jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۶۶۹ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۵:۰۷

پیش از این محققان از بین رفتن حس بویایی و سرخی چشم را به عنوان علایمی از ابتلا به کووید ۱۹ معرفی کرده‌اند، اما انگشتان کبود و ملتهب که به نظر می‌رسد دچار سرمازدگی شده باشند، آخرین و عجیب‌ترین علامت آلودگی به ویروس کرونا است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، هفته گذشته آکادمی پوست آمریکا، یک سیستم ثبت برای ردگیری عوارض پوستی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ راه‌اندازی کرد و تاکنون بیش از ۲۰۰ عارضه جانبی کووید ۱۹ توسط متخصصان بهداشت در این سیستم به ثبت رسیده است.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در این سیستم، نیمی از عوارض جانبی بیماری کووید ۱۹ شامل التهاب‌هایی شبیه به سرمازدگی در دست و پای بیماران است.

متخصصان توصیه می‌کنند به محض مشاهده چنین التهاباتی به پزشک مراجعه کنند تا موضوع بررسی شود. در صورتی که برای بروز این نوع التهاب هیچ دلیل دیگری یافت نشود، باید آزمایش کرونا انجام و تدابیر لازم برای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری به سایرین اتخاذ شود.

این وضعیت که با عنوان «انگشتان پای کوویدی» شناخته می‌شود، یک نشانه جدی برای انجام آزمایش کرونا است.

عامل ایجاد انگشت پای کرونایی چیست؟

به گفته متخصصان، ابهامات بسیاری در باره این پدیده وجود دارد. البته چند نظریه نیز در این خصوص در جامعه پزشکی مطرح شده است. بر اساس یکی از این نظریات علت تشکیل این زخم‌ها، التهاب کلی ناشی از ورود ویروس به بدن است.

بر اساس یک نظریه دیگر، ویروس کرونا موجب التهاب دیواره رگ‌های خونی شده و در نتیجه انگشت پای کوویدی ایجاد می شود.

بر اساس نظریه دیگر، این التهاب‌ها ناشی از تشکیل لخته‌های خون درون رگ‌های پوست است البته برخی از متخصصان معتقدند معمولا دو یا چند مورد از این عوامل به صورت هم زمان یا در کنار سایر عوامل ناشناخته، موجب بروز التهاب در انگشتان می شود.

جلب توجه در فضای مجازی

اخیرا دکتر ایلان شوارتز متخصص بیماری‌های مسری در ادمونتون آلبرتا توییتی را درباره انگشتان پای کوویدی منتشر کرد که ۲۳۰۰ بار دست به دست شد و ۳۵۰۰ مرتبه موردپسند کاربران قرار گرفت. به گفته وی بسیاری از کاربران توییتر در پیام‌های خصوصی تجربه خود را در رابطه با این عارضه با او در میان گذاشته‌اند.

مبتلایان به انگشت پای کوویدی جوانترهایی هستند که علایم دیگری ندارند

به گفته دکتر لیندی فاکس از دانشگاه کالیفرنیا در سن‌فرانسیسکو، اغلب بیماران مبتلا به کووید که عارضه انگشت پای کوویدی را تجربه می‌کنند، افراد جوانی هستند که ظاهری سلامت دارند و فاقد سایر علایم کووید بوده یا علایم خفیفی دارند.

به گفته فاکس، بهتر است افرادی که این علایم را تجربه می‌کنند؛ هم آزمایش تشخیصی و هم آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهند تا مشخص شود که آیا در گذشته به کووید ۱۹ مبتلا بوده‌اند یا در حال حاضر به این بیماری مبتلا شده‌اند. البته او بر این نکته تاکید دارد که صرف التهاب در انگشتان لزوما به معنای ابتلا به کووید و بروز سایر علایم بیماری نیست.

انگشت پای کوویدی نشانگر شدت آلودگی به ویروس است

ممکن است التهاب انگشتان پا به ویژه در زمستان و در مناطق سردسیر در اثر عواملی غیر از ویروس کرونا رخ دهد اما افزایش تعداد موارد بروز این عارضه به ویژه در کشورهای اسپانیا و ایتالیا که در ایام آب و هوای گرم هستند، موجب شد که متخصصان، آلودگی به ویروس کرونا را به عنوان علت اصلی بروز این عارضه درنظر گیرند.

به اعتقاد فاکس، به دلیل ضعف جدی در انجام آزمایش های تشخیصی، تعداد افرادی که به ویروس آلوده شده‌اند، بسیار بیشتر از چیزی است که تاکنون تصور می شده و انگشت پای کوویدی نشانه دیگری از شیوع وسیع ویروس در جوامع بشری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر