jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۳۰۱ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۸:۵۳

یک متخصص بیماری‌های عفونی با تکذیب مطالب منتشر شده مرتبط با بروز یک بیماری عفونی جدید مشابه کووید 19 که بیشتر کودکان را درگیر می‌کند، عنوان کرد: بعد از گذشت چندماه از آغاز اپیدمی کووید 19 علایم جدیدی از این بیماری بروز یافته که ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مسعود مردانی در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه بروز کووید 19 هیچ استثنایی برای سن، جنس و نژاد افراد قایل نیست، عنوان کرد: هر فردی که در معرض ویروس قرار بگیرد مبتلا خواهد شد و هیچ استثنایی برای سن و جنس وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در ابتدای اپیدمی این فکر وجود داشت که کودکان به کووید 19 مبتلا نمی‌شوند، اظهار کرد: با این حال با گذشت چند وقت از آغاز اپیدمی ثابت شد که کودکان نیز مبتلا می‌شوند ولی از آنجاکه عمدتا فرم کم علامت یا خفیف بیماری را می‌گیرند به همین علت این ذهنیت در مردم ایجاد شده که کودکان مبتلا نمی‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه موارد استثنایی از ابتلای کودکان به فرم شدید کووید 19 نیز در کشورهای مختلف گزارش شده است، گفت:‌حتی در مواردی منجر به مرگ اطفال نیز شده است. با این حال درصد مرگ و میر در افراد سالمند بالاتر است به گونه‌ای که درصد مرگ و میر در افراد بالای 70 سال حدود 12 درصد است.

وی با اشاره به انتشار گزارش‌هایی از ابتلای کودکان به فرم شدید بیماری در امریکا و کشورهای اروپایی، اظهار کرد: این مساله نشان می‌دهد که بیماری بزرگ و کوچک نمی‌شناسد و همه در معرض خطرند.

دکتر مردانی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر بروز علایم جدیدی همچون علایم پوستی، چشمی و یا درگیری‌ رگ‌های خونی و قلب در کودکان، عنوان کرد:‌ این‌ علایم جدید نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر بعد از گذشت 3 ماه از آغاز اپیدمی متوجه شده‌اند که این بیماری دارای علایم غیراختصاصی از جمله لرز، درد پاها، کهیر، کاهش حس بویایی و چشایی، ایجاد لخته در عروق مغزی و قلبی و بروز سکته مغزی و یا قلبی و غیره نیز می‌باشد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه این علایم جدید مربوط به همین بیماری کووید 19 می‌باشد و بیماری عفونی جدیدی بروز پیدا نکرده است، اظهار کرد: این علایم همان کووید 19 است ولی با نشانه‌های غیرمعمول که ممکن است در کودکان هم بروز کند. به عنوان نمونه در برخی گزارش‌ها، این بیماری تنها با یک تب در کودکان تشخیص داده می‌شود.

مردانی با بیان اینکه علایم جدید نشان‌دهنده جهش ویروس کووید 19 نیست، گفت: این نوع بیماری اصلا تفاوتی با نوع قبلی ندارد و تنها به دلیل گذشت چند ماه از آغاز اپیدمی و افزایش موارد بیماری، علایم و تظاهرات جدید بیماری بروز پیدا کرده، تا جایی که سازمان جهان بهداشت علایم جدیدی را به این بیماری اضافه کرده است.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه تاکید کرد: علایم و تظاهرات جدید بیماری کووید 19 در هر کشوری و در هر سن و جنسی و حتی در کودکان هم می‌تواند بروز پیدا کند و این علایم ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر