jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۶۶۴۴۲ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۹

آیا می‌دانستید می‌توان شكلات و بستنی را هم پرینت كرد؟! با پرینترهای سه‌بعدی این امكان وجود دارد كه پس از اسكن و تصویر برداری از سر یك شخص، بستنی یا شكلاتی به همان شكل پرینت گرفته شود. شاید خیلی خوشایند نباشد كه سردیس دوست یا همسر خود را گاز بزنید ولی این شدنی است! یك حس دوگانه از این‌که شاید از یك ماده خوشمزه به‌خاطر شكلش لذت نبریم.

title

در سال ۲۰۱۳ اولین نمونه از خودرویی كه بیشترین تعداد قطعاتش با پرینتر سه‌بعدی درست شده بودند، پا به خیابان‌ها گذاشت. خودروی اوبری (Ubree) را جیم كر با مشاركت شركت استراتاسیس ساخت.

این خودروی هیبریدی نشان داد آینده خودروهایی كه می‌توانند هر شكلی طبق سلیقه مشتری داشته باشند، بسیار روشن است. بدون شك دنیای خودروهای آینده، دنیای خودروهای رنگارنگ و متنوع است. دنیایی كه برای ما در ایران همیشه یك‌رنگ بوده است!

محصول عجیب دیگر دنیای پرینترهای سه‌بعدی، دنیای مد و لباس است. پرینترهای سه‌بعدی ابزار بروز خلاقیت و طرح‌های محیرالعقول طراحان مد دنیاست.

لباس، كفش و كیف‌هایی كه از جنس پلاستیك یا الیاف مصنوعی تولید می‌شوند و شكل و ظاهر عجیب آنها، در همان نگاه اول آنها را متمایز از محصولات رایج بازار نشان می‌دهد.

همیشه قرار نیست پرینت اجسام كوچك عجیب باشد. اولین بار در پروژه ساكن‌شدن انسان در سیاره مریخ این سوال مطرح شد كه اگر انسانی پا به كره مریخ گذاشت و خواست زمانی در آنجا زندگی كند، سرپناه خود را چگونه بسازد؟ نه امكان بردن قطعات پیش‌ساخته بزرگ و سنگین از زمین وجود دارد و نه امكان سفر گروهی از مهندسان عمران به مریخ. چاپ سه‌بعدی ساختمان از یافتن جواب برای این سوال به دنیا معرفی شد.

در ابتدا كمی عجیب و نامطمئن به نظر می‌رسید اما به‌تدریج با پیشرفت فناوری و افزایش كیفیت خانه‌های پرینت‌شده، توجه‌ها به سوی این فناوری جلب شد. روشی كه پیش از سفر انسان به كره مریخ، در روی زمین نیز می‌توانست، به بشر كمك كند.

روش چاپ سه‌بعدی خانه در شرایط بحرانی مثل زلزله برای ساخت سرپناه‌های فوری بسیار كاراست. در هفته‌های قبل در همین ستون اشاره كردیم كه چطور این فناوری توانست به‌سرعت مكان‌های ایزوله شده برای بیماران كرونایی درست كند.

همچنین در كشورهایی كه هزینه ساخت و ساز مسكن بالاست، این فناوری راهگشای تولید خانه‌های ارزان‌قیمت برای مشتریان خواهد بود.

تا به امروز شركت‌های فعال در حوزه پرینترهای سه‌بعدی موفق شده‌اند ساختمان‌های سه و چهار طبقه را به صورت یكپارچه و با استحكام قابل قبول پرینت كنند.

هفته آینده، با محصولات عجیب فناورانه دیگری كه چاپ سه‌بعدی آنها را وارد زندگی ما كرده است آشنا خواهید شد.

دکتر سید امیر غفاری - هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر