق علمی را به صورت سیستماتیک مورد بررسی قرار دادند تا به ویژگی‌های بالینی کووید ۱۹ و شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه در بیماران مبتلا به کووید  ۱۹ پی ببرند. پژوهش‌های مورد بررسی، داده‌های مربوط به ۲۴۷۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را در برداشتند که ۲.۳ درصد آنها به بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا بودند و ۹ درصد نیز سیگار می‌کشیدند.

نتایج این پژوهش نشان داد شدت کووید ۱۹ در افرادی که از بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می‌برند، ۶۳ درصد و خطر مرگ و میر نیز ۶۰ درصد است. در حالی که شدت بیماری در افراد مبتلا به کووید ۱۹ که بیماری مزمن انسدادی ریه را ندارند، تنها ۳۳.۴ درصد و میزان مرگ و میر نیز ۵۵ درصد است.

افرادی که سیگار می‌کشند، ۱.۴۵ بار بیش از افرادی که هرگز سیگار نمی‌کشند در معرض پیامدهای شدید کووید ۱۹ قرار دارند.

پژوهشگران در این باره گفتند: به رغم کم بودن شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه و مصرف سیگار در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹، می‌توان گفت که این دو مورد با شدت کووید ۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن در ارتباط هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر