jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۶۷۹   ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۶:۳۷

رئیس سازمان استاندارد در برنامه «در انتهای الوند» با اشاره به توقف تولید پراید گفت: این خودرو در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود اما در مقررات آن کشور آمده است که این خودرو نباید از شهر خارج شود چرا که خودرویی درون شهری است

به گزارش جام جم آنلاین، نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران روز یکشنبه 14 اردیبهشت مهمان برنامه صبحگاهی شبکه دو «در انتهای الوند» بود. او درباره نظارت سازمان ملی استاندارد بر کالاهای بهداشتی که در مراکز مختلف عرضه می‌شود، گفت: سازمان ملی استاندارد فعالیت‌هایی از قبل برای اقلام مرتبط با بهداشت و سلامت مردم داشت.

البته در مورد بیماری کرونا باید بگویم که مسئولیت نظارت بر کالاها برعهده وزارت بهداشت و همه ما شاهد هستیم که این مجموعه تا چه اندازه تلاش می‌کند. البته سازمان ملی استاندارد وظیفه تدوین استانداردهای ملی کشور را برعهده دارد و عضوی از سازمان بین‌المللی استاندارد است.

وی افزود: ما برمبنای قوانین و مقررات موجود در این سازمان یک سری استانداردها را از قبل تدوین کردیم. با این حال در روزهای کرونایی با پدیده‌های جدیدی روبه‌رو شدیم که نیاز است تمرکز ویژه‌ای برای پیشبینی استانداردهای جدید داشته باشیم.

پیروزبخت با اشاره به تدوین استانداردهایی که متناسب با اقلام بهداشتی کروناست، گفت: باید بگویم با توجه به شرایطی که سازمان بهداشت به ما توصیه کرده است و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استانداردهایی را در مورد دستگاه‌های تنفسی، پوشاک حفاظتی، دستکش‌ها، پوشاک جراحی، تجهیزات الکتریکی پزشکی، شوینده‌ها و ... تدوین کردیم که روی پروتال سازمان در دسترس است.

یکی از اولین اقداماتی که انجام دادیم این بود که این استانداردها را در اختیار همه قرار دادیم.

او تاکید کرد: علاوه بر این با توجه به شرایط بیماری کرونا و نیاز مردم به اقلامی نظیر ژل، دستکش، الکل، ماسک و ... اقدامات جدیدی را انجام دادیم. برای مثال استاندارد الکل خالص 96 درصد را تدوین کردیم. البته برای ضدعفونی کردن از الکل 70 درصد استفاده می‌شود که نیازی به استاندارد جدید نیست و همان الکل 96 درصد کمی رقیق می‌شود.

در حقیقت تهیه الکل 96 درصد که در بازار توزیع می‌شود مشمول استاندارد است و همه باید آن را رعایت کنند در حالی که الکل 70 درصد مشمول استاندارد نیست.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: ما 40 واحد تولیدی الکل در سراسر کشور داریم ، 34 واحد علامت استاندارد را از ما گرفتند و مابقی نیز در دست اقدام است. برای این کار 271 نمونه از الکل‌های 96 درصدی را آزمایش کردیم که 235 مورد مورد قبول بود و 36 مورد رد شد.

نیره پیروزبخت در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر سخت‌گیری سازمان استاندارد برای خودروهای تولیدی در کشور برای جلوگیری از حوادث جاده‌ای گفت: درباره همه حوادثی که رخ می‌دهد باید تمام مولفه‌های حادثه را درنظر بگیریم، به اعتقاد بنده خودرو مولفه موثری است اما عدم رعایت قوانین و مقررات رانندگی و فرهنگ رانندگی نیز تاثیر به‌سزایی دارد.

برای مثال خودرو پراید در خیلی از کشورهای دیگر استفاده می‌شود اما در مقررات آن کشور آمده است که این خودرو نباید از شهر خارج شود. اگر چنین مسئله‌ای در قانون ما پیش بینی می‌شد از بسیاری از حوادث رانندگی جلوگیری می‌شد.

پراید خودرو درون شهری است و بیشترین ناایمنی آن در جاده‌ها دیده شده است. البته اکنون استانداردهای جدیدی درنظر گرفته شد و تولید پراید متوقف شده است. با این حال باید باز هم مراقب دیگر تولیدات باشیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که عده‌ای می‌گویند پروانه استاندارد خریدنی است، گفت: به هیچ وجه. سازمان ملی استاندارد به عنوان یک سازمان نظارتی و حاکمیتی وارد چنین خلافی نمی‌شود چرا که اگر یک کارخانه تولیدی بخواهد با پرداخت پول پروانه استاندارد دریافت کند از طریق کارشناسان طرح کنترل بازار رصد می‌شود و نقص در تولید پنهان نمی‌ماند. البته موضوع دیگری هم وجود دارد و آن هم این است که عده‌ای دریافت کارمزد خدماتی سازمان را به عنوان پرداخت پول برای دریافت استاندارد تداعی کنند.

او در مورد این که آیا تاکنون پروانه‌ شرکت متخلفی را باطل کرده است یا خیر، گفت: بله. البته نمی‌توان نام آن واحدهای تولیدی را برد اما اگر خاطرتان باشد چند سال پیش تمرکز ویژه‌ای بر شرکت‌های تولیدکننده مواد لبنی داشتیم و مجوزهایی در این زمینه باطل شد، همچنین در بازرسی از شرکت‌های آب معدنی تعدادی از پروانه‌ها باطل شد. برای مثال چندماه پیش یک شرکت تولیدکننده الکل را نام بردیم. طبیعتا خط تولید آن کالا توقیف می‌شود تا زیر نظر ما دوباره مجوز متناسب را دریافت کنند.

پیروزبخت در مورد کالاهایی که در گمرک مانده است و تاریخ انقضا آن ممکن است بگذرد گفت: اگر کالایی باشد که بلافاصله پس از ترخیص مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند لاستیک، برایمان مهم است که چه قدر از تاریخ انقضا آن در گمرک مانده است اما روند ترخیص کالاهای دیگری که به عنوان حد واسط یا مواد اولیه است کمی متفاوت است.

در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر کاری از گروه اجتماعی شبکه دوسیماست که شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 7:30 تا 9:30 پخش می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر