title
آیا می‌دانستید می‌توان شكلات و بستنی را هم پرینت كرد؟! با پرینترهای سه‌بعدی این امكان وجود دارد كه پس از اسكن و تصویر برداری از سر یك شخص، بستنی یا شكلاتی به همان شكل پرینت گرفته شود. شاید خیلی خوشایند نباشد كه سردیس دوست یا همسر خود را گاز بزنید ولی این شدنی است! یك حس دوگانه از این‌که شاید از یك ماده خوشمزه به‌خاطر شكلش لذت نبریم.
کد خبر: ۱۲۶۶۴۴۲

در سال ۲۰۱۳ اولین نمونه از خودرویی كه بیشترین تعداد قطعاتش با پرینتر سه‌بعدی درست شده بودند، پا به خیابان‌ها گذاشت. خودروی اوبری (Ubree) را جیم كر با مشاركت شركت استراتاسیس ساخت.

این خودروی هیبریدی نشان داد آینده خودروهایی كه می‌توانند هر شكلی طبق سلیقه مشتری داشته باشند، بسیار روشن است. بدون شك دنیای خودروهای آینده، دنیای خودروهای رنگارنگ و متنوع است. دنیایی كه برای ما در ایران همیشه یك‌رنگ بوده است!

محصول عجیب دیگر دنیای پرینترهای سه‌بعدی، دنیای مد و لباس است. پرینترهای سه‌بعدی ابزار بروز خلاقیت و طرح‌های محیرالعقول طراحان مد دنیاست.

لباس، كفش و كیف‌هایی كه از جنس پلاستیك یا الیاف مصنوعی تولید می‌شوند و شكل و ظاهر عجیب آنها، در همان نگاه اول آنها را متمایز از محصولات رایج بازار نشان می‌دهد.

همیشه قرار نیست پرینت اجسام كوچك عجیب باشد. اولین بار در پروژه ساكن‌شدن انسان در سیاره مریخ این سوال مطرح شد كه اگر انسانی پا به كره مریخ گذاشت و خواست زمانی در آنجا زندگی كند، سرپناه خود را چگونه بسازد؟ نه امكان بردن قطعات پیش‌ساخته بزرگ و سنگین از زمین وجود دارد و نه امكان سفر گروهی از مهندسان عمران به مریخ. چاپ سه‌بعدی ساختمان از یافتن جواب برای این سوال به دنیا معرفی شد.

در ابتدا كمی عجیب و نامطمئن به نظر می‌رسید اما به‌تدریج با پیشرفت فناوری و افزایش كیفیت خانه‌های پرینت‌شده، توجه‌ها به سوی این فناوری جلب شد. روشی كه پیش از سفر انسان به كره مریخ، در روی زمین نیز می‌توانست، به بشر كمك كند.

روش چاپ سه‌بعدی خانه در شرایط بحرانی مثل زلزله برای ساخت سرپناه‌های فوری بسیار كاراست. در هفته‌های قبل در همین ستون اشاره كردیم كه چطور این فناوری توانست به‌سرعت مكان‌های ایزوله شده برای بیماران كرونایی درست كند.

همچنین در كشورهایی كه هزینه ساخت و ساز مسكن بالاست، این فناوری راهگشای تولید خانه‌های ارزان‌قیمت برای مشتریان خواهد بود.

تا به امروز شركت‌های فعال در حوزه پرینترهای سه‌بعدی موفق شده‌اند ساختمان‌های سه و چهار طبقه را به صورت یكپارچه و با استحكام قابل قبول پرینت كنند.

هفته آینده، با محصولات عجیب فناورانه دیگری كه چاپ سه‌بعدی آنها را وارد زندگی ما كرده است آشنا خواهید شد.

دکتر سید امیر غفاری - هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها